wikishimi.com

جنگ اوکراین و چشم‌انداز منفی صنعت کاغذ

جنگ اوکراین و چشم‌انداز منفی صنعت کاغذ

به گفته مودیز، جنگ در اوکراین می‌تواند به چشم‌انداز منفی درآمد برای صنعت کاغذ و محصولات جنگلی بیافزاید.

اختصاصی ويكی‌شيمی؛ به گفته مودیز، درآمد قبل از كسر بهره و ماليات و استهلاك (EBITDA) صنعت کاغذ و محصولات جنگلی طی 12 ماه آینده بین 10 تا 12‌درصد کاهش خواهد یافت و هزینه‌های انرژی، حمل‌و‌نقل، مواد و نیروی کار به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد که بیشتر رشد ایجاد شده توسط تقاضای بالا در بخش بسته‌بندی کاغذ را خنثی می‌کند. انتظار می‌رود حمله روسیه به اوکراین فشار بر هزینه‌‌ها و تقاضا، به‌ویژه برای انرژی را تشدید کند.

 

کاهش درآمد در مناطق مختلف

مودیز از EBITDA 41 شرکت تولید کاغذ و جنگل در سراسر جهان پیروی می‌کند. EBITDA  معیاری برای جریان نقدی است که شکل مخارج منهای درآمد (بدون در نظر گرفتن مالیات، بهره، تنزل قیمت و استهلاک) محاسبه می‌شود.

این شرکت پیش‌بینی می‌کند که این شرکت‌ها طی 12 ماه آینده بین 10 تا 12‌درصد کاهش EBITDA را تجربه خواهند کرد و شرکت‌هایی در آمریکای شمالی، اروپا و آمریکای لاتین احتمالاً تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

در آمریکای شمالی، منطقه‌ای که بیش از نیمی از شرکت‌های رتبه‌بندی شده توسط مودیز را تشکیل می‌دهد، نسبت به میانگین کلی کاهش بیشتری خواهد داشت، بین 14 تا 16‌درصد در طول دوره چشم‌انداز سالانه. در حالی‌که شرکت‌های بسته‌بندی راه‌راه آمریکای شمالی مانند اینترنشنال پیپر و شرکت‌های بسته‌بندی کاغذ مصرفی مانند گرافیک پکیجینگ به دلیل افزایش قیمت در بخش خود، شاهد رشد درآمد خواهند بود، شرکت‌های چوب و خمیر کاغذ احتمالاً با کاهش قیمت‌ها به کمتر از دوره قبل، خواهند رسید.

در همین حال، طبق گزارش مودی، تولیدکنندگان آمریکای لاتین طی 12 ماه آینده شاهد کاهش بسیار کمتری در حدود 4‌درصد خواهند بود. همچنین پیش‌بینی می‌شود قیمت خمیر در این منطقه کاهش یابد. به‌طور خاص، قیمت خمیر اکالیپتوس سفید شده (BEK) که می‌تواند در کاغذ کرافت استفاده شود، پس از رسیدن به اوج سطوح در اواسط سال 2021، طبق گزارش‌ها 10‌درصد در سال 2023 کاهش خواهد یافت. مودی می‌افزاید که تقاضای داخلی برای محصولات کاغذی در منطقه نسبتاً ثابت خواهد بود، در حالی‌که هزینه‌های لجستیکی افزایش و سود کاهش می‌یابد.

مودیز می‌گوید که تولیدکنندگان اروپایی، مانند ارقام آمریکای لاتین، در سال آینده شاهد کاهش 4‌درصدی EBITDA  خواهند بود. انتظار می‌رود که درآمد شرکت‌های بسته‌بندی کاغذ با کاهش کاغذ کالا، خمیر بازار و محصولات چوبی جبران شود که به کاهش کلی درآمد کمک می‌کند.

در اروپا، مودیز خاطرنشان می‌کند که شرکت‌های بسته‌بندی کاغذی مانند اسمورفیت کاپا و متسا بورد از قیمت‌های  بسته‌بندی کاغذی سود خواهند برد، اما افزایش هزینه‌ها تا حدی درآمدهای این بخش را تضعیف می‌کند. مودیز می‌افزاید: تورم هزینه‌ها همچنین می‌تواند درآمد تولیدکنندگان کاغذ و دستمال کاغذی اروپایی غیرادغام‌کننده مانند فدریگونی را کاهش دهد.

 

تقاضای بسته‌بندی تا حدودی تسکین‌بخش است

بسته‌بندی کاغذی حدود 29‌درصد از درآمد عملیاتی جهانی را برای شرکت‌های مورد بررسی مودی تشکیل می‌دهد و برای 16 شرکت رتبه‌بندی شده که عمدتاً در این بخش کار می‌کنند، درآمد می‌تواند در 12 ماه آینده حدود 6‌درصد افزایش یابد. بنابراین، تقاضای بسته‌بندی این فرصت را برای برخی شرکت‌ها فراهم می‌کند تا کاهش درآمد را جبران کنند.

 

به گفته مودی، تقاضا برای بسته‌بندی کاغذی با جایگزینی پلاستیک و رشد مداوم تجارت الکترونیک هدایت می‌شود. به‌عنوان مثال، در اروپا، برخی از کشورها برای ممنوعیت بسته‌بندی پلاستیکی میوه و سبزیجات اقدام کرده‌اند. فرانسه اجرای چنین ممنوعیتی را برای برخی از محصولات تازه در ژانویه 2022 آغاز کرد، در حالی‌که انتظار می‌رود اسپانیا نیز در سال 2023 از این روند پیروی کند. همچنین تخمین زده می‌شود که فروش آنلاین به 22درصد از کل خرده‌فروشی در سراسر جهان در سال 2023 برسد.

به گفته مودیز، تقاضا برای بسته‌بندی کاغذی مصرف‌کننده مواد غذایی نیز اخیراً با احیای مجدد کشورها از تأثیرات مداوم همه‌گیری کووید-19 مواجه شده است. این شرکت انتظار دارد که گریدهای بسته‌بندی مورد استفاده در خدمات غذایی، مانند مواردی که برای نوشیدنی‌های آماده مانند قهوه استفاده می‌شوند، شاهد افزایش تقاضا باشند، در حالی‌که تقاضا برای مواد غذایی و نوشیدنی‌های خانگی مبتنی بر کاغذ پس از جهش مرتبط با کووید-19کاهش خواهد یافت.

مودیز می‌افزاید که در سال 2021 و اوايل سال 2022 افزایش قیمت بسته‌بندی برای تعدادی از گریدها و مناطق به‌منظور جبران هزینه‌های ورودی و حمل‌و‌نقل در حال رشد اعمال شد. در اروپا، مودیز پیش‌بینی می‌کند که قیمت‌های تست لاینر و تخته لاینر در سال جاری در مقایسه با سطح سال ۲۰۲۱ حدود ۱۵‌درصد افزایش خواهد یافت. برای بسته‌بندی مصرف‌کننده، قیمت می‌تواند 10 تا 18‌درصد نسبت به ارقام سال گذشته افزایش یابد.

افزایش قیمت مشابه برای گریدهای بسته‌بندی در سایر مناطق انتظار می‌رود. به‌عنوان مثال، طبق گزارش مودی، قیمت تخته‌های خطوط کرافت آمریکای شمالی می‌تواند طی 12 ماه آینده 8‌درصد افزایش یابد.

همانطور که قبلا ذکر شد، این افزایش قیمت‌ها در مناطق مختلف، به‌ویژه اروپا، می‌تواند به برخی از شرکت‌های کاغذی کمک کند تا در مواجهه با چالش‌های گسترده صنعت، انعطاف‌پذیری خود را افزایش دهند. همانطور كه مودیز اشاره کرد، شرکت‌ها به‌طور فزاینده‌ای به سمت برنامه‌های بسته‌بندی روی می‌آورند تا سودآور باقی بمانند، زیرا تقاضا برای محصولات دیگر مانند روزنامه، کاهش و هزینه‌های ورودی افزایش می‌یابد.

 

عرضه جایی است که چالش‌ها بیشتر مشهود است

در حالی‌که به‌نظر می‌رسد روند رشد بسته‌بندی همچنان ادامه خواهد داشت، مودیز هشدار می‌دهد که افزایش قیمت‌ها به‌طور کلی این روند را کاهش می‌دهد و انتظار می‌رود چالش‌هایی در سراسر زنجیره تامین وجود داشته باشد.

مودی توضیح می‌دهد که ظهور نوع Omicron کووید-19 در اواخر سال 2021 باعث ایجاد اختلال در کارخانه‌ها و تسهیلات تبدیلی شد زیرا نرخ بیماری کارکنان افزایش یافت و قوانین قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی مجدداً معرفی یا تشدید شد. این ظاهراً در تأسیسات تبدیلی با نیروی کار بیشتر مشهود بود، در حالی‌که کارخانه‌های کاغذ اولیه معمولاً اختلالات کمتری را تجربه می‌کردند.

همه‌گیری گسترده‌تر کووید-19 به اختلالات لجستیکی طولانی مدت در سراسر جهان کمک کرده است. کمبود کارکنان در بنادر و تسهیلات تخلیه یک چالش بزرگ بوده که منجر به عقب‌ماندگی کشتی‌ها شده است، در حالی‌که مسیرهای حمل‌و‌نقل برای پاسخگویی به کووید-19، مانند توزیع جهانی تجهیزات حفاظت شخصی  (PPE) و کاهش رشد اقتصادی، با ورود جهان به قرنطینه دستخوش تغییراتی شدند.

حتی در شرایطی که اقتصادها پس از شیوع اولیه کووید-19 بهبود غیرمنتظره‌ای داشتند، چالش‌هایی از‌جمله کمبود کانتینرهای حمل‌ونقل، کمبود حمل‌ونقل و تأخیر در حمل‌ونقل و عقب‌ماندگی‌ها همچنان پابرجاست که تنش‌هایی را در زنجیره‌های تامین متعدد ایجاد می‌کند. در حالی‌که امید وجود داشت که این عقب‌ماندگی‌ها تا پایان سال جاری برطرف شود، ابهامات ناشی از شیوع کووید-19 چین در چارچوب سیاست کووید صفر این کشور باعث شده که برخی از تحلیلگران نسبت به بروز یک بحران زنجیره تامین دیگر در چین در ماه‌های آینده هشدار دهند.

علاوه بر این، قوانین جدید در اتحادیه اروپا اکنون مستلزم بازگرداندن کامیون‌ها به دفاتر مرکزی شرکت‌ها هر هشت هفته است، در حالی‌که انتظار می‌رود رانندگان هر چهار هفته یکبار به کشور مبدا خود بازگردند. مودیز پیشنهاد می‌کند که این امر می‌تواند کمبود راننده در اروپای غربی را تشدید و به تأخیر بیشتر در تحویل جاده‌ها کمک کند. بنابراین، به گفته این شرکت، به دلیل انباشته شدن این چالش‌های زنجیره تامین، هزینه‌های حمل‌و‌نقل به‌طور کلی بالا باقی می‌ماند.

هفته گذشته، اعتصاب 112 روزه در کارخانه‌های کاغذ UPM در فنلاند با توافق بین اتحادیه و شرکت به پایان رسید. FINAT، سازمانی که نماینده صنعت لیبل است، حتی قبل از قطعنامه هشدار داد که اختلالات زنجیره تامین مرتبط با اعتصاب، حتی اگر زودتر برطرف شود، ادامه خواهد داشت. با این وجود، این می‌تواند به کاهش برخی از چالش‌های نیروی کار و عرضه پیش روی صنعت کاغذ و شرکای پایین دستی آن، مانند شرکت‌های چاپ و لیبل کمک کند.

در مورد هزینه‌های مواد، مودی انتظار دارد که این هزینه‌ها سطح بالاتری داشته باشد، به‌ویژه هزینه‌های فیبر- که حدود 30درصد از کل هزینه‌های نقدی شرکت‌های بخش بسته‌بندی را نشان می‌دهد- ثابت باقی بماند. این شرکت هشدار می‌دهد که هزینه الیاف بازیافتی که در تولید بسته‌بندی‌های کاغذی بازیافتی استفاده می‌شود، ممکن است فراتر باشد، اگرچه این با دوره‌های قبلی مطابقت دارد.

مودی خاطرنشان می‌کند که تولیدکنندگان بسته‌بندی کاغذی یکپارچه به‌طور کلی کمتر در معرض افزایش هزینه‌های انرژی هستند، زیرا می‌توانند سهم زیادی از انرژی خود را از طریق فرآیندهای تولید حرارت و برق ترکیبی تولید کنند. این شامل شرکت‌هایی مانند  Sappi، Stora Enso و UPM می‌شود.

ظرفیت تولید نیز برای برخی از بخش‌ها در سال 2023 افزایش خواهد یافت. برای مثال، مودی تخمین می‌زند که تقریباً 3.8 میلیون تن ظرفیت جدید کانتینربرد اروپایی در سال 2023 آغاز خواهد شد، که می‌تواند به این معنی باشد که عرضه بسیار بیشتر از تقاضای داخلی خواهد بود. برای ایجاد تعادل در بازار، شرکت‌های این بخش باید به صادرات متکی باشند.

 

نوسانات بیشتر با ادامه جنگ در اوکراین

همانطور که مودی بیان می‌کند، انتظار می‌رود هزینه‌های انرژی، شیمیایی، حمل‌و‌نقل و نیروی کار حداقل برای نیمه اول سال بالا بماند. به‌طور خاص، هزینه‌های حمل‌ونقل و انرژی حدود 20‌درصد از کل هزینه‌های نقدی شرکت‌ها را تشکیل می‌دهد و طبق ادعای مودی، در 12 ماه آینده بالا خواهد بود.

مودی می‌افزاید: «تأثیر مستقیم تهاجم روسیه نسبتاً کم است، اما پیامدهای غیرمستقیم آن قابل توجه است». پس از تهاجم روسیه به اوکراین، قیمت‌های انرژی- که قبلاً افزایش یافته بود- مجدداَ افزایش یافته، که احتمالاً تأثیر موجی بر صنایع انرژی‌بر مانند تولید بسته‌بندی کاغذی خواهد داشت.

مودیز می‌گوید که قیمت نفت در حال حاضر بیش از 100 دلار در هر بشکه معامله می‌شود، در حالی که عرضه و تقاضا به‌طور باورنکردنی نوسان دارد. بر اساس گزارش  ICIS، روسیه 4.5 تا 5 میلیون بشکه در روز صادر می‌کند که تقریباً نیمی از آن به اروپا می‌رود. با این حال، اتحادیه اروپا قصد دارد از وابستگی خود به نفت و گاز روسیه با اعمال تحریم‌ها بر این کشور دور شود، اگرچه این یک روند تدریجی با جدایی کامل خواهد بود که حداقل تا سال 2030 انتظار نمی‌رود.

برخی کشورها ممکن است بتوانند با روی آوردن به گزینه‌های دیگر مانند زغال سنگ، انرژی هسته‌ای و انرژی‌های تجدیدپذیر، از دست رفتن عرضه از روسیه را سریع‌تر جبران کنند، اما کشورهای محصور در خشکی یا آن‌هایی که بنادر بزرگ ندارند، انعطاف زیادی در تامین منابع جایگزین ندارند. مودیز پیشنهاد می‌کند که در مورد شرکت‌هایی که می‌توانند انرژی خود را تولید کنند، مانند کارخانه‌های یکپارچه بکر، عملکرد بهتری خواهند داشت. این می‌تواند تفاوت‌های منطقه‌ای را در انعطاف‌پذیری ایجاد کند، زیرا حدود 65‌درصد از آسیاب‌های تخته‌ای کانتینری آمریکای شمالی در مقایسه با تنها 20‌درصد آسیاب‌های اروپایی، آسیاب‌های بکر یکپارچه هستند.

 

بنابراین، مودی انتظار دارد که با ادامه جنگ در اوکراین، هزینه‌های بالای انرژی برای صنعت کاغذ و محصولات جنگلی به‌طور کلی ادامه یابد. علاوه بر این، این شرکت برای جبران این هزینه‌های اضافی ورودی، افزایش قیمت بسته‌بندی کاغذی را پیش‌بینی می‌کند.

منبع: https://packagingeurope-com

پیکنیک برند

ویرا بسپار

مهمترین مطالب