EN AR
مقالات
چهارشنبه ۴ تير ۱۳۹۹ 0

wikishimi.com

بقای چندین ساله پلاستیک‌ها‌‌ در اقیانوس

بقای چندین ساله پلاستیک‌ها‌‌ در اقیانوس

اولین پلاستیک تولیدی‌ بشر هنوز هم تجزیه نشده است و‌تنها راه نجات زمین بازیافت اصولی‌ پلاستیک‌هاست.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

بر اساس یک مطالعه جدید که تأثیر غوطه‌وری در اعماق اقیانوس بر روی پلاستیک را بررسی کرده است، مشخص‌شده است که حتی پس از گذشت بیش از 20 سال حضور مواد پلاستیکی در اقیانوس، نشانه‌های بسیار کمی از تخریب و تجزیه می‌توان یافت.

 

محققان به بررسی دو نمونه پلاستیکی که در 4150 متر زیر سطح اقیانوس آرام بودند، پرداختند و دریافتند که بخش عمده‌ای از پلاستیک‌ها هنوز کاملاً دست‌نخورده باقی‌مانده است، و همچنین این پلاستیک­‌ها بر اکوسیستم میکروبی اطراف خود هم اثرات نامطلوبی گذاشته‌اند.

 

درحالی‌که یافتن زباله‌های پلاستیکی در اقیانوس‌ها کار دشواری نیست، اما زمان ورود زباله به اقیانوس را به‌سختی می‌توان مشخص نمود. یافته‌های این پژوهشگران که در نشریه معتبر Nature چاپ گردیده است، یک هشداری است که با رها نمودن یک زباله پلاستیکی در آب‌ها، این مواد تا چه زمانی می‌توانند در اقیانوس‌ها تجزیه نشده بمانند.

محققان در مقاله منتشر شده خود نوشته‌اند: "نتایج مطالعه حاضر می‌تواند به دانش موجود بشر کمک نماید تا سرنوشت و عملکرد زیست‌محیطی پلاستیک را در یک بازه زمانی بیش از دو دهه در شرایط محیطی دریایی را به ‌صورت مستند و یکپارچه درک نماید."

 

 

 

یک ظرف غذایی پلاستیکی و یک بطری کوکاکولای آلومینیومی بسته‌بندی‌شده در یک کیسه پلاستیکی، مواردی بود که توسط محققان از بین کالاهای دور ریخته شده که در کف اقیانوس مشاهده نمودند، جمع‌آوری گردید. به دلیل وجود بارکد و تاریخ‌های روی این دو پلاستیک، محققان توانستند زمان تولید آن‌ها را بین سال 1988 و 1996 تخمین بزنند.

درحالی‌که قوطی آلومینمی کوکاکولا باید دچار تخریب می‌شد، به دلیل بسته‌بندی در یک کیسه پلاستیکی کاملاً سالم باقی‌مانده بود. دانشمندان پس از خارج نمودن این دو مورد توانستند آزمایش شیمیایی و باکتریایی اشیاء را انجام دهند.

 

استفان کراوز زیست‌شناس مؤسسه تحقیقاتی GEOMAR در آلمان می‌گوید: "معلوم شد که هیچ کیسه پلاستیکی و ظرف لبنیاتی علائم تکه‌تکه شدن یا حتی تخریب را نشان نمی‌دهد." همچنین محققان دریافتند که بااینکه کیسه پلاستیکی و ظرف لبنیاتی که از جنس­های مختلف پلاستیکی ساخته‌شده‌اند، تأثیر مخرب آن‌ها بر باکتری‌های اطراف یکسان بوده است، اما تنوع میکروبی روی پلاستیک بسیار کمتر از رسوبات کف دریا است. ما از قبل می‌دانستیم که مواد شیمیایی خطرناک از پلاستیک غوطه‌ور در آب خارج می‌شوند و ممکن است همین پدیده عامل این کمیِ تنوع باشد. بااین‌حال محققان خاطرنشان کردند که دو جسم پلاستیکی انتخاب‌شده در اندازه کوچک بودند و برای دستیابی به نتایج قابلِ توسعه، نیاز به مطالعات بعدی است.

با توجه به این نتایج و توجه به این نکته که اولین پلاستیک تولیدی بشر، هنوز هم تجزیه نشده است، به نتیجه می­رسیم که تنها راه نجات کره زمین بازیافت اصولی پلاستیک­ها است.

منبع: https://www.nature.com/articles/s41598-020-66361-7

دیدگاه خود را بنویسید

فرستادن دیدگاه
به کانال ویکی شیمی بپیوندید