EN AR
بورس کالا
چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

آیا رقابت محصولات شیمیایی افزایش خواهد یافت؟

آیا رقابت محصولات شیمیایی افزایش خواهد یافت؟

افزایش نرخ دلار و قیمت نفت، عواملی برای رشد چشمگیر معاملات محصولات شیمیایی.

اختصاصی ویکی‌‌شیمی: این هفته برخلاف هفته گذشته، با توجه به افزایش نرخ دلار و قیمت جهانی نفت خام، انتظار می‌رود شاهد رشد حجم معاملات و رقابت اکثر محصولات در بورس کالای ایران باشیم.

 

در روزهای اخیر، قیمت متانول در بازار داخلی چین پس از حدود 6 هفته سقوط، افزایش قابل‌ملاحظه‌ای داشت. افزایش قیمت داخلی چین و بهبود عوامل دیگر منجر به رشد قیمت جهانی و متعاقبا قیمت پایه داخلی ایران نیز شد. قیمت فعلی متانول 60 درصد کمتر از قیمت آن در اوایل سال 2020 است، با این حال احتمال دارد این رشد قیمت، پایانی بر روند نزولی قیمت متانول در 6 ماه اخیر و رشد رقابت این فرآورده باشد.

 

قیمت پایه اعلام شده بنزن، دی‌اتیلن‌گلایکول و منواتیلن‌گلایکول در بورس کالای ایران، تحت تاثیر افت قیمت جهانی این فرآورده‌ها، کاهش یافته است. نزول قیمت دی‌اتیلن‌گلایکول و منواتیلن‌گلایکول از هفته گذشته آغاز شده بود و در هفته‌های اخیر رقابت بالایی در بورس کالا نداشتند، با این حال پیش‌بینی می‌شود این هفته به دلیل رشد نرخ دلار و قیمت جهانی نفت خام این روند تغییر کند.

 

همچنین بررسی‌های انجام شده در قیمت‌های بازار آزاد از افزایش محسوس بهای بسیاری از محصولات شیمیایی در مقایسه با هفته قبل خبر می‌دهد.

ذهنیت غالب جامعه اقتصادی محصولات شیمیایی ایران بر تداوم روند رشد بهای نیمایی ارز است و یا حداقل انتظار نمی‌رود قیمت نیمایی ارز کاهش یابد، با این وجود، این افزایش قیمت‌های داخلی را می‌توان متاثر از رشد قیمت‌های جهانی نیز دانست. بنابراین، احتمال اینکه شاهد رشد قیمت‌های پایه و افزایش رقابت در معاملات باشیم، بالاست.

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید