EN AR
مقالات
شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

تولید پروپیلن از متان یا میعانات گازی؟

تولید پروپیلن از متان یا میعانات گازی؟

پروپیلن الماس صنعت پتروشیمی و دومین ماده پایه این صنعت از حیث میزان مصرف در دنیا است. پلی پروپیلن با سهم 70 درصدی در زنجیره ارزش این ماده، بیشترین سهم را در مصرف پروپیلن در دنیا دارا می باشد.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

پروپیلن الماس صنعت پتروشیمی و دومین ماده پایه این صنعت از حیث میزان مصرف در دنیا است120 میلیون تن پروپیلن در سال 2019 روانه بازار مصرف شده است. پیش‌بینی‌ها از رشد 33 درصدی مصرف در ده سال آینده خبر می‌دهد و پیش‌بینی می‌شود میزان مصرف در سال 2030 به حدود 160 میلیون تن برسد.

 

پلی پروپیلن با سهم 70 درصدی در زنجیره ارزش این ماده، بیشترین سهم را در مصرف پروپیلن در دنیا دارا می باشد. در سال 2018 تولید خاورمیانه 9.2 میلیون تن بوده است و تا سال 2023 به حدود 15 میلیون تن خواهد رسید. بیشتر این افزایش ظرفیت مربوط به کشور عزیزمان ایران است. بر اساس برنامه‌ریزی‌ها ایران در سال 2030 پس از چین و هند سومین تولید کننده بزرگ پلی پروپیلن در جهان خواهد شد.

 

از میان روش‌های تولید پروپیلن دو روش بر دیگر روش‌ها برتری دارد. روش اول روش PDH (خوراک میعانات گازی) و روش دوم GTPP (تبدیل گاز به متانول و سپس تبدیل متانول به پروپیلن) است. ایران با دارا بودن ذخایر عظیم میعانات گازی و گاز طبیعی برای تحقق هر دو تکنولوژی دارای مزیت است. هزینه اجرایی و ساخت در تکنولوژی GTPP به میزان قابل توجهی بیش از تکنولوژی PDH می‌باشد. در مقايسه هزينه احداث یک واحد با ظرفيت اسمي یک میلیون تن تولید پروپیلن به دو روش یاد شده، واحد PDH حدود 800 میلیون دلار و واحد GTPP حدود 1300 میلیون دلار سرمايه نیاز دارد. در صورت دسترسی به منابع ارزی ارزان قیمت روش GTPP به روش های PDH برتری دارد.

 

با توجه به وضعیت ارزی در سال‌های اخیر و محدودیت‌های بوجود آمده در صادرات حدود 500 هزار بشکه میعانات گازی، بررسی روش PDH جهت تولید پلی پروپیلن امری ضروری می‌باشد. قطعا بکارگیری روش PDH از خام فروشی میعانات گازی جلوگیری می‌نماید و هزینه سرمایه‌گذاری کمتری را نیز مورد نیاز خواهد داشت. در حال حاضر با توجه به حجم بالای پروپان کشور که بصورت خام صادر مي‌شود حتي احداث 10 واحد PDH نيز از توجيه اقتصادي لازم برخوردار مي‌باشد. اين توجيه كه ما حتما بايد LPG آن هم با تركيب حداقل 50 درصد بوتان و 50 درصد پروپان صادر نمائيم و نمي‌توانيم صرفا بوتان صادر كنيم از پشتوانه منطقي قوي برخوردار نيست.

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید