EN AR
اخبار
یکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

تجاری‌سازی دستگاهی برای شناسایی مواد شیمیایی با حساسیت بالا

تجاری‌سازی دستگاهی برای شناسایی مواد شیمیایی با حساسیت بالا

محققان یکی از شرکت‌های فناور دستگاهی را برای تشخیص و آنالیز مواد شیمیایی در محیط‌های زیستی عرضه کردند که در مدت چند ثانیه قادر به تشخیص مواد شیمیایی مورد نظر است.

به گزارش ایسنا، محققان یکی از شرکت‌های فعال در حوزه نانو دستگاه طیف‌سنج تحرک یونی را برای تشخیص و آنالیز مواد شیمیایی مختلف در حالت گاز، مایع و جامد تولید و به بازار عرضه کرده‌اند و به گفته آنها حساسیت این روش در حد نانوگرم و ppb و سرعت آنالیز در حد چند ثانیه است.


کشف و شناسایی مواد مخدر و منفجره،  شناسایی و اندازه‌گیری گازها و بخارات مواد شیمیایی، کنترل کیفیت هوا، آنالیز گازهای سمی و VOC، کنترل کیفیت آب، آنالیز تنفس و تشخیص بعضی از بیماری‌ها، تشخیص آمونیاک در اتیلن و جلوگیری از مسمومیت کاتالیست در پتروشیمی، آنالیز سموم در مواد غذایی (اوکراتوکسین در شیرین بیان، آفلاتوکسین در پسته، باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی) و تشخیص بعضی مواد در خون، ادرار و سایر محیط‌های زیستی از جمله کاربردهای دستگاه طیف‌سنج تحرک یونی است.


طیف‌سنج تحرک یونی یک روش آنالیز دستگاهی است که اساس آن مشابه کروماتوگرافی گازی است، با این تفاوت که نمونه تزریق شده به دستگاه پس از تبخیر یونیزه شده و سپس یون‌ها در یک ستون حاوی گاز حرکت داده می‌شوند. یون‌ها با سرعت‌های متفاوت حرکت کرده و در راه از هم جدا می‌شوند.


طیف‌سنج تحرک یونی را می‌توان با کروماتوگرافی گازی یا کروماتوگرافی مایع با کارآیی بالا مقایسه کرد. در ستون طیف‌سنج تحرک یونی، لوله رانش و شاتر گرید، تزریق‌کننده یون‌ها است. برخلاف کروماتوگرافی گازی یا کروماتوگرافی مایع با کارآیی بالا، کروماتوگرام در ۲۵ میلی‌ثانیه به‌دست می‌آید (هزار برابر سریع‌تر). تا کنون منابع یونیزاسیون مختلفی برای دستگاه طیف‌سنج تحرک یونی در مقالات و اختراعات ارائه شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید