EN AR
مقالات
سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

پوشش هوشمند - انتخاب هوشمند 4

پوشش هوشمند - انتخاب هوشمند 4

ادامه بررسی انواع پوشش هوشمند به بررسی عمیق‌تر پوشش‌های ضد میکروب خواهیم پرداخت.

بهترین روش ایجاد سطح ضد میکروبی ایجاد محیطی کشنده برای میکروب‌هاست تا در وهله اول نتوانند بر روی سطح نشسته و رشد نمایند. اما در انتخاب بهترین روش چندین پارامتر مؤثرند ازجمله: محل کاربرد، روش‌های در دسترس برای تولید، قوانین و ... جلوگیری ز ایجاد آلودگی بسیار راحت‌تر از حذف آن است.

 

افزودنی ضد میکروب شامل موادی است که در برابر هرکدام از انواع میکروارگانیسم‌ها عمل نماید. (باکتری‌ها (ضد باکتریایی)، ویروس‌ها (ضدویروسی)، قارچ‌ها (ضد قارچ) و تک‌یاخته‌ها (ضد تک‌یاخته). افزودنی ضد میکروب یکی از اجزا پوشش‌ها هست که دارای بیشترین قوانین منع استفاده هست.

 

در ایالات‌متحده، آژانس حفاظت از محیط‌زیست ایالات‌متحده (EPA) محصولات ضد میکروبی را تحت عنوان آفت‌کش‌ها قانون‌گذاری نموده، و سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) محصولات ضد میکروبی را تحت عنوان دارو / ضدعفونی‌کننده در قوانین گنجانده است.

 

در اروپا در مقررات مربوطه، ضد میکروب‌ها به 22 نوع محصول (بر اساس کاربرد) تقسیم می‌شود و هر گروه شامل چندین زیرگروه است. در این قوانین چهار گروه اصلی وجود دارد که اکثر موادی که در پوشش‌دهی کاربرد دارند تحت گروه اصلی 2 قرار دارند:

 

گروه اصلی 2: مواد نگه‌دارنده

1-نوع محصول 6: مواد نگه‌دارنده در قوطی‌های رنگ

2-نوع محصول 7: مواد نگه‌دارنده فیلم

3-نوع محصول 8: مواد نگه‌دارنده چوب

4-نوع محصول 9: مواد نگه‌دارنده فیبر، چرم، لاستیک و مواد پلیمری

5-نوع محصول 10: مواد نگه‌دارنده سنگ‌تراشی

6-نوع محصول 11: مواد نگه‌دارنده برای دستگاه‌های خنک‌کننده و دستگاه‌های پردازشی

7-نوع محصول 12: ضد لجن‌ها

8-نوع محصول 13: مواد نگه‌دارنده فلزات و مایعات

 

نحوه جلوگیری و حذف آلودگی‌های میکروبی

 

گام اول پیشگیری از آلودگیِ میکروبی، با تمیز نگه‌داشتن و ذخیره صحیح مواد خام آغاز می‌شود. اکثر مواد خام محیط مناسبی برای ورود انواع میکروب بوده و حتی به رشد آلودگی هم کمک می‌کنند. این‌یکی از دلایلی است که باید پودرها خشک باشند و به‌دوراز مایعات نگه‌داری شوند و مایعات در ظروف دربسته نگه‌داشته شوند.

 

به‌منظور ایجاد کمترین مشکلات محیط‌زیستی، در بسیاری از تأسیسات از آب شستشو در تولید استفاده می‌شود. این فاضلاب به دودسته داخلی و خارجی می‌شود و به‌وسیله رنگ مشخص می‌گردند، زیرا فاضلاب خارجی ممکن است حاوی اکسید روی یا سایر رنگ‌دانه‌های واکنشی باشد که با فرمول داخلی ناسازگاری نشان دهد.

 

غالباً اجازه می‌دهند تا آب درجایی ساکن شود تا مواد جامد معلق آن کاهش یابد و سپس برای جلوگیری از آلودگی، با یک افزودنی ضد میکروب، تصفیه شود. این ضد میکروب می‌تواند با افزودنی نگه‌دارنده داخل قوطی رنگ متفاوت باشد. همچنین می‌تواند برای محافظت از پوشش در برابر تجمع میکروب‌ها که می‌تواند منجر به ایجاد عفونت انسانی، تخریب فیلم و کپک شود، کاربرد داشته باشد. در موارد آلودگی شدید، مخزن نگه‌دارنده باید خالی گردد و با بخارآب پرفشار دارای سفیدکننده شست‌وشو گردد.

 

ضد میکروب‌ها به‌عنوان ماده نگه‌دارنده در قوطی، از رنگ در برابر میکروب‌هایی محافظت می‌کنند که در صورت عدم حذف آن‌ها، می‌توانند از اجزای مختلف پوشش‌ها به‌عنوان غذا استفاده کنند. که این مورد می‌تواند به تغییر در ویسکوزیته، تغییر رنگ، ایجاد بوی بد، تغییر pH و تخریب دیگر خواص منجر شود.

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید