wikishimi.com

تاثیر نوسانات دلار در تقاضا و قیمت محصولات پلیمری

تاثیر نوسانات دلار در تقاضا و قیمت محصولات پلیمری

چیزی که این روزها شاهد آن هستیم تغییرات قیمتی دلار بازار آزاد است که اثرات زیادی در تقاضا و ایجاد قیمت داشته است.

اختصاصی ویکی‌شیمی: اگر انتظار افزایش قیمت در دلار وجود داشته باشد خود باعث تحریک تقاضا و افزایش آن می‌شود و این در حالی است که نوسان قیمت‌های جهانی برای محصولات پلیمری روزبه‌روز در حال کاهش است.

در همین رابطه گفت‌وگویی با احمد بیات، مدیر کالایی کارگزاری نهایت‌نگر داشتیم و وضعیت بازارهای پلیمری را با توجه به نوسانات دلار و قیمت‌های جهانی مورد ارزیابی قرار داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

* وضعیت بازار در هفته قبل و جریان قیمت‌های پایه در هفته جاری چگونه است؟

به نظر می‌رسد که قیمت‌های پایه عمدتا در اغلب کالاها با روند کاهشی مواجه بوده است. در هفته گذشته دلار نیمایی همچنان در میانگین افزایشی خود نسبت به هفته ماقبل خود قرار داشت که البته این افزایشی شدن دلار نیمایی بسیار ناچیز بوده است. ولی به هر حال این موضوع باعث شد روند کاهشی دلار متوقف شود. این در حالی است که روند تغییرات قیمتی اغلب کالاهای جهانی با کاهش روبه‌رو بوده است.

طبیعتاً تاثیر این کاهش‌ها بر محصولات پلیمری بسیار کم بوده و اگر بخواهیم یک میانگین از همگی آنها بگیریم، باید گفت که در مجموع کالاها نسبت به هفته قبل خود تقریبا بدون تغییر بوده‌اند. یا بعضی از کالاها یک یا نیم درصد تغییر کاهش داشته‌اند.

اما در مورد محصولات شیمیایی این روند کمی متفاوت بوده و در بعضی از کالاها با کاهش قابل توجهی روبه‌رو بوده‌ایم.

قیمت‌های پایه در بعضی از محصولات شیمیایی بعضاً کاهش قابل توجهی داشته‌اند. مانند متانول و سود کاستیک که کاهش‌های تندی تا 18 درصد را تجربه کردند.

در دو سه ماه گذشته می‌توان گفت بسیاری از محصولات تقریباً تا 300 درصد افزایش قیمت داشته‌اند و در قیمت پایه تا 80 درصد به بالا افزایش را تجربه کرده‌اند و در هفته گذشته تا میانگین 6 هزار و 700 تومان هم رسیده بود.

قیمت‌های پایه در شیمیایی‌ها اثر قابل‌توجهی را از روندهای بازار پذیرفته‌اند و در پلیمری‌ها هم تغییرات کمتری را شاهد بودیم.

 

* با توجه به افت عرضه شاهد رقابت برای خرید هستیم. علت آن چه چیزی می‌تواند باشد؟

همانطور که خودتان هم  اشاره کردید زمانی که عرضه در کالایی با کاهش مواجه می‌شود، بخشی از تقاضا که تقاضا برای مصرف است، همواره وجود دارد زیرا تقاضای مصرفی معمولا طوری است که خریداران به طور واقعی به آن نیازمند هستند. زمانی که ما با عرضه کم روبه‌رو هستیم کارگزار مجبور می‌شود تا قیمت‌های بالاتری را در سیستم خود به ثبت برساند که از این طریق بتواند شانس خرید خود را افزایش دهد. به همین دلیل است که همیشه کاهش عرضه یکی از عوامل افزایش رقابت می‌شود.

 

* شما دورنمای تقاضا  را چطور ارزیابی می‌کنید؟

این روزها دلار بازار آزاد بسیار اثرگذار شده است و نوسانات آن افزایش یافته و تا 28 هزار و 700 تومان رفت و برگشت داشته است. پس به نظر می‌رسد که خریداران به این مولفه توجه ویژه و بیشتری برای دلار بازار آزاد نشان می‌دهند و نوسانات آن را پیگیری می‌کنند. اگر انتظارات افزایشی شود و افزایش قیمت در دلار رخ دهد، می‌تواند سبب تحریک و افزایش تقاضا شود.

با این حال باید گفت که دامنه نوسان و تغییرات قیمت‌های پایه در بازارهای حهانی روزبه‌روز در حال کم شدن است و این قیمت‌ها در حال رسیدن به یک ثبات نسبی هستند و دلار نیمایی هم بسیار کم نوسان در حال دنبال شدن است.

برای همین است که انتظار تغییر قابل توجه و اثرگذار در عمده کالاها بخصوص در محصولات پلیمری نداریم و به نظر می‌رسد که با نوسان زیر 40 درصد یا زیر 2 درصد در اغلب کالاها در قیمت پایه ما مواجه هستیم.

اما در قسمت عرضه و تقاضا آن چیزی که تعیین کننده و اثرگذار است در واقع به نظر می‌رسد و می‌توان گفت که قیمت دلار بوده که این روزها دچار نوسانات زیادی شده که این موضوع بسیار می‌تواند در تقاضا و ایجاد قیمت اثرگذار باشد.

 

ویرا بسپار

مهمترین مطالب