EN AR
تحلیل بازار
دوشنبه ۹ تير ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

وضعیت نه چندان خوشایند آروماتیک‌ها

وضعیت نه چندان خوشایند آروماتیک‌ها

وضعیت بازار، اعتماد به نفس تاجران برای خرید محصولات آروماتیکی را کاهش داده است.

اختصاصی ویکی‌­شیمی: به گزارش مجله Platts، تعطیلات چین و تایوان بر بازار آروماتیک‌ها نیز اثر گذاشت. وضعیت خوب بازار آروماتیک‌ها در هفته منتهی به 19 ژوئن دوامی نداشت و این هفته بازار این فرآورده‌‌ها افت کرد.

 

بنزن:

 

در حالی که روز جمعه بهای هر تن بنزن FOB کره 4.66 دلار افزایش یافت، این محصول هفته منتهی به 26 ژوئن را با 5.34 دلار در تن کاهش قیمت نسبت به هفته گذشته به پایان رساند. خریداران مایل به خرید محموله‌های بنزن برای نیمه دوم ماه ژوئن و ماه آگوست بودند و علاقه زیادی به معامله محموله‌های آماده بارگیری نداشتند، تعطیلات چین و تایوان نیز این افت قیمت را تشدید کرد.

 

حاشیه تولید تولوئن به بنزن به دلیل ضعف بازار بنزن همچنان در وضعیت قرمز است.

 

روز جمعه، بهای بنزن CFR چین و FOB کره به ترتیب برابر با 420.5 و 424.67 دلار در هر تن ارزیابی شد.

 

تولوئن:

 

در امتداد ساحل غربی هند، موجودی انبارهای کندلا و بمبئی بالاست و واردکنندگان را از خرید بیشتر تولوئن باز می‌دارد. دوباره به نوعی تقاضا کم شده و افزایش کوتاه‌مدت اعتماد به نفس تاجران محلی در خرید تولوئن پایان یافته است. بهای محموله‌های ماه جولای CFR هند 495 دلار در تن ارزیابی شد.

 

در شمال و جنوب شرق آسیا اوضاع بازار و قیمت‌ها قابل قبول است.

 

اختلاف قیمت MTBE FOB کره و تولوئن FOB کره از 90 دلار در هر تن در ابتدای هفته به 6 دلار در هر تن کاهش یافت.

 

در پایان روز جمعه، قیمت هر تن تولوئن CFR چین برابر با 438 دلار تعیین شد که 1 دلار بیشتر از روز قبل بود. بهای FOB کره نیز با 2 دلار در هر تن افزایش به 420.5 دلار در هر تن رسید.

 

زایلن‌مخلوط:

 

بازگشایی مراکز اقتصادی خاوردور و آسیای جنوبی نتوانست بازیابی تقاضای زایلن‌مخلوط را سرعت بخشد. در جنوب شرقی آسیا، یک محموله زایلن‌مخلوط به ارزش 450 دلار در هر تن به مراک در اندونزی تحویل داده شد. در مالزی و ویتنام علاقه به خرید کم و قیمت‌های داخلی پایین است.

 

موجودی بالای انبارهای چین منجر به ضعیف شدن جبهه کره جنوبی نیز شد.

 

در این میان، اوضاع تقاضا در هند بحرانی‌تر از سایر کشورها می‌باشد، موجودی زیاد سواحل غربی و عدم تقاضای رنگ در بخش‌های مختلف صنعتی مانند خودروسازی منجر به این بحران شده است.

بهای هر تن زایلن‌مخلوط CFR چین طی هفته گذشته ثابت و برابر با 425 دلار ارزیابی شد. قیمت زایلن­مخلوط FOB کره نیز 3 دلار در هر تن افزایش یافت و به 398 دلار در هر تن رسید.

 

پارازایلن:

 

روز جمعه، در راستای افزایش قیمت سایر آروماتیک‌ها، بهای پارازایلن نیز 3.33 دلار در هر تن افزایش یافت.

با این حال، بهای هفتگی هر تن پارازایلن آسیا 25.67 دلار سقوط کرد، قیمت پارازایلن CFR چین و تایوان، 552.33 دلار در هر تن و بهای پارازایلن FOB کره، 534.33 دلار در هر تن ارزیابی شد. ضعیف بودن بازار نفت خام منجر به این افت قیمت شد.

 

نظرات فعالان بازار در مورد وضعیت پیش آمده متفاوت است، خوش‌بین‌ترها بازگشایی واحد اسید ترفتالیک (PTA) پتروشیمی Hanbang را نیرو محرکه افزایش تقاضا در اوایل ماه جولای می‌دانند.

 

طبق داده‌های S&P Global Platts، فاصله قیمت پارازایلن-نفتا و پارازایلن- بنزن به ترتیب برابر با 173.21 و 45.21 دلار در تن می‌باشد. بر این اساس، در حالی که با بازگشت تدریجی تمایل به خرید پایین‌دست، بازار رو به بهبودی می‌باشد، پارازایلن و PTA همچنان با مشکل حاشیه ضعیف با سایر محصولات مواجه‌اند.

 

اورتوزایلن:

 

به دلیل پایین بودن قیمت‌های پایین‌دست و تقاضای کم چین، بهای هفتگی اورتوزایلن آسیا 15 دلار در هر تن کاهش یافت و اورتوزایلن CFR چین به 540 دلار در هر تن سقوط کرد.

 

به گفته منابع، فضای مخازن ذخیره‌سازی بنادر شرق چین برای ماه جولای محدود است.

پیشنهاد فروش محموله‌ای برای نیمه دوم ماه جولای به قیمت 535 دلار در هر تن CFR چین در روز 25 ژوئن رد شد و به جای آن پیشنهاد خرید 532 دلار در تن مطرح شد. در اوایل هفته نیز قرار داد معامله‌ای به ارزش 545 دلار در هر تن  CFRشمال شرق آسیا برای نیمه اول ماه جولای منعقد شد.

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید