EN AR
مقالات
شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

پوشش هوشمند - انتخاب هوشمند 3

پوشش هوشمند - انتخاب هوشمند 3

ادامه بررسی انواع پوشش هوشمند به بررسی پوشش‌های ضد میکروب خواهیم پرداخت

 

لغت ضدمیکروب با معادل Antimicrobial ترکیب سه عبارت یونانی anti (ضد) و mikros (کوچک) و bios (زنده) در اصل به موادی اشاره دارد که علیه تمامی میکروارگانیسم‌های زنده عمل نمایند. مواد دارای این ویژگی تمامی میکروارگانیسم‌های زنده را می‌کشند یا پخش شدن آنرا کند می‌کنند.

انواع میکروارگانیسم‌ها شامل باکتری، ویروس، تکیاخته‌ها وقارچ‌هایی مانند کپک هستند.

افزودنی‌های ضدمیکروب دارای کاربرد وسیعی  بوده و شامل مواد شیمیایی بسیار متنوعی هستند. در تصفیه آب وجود بعضی از میکروب‌ها لازم است در حالیکه وجود بیش‌از حد آن می‌تواند یک مرکز تسفیه آب را از کار بیاندازد. از کاربردهای دیگر این افزودنی ها می‌توان به نگهداری از چوب، محافظت از انواع پارچه و منسوجِ مورد استفاده در لوازم ورزشی, چادر و میز و صندلی مورد استفاده در فضای باز در برابر انواع قارچ‌ها اشاره نمود. این مواد در محافظت از محصولات کشاورزی در برابر جوندگان و قارچ‌ها، حلزون کش‌ها (molluscicides) و برای محافظت مایعات فلزکاری که در روانکاری تراشکاری فولاد  استفاده می‌شوند. در محافظت شخصی در ژل ضدعفونی کننده‌ی دست، پاک کننده‌های زخم، پانسمان‌ها و...  کاربرد دارند.

ضدمیکروب‌ها شامل مواد شیمیایی آلی و معدنی بسیار زیادی هستند. در سالیان اخیر اکسید روی جزء اصلی فرمولاسیون پوشش‌های ضد قارچ است. مس در محلول محافظت از چوب (ACQ) و رنگ‌های کف کشتی(که امروزه استفاده از آن‌ها ممنوع گردیده است.) کاربرد فراوانی داشته است. مس در کاربرد ضدمیکروب بیش از حد موثر است و به دلیل سمیت بالا و بیشتر از میکروارگانیسم‌های هدف، امروزه در کاربردهای زیر آب ممنوع گردیده است. امروزه مس با مواد پر بازده معدنی ضد میکروب جایگزین گردیده است که به روش اصلاح سطحی در مواد استفاده می‌شوند، این مواد جدید به اصطلاح ضد رسوب یا ضد خزه ناميده می‌شوند.

یک ترکیب دارای قلع به نام  تریبوتیلتین اکساید (tributyltin oxide (TBTO)) در پوشش‌های ضد خزه دریایی کاربرد داشته است اما نگرانی ‌های ناشی از آلودگی بیش از حد ترکیباتی دارای قلع به ممنوعیت جهانی آن‌ها توسط سازمان دریانوردی جهانی منجر شد. خوشبختانه در حال حاضر بیشتر مواد ممنوع شده با مواد نسبتا بی‌خطر اما موثر جایگزین گردیده اند. اخیرا نانونقره و فلزات دیگری کشف شده اند که در زمینه کاهش بوی بد ناشی از انواع باکتری در انسان موثرند و به همین منطور در پارچه ها استفاده می‌گردند.

آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA) محصولات ضد میکروبی را به عنوان آفت کش و سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) محصولات ضد میکروبی را به عنوان دارو یا  ضد عفونی کننده  در قوانین خود مشخص نموده اند. به عنوان آفت کش (در آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده)، از محصولات ضد میکروبی روی اشیاء از جمله کانترها، اسباب بازی ها ، چرخ دستی ها، سبدهای خرید و تجهیزات بیمارستانی استفاده میشود. به عنوان ضد عفونی کننده (در سازمان غذا و داروی ایالات متحده) از محصولات ضد میکروبی برای درمان یا جلوگیری از بیماری ها در انسان‌ها ، حیوانات اهلی و سایر موجودات زنده استفاده میشود.

اگر بر روی لیبل یک محصول ادعا شده است که این محصول آفات را می‌کشد یا شدت آنرا کاهش می‌دهد یا... ، محصولیست که باید طبق قوانین سازمان غذا و داروی ایالات متحده تولید شده باشد. طبق قوانین ایالات متحده این محصول باید شامل دو مورد باشد: 1. دستورالعمل استفاده از محصول 2. دستورالعمل کمک‌های اولیه در صورت در معرض قرار گرفتن افراد با این محصول.

 

سطوحی که دارای پوشش ضد میکروب هستند شامل: دیوار و کف در بیمارستان‌ها، سایر درمانگاه‌ها و مدارس؛ سطوح خارجی که مستعد جلبک و کپک هستند. کف کشتی‌ها (پوشش‌های ضدخزه و رسوب) و درنهایت سطوح عمومی مانند نرده‌ها ، کلید و پریز

بسیاری از افزودنی هایی که در پوشش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند را می‌توان در انواع پلاستیک‌ها و کامپوزیت‌ها نیز استفاده کرد.

با توجه به طولانی بودن فرآیند تصویب برای مواد ضد میکروبی جدید ، هر سال محصولات کمتری و کمتری به بازار عرضه می شوند. بررسی جدیدترین ثبت اختراع‌های مواد ضد میکروبب تنها هفت پتنت جدید را در سال گذشته میلادی نشان می دهد. درحالی که بسیاری از پتنت‌های شرکت‌هایی که در گذشته پتنت تولید مواد جدید ثبت نموده اند به سمت روش‌های استفاده میل نموده است.

ضد میکروب‌ها در محدوده خاصی از pH موثرترند که برای استفاده باید مدنظر قرار گیرد. مثلا استفاده از حشره‌کشی که در pH بین 4تا10 فعال است در پوشش پلی‌وینیل‌کلریدین به دلیل اینکه خود رزین دارای pH زیر 2 است کار نادرستی است. برخی شرکت‌ها مواد دارای تاییدیه را با هم ترکیب می‌نمایند تا یک محصولی تولید نمایند که هم نیاز به ثبت نداشته باشد و هم بازه pHای که محصول در آن موثر است را گسترده‌تر نمایند و هم تعداد بیشتری میکروارگانیسم را نابود نماید.

در صورت وجود مواد مورد نیاز برای رشد و آب، جلبک‌ها و قارچ‌ها بر روی همه سطوح رشد می‌کنند. به دلیل تغییرات زیاد و سریع قوانین این حوزه،. اکثر مواد ضدجلبک و قارچ نیز که پیش از این تایید شده بودند،. در حال حاضر ممنوع گردیدند. این امر باعث ایجاد چالش برای ایجاد مواد جدید در صنعت گردیده است.

استفاده از  مواد ضد میکروب فعال و غیرفعال در رنگ ، این امید را به وجود آورده است که با استفاده از آنها می توان انتقال بیماریهای عفونی بیمارستان‌ها را کاهش داد.

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید