wikishimi.com

تلاش برای رقابت پذیری صنایع تکمیلی

تلاش برای رقابت پذیری صنایع تکمیلی

عرضه و تقاضا در اقتصاد ایران زمانی متناسب خواهد بود که تورم و قاچاق از زنجیره اقتصادی دور شود و دست دلالان کوتاه شود.

اختصاصی ویکی‌شیمی: صنایع تولیدی ما باید به سمتی حرکت کنند که بتوانند با محصول مشابه خارجی‌ خود رقابت داشته باشند. در این صورت است که می‌توانند جایگاه واقعی خود را در بازار پیدا کنند و قیمت‌گذاری دستوری در چنین بازاری دیگر نمی‌تواند هیچ‌گونه تاثیر منفی بر تولید و منافع آن داشته باشد.

در این مورد صحبت کوتاهی با سیدجواد حسینی‌کیا، نماینده مجلس و رئیس کمیته پتروشیمی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

 

* از طرح وزارت صمت برای کلیت بازارهای کالایی و مواد اولیه آیا اطلاعی دارید یا خیر ؟

وزارت صمت به طور مشخص به‌دنبال این است که بتواند زنجیره تولید تا مصرف مواد اولیه را در کشور رصد کند. این مساله باعث می‌شود که کل تکمیل زنجیره را در نظر بگیرد و بر آن نظارت داشته باشد که این مساله از افزایش قیمت خارج از قاعده و احتکار کالا جلوگیری می‌کند و می‌تواند به مدیریت بهتر بازار کمک کند که چقدر تولید وجود داشته باشد، چه اندازه در انبارها موجودی است، چقدر مصرف داخلی داریم، چه اندازه قاچاق اتفاق می‌افتد و به چه میزان هم صادرات صورت می‌گیرد.

باید گفت این اقدام در مجموع اقدام بسیار خوبی است که عملاً به معنای تکمیل سامانه تجارت خواهد بود؛ بنابراین تا زمانی که سامانه تجارت تکمیل شود، بخشی از قاچاق و گرانی‌ها و ... از بین خواهد رفت.

 

* این طرح چه اثری بر بازار دارد؟

این طرح قطعا باعث تنظیم بازار خواهد شد؛ زمانی که گرانی و قاچاق کالا از بین برود، عرضه و تقاضا در بازار متناسب می‌شود و قیمت واقعی کالا در جامعه جایگاه خود را پیدا خواهند کرد.

 

* برنامه‌های دولت جدید برای حمایت صنایع تکمیلی پتروشیمی چیست؟

نگاه بر این است که صنایع تکمیلی برای تکمیل زنجیره تولید خود حتماً وارد فرآیند احداث و تکمیل این واحدها شوند؛ این خود سبب می‌شود تا ما به جای اینکه به سمت خام‌فروشی روی آوریم به سمت تکمیل زنجیره و توسعه ارزش برویم و این تکمیل زنجیره هم ارزش افزوده بیشتری خواهد داشت و هم اینکه به ماندگاری واحدها کمک بسیاری خواهد کرد.

 

* قیمت‌گذاری دستوری چه اثری بر بازار سرمایه داشته و  دارد؟

قیمت‌گذاری دستوری در صورتی که ظرفیت عرضه و تقاضا برابر باشد، درست نیست؛ اما اگر در واقع انحصار باشد حتماً قیمت دستوری لازم است.

 

* ادامه قیمت‌گذاری دستوری چه بر سر اقتصاد خواهد آورد؟

اگر انحصار وجود نداشته باشد، اقتصاد رو به نابودی می‌رود. اما اگر انحصار وجود داشته باشد چاره‌ای نیست، راهی به جز قیمت‌گذاری دستوری وجود ندارد. صنایع تولیدی ما باید به سمت کالایی بروند که سه خاصیت برای تولید داشته باشند که 1) ارزان بودن قیمت 2) رقابت‌پذیری در تولید 3) صادرات محور باشند.

آن زمان است که وقتی با جنس مشابه خارجی خود بتوانند رقابت کنند هم از نظر قیمت و کیفیت و هم جایگاه اصلی خود می‌توانند در موقعیت مناسب خود قرار گیرند که در این صورت می‌توانیم بگوییم قیمت‌گذاری در اقتصاد نباید دستوری باشد و هر آنچه که قیمت تمام شده است و برای بنگاهدار آن صرف داشته است و برای آن بنگاه تولیدی سود داشته با همان قیمت عرضه شود. اما اگر ما واردات را ببندیم و اجازه هیچ‌گونه رقابتی وجود نداشته باشد و تولیدکننده به حالت انحصار در آید و بعد هم گفته شود که قیمت‌گذاری دستوری نباشد و هر طور که می‌خواهند عرضه کرده و به فروش برسانند، درست نخواهد بود و در حق مشتریان اجحاف صورت خواهد گرفت.

پس می‌توان اینطور گفت که ما لازم داریم تا از تولید حمایت کرده و تولید را به سمت کیفیت محور و هم ارزان قیمت بودن سوق دهیم تا قدرت رقابت با کالاهای خارجی را داشته باشند. این قضیه نیازمند این است که بانک‌ها که منابع‌ آنها حدود 40 درصد تولید را در بر می‌گیرد واقعا به سمت حمایت از  تولید قدم بردارند و بخش دیگر هم به قوانینی نیازمند هستند که تسهیل صادرات صورت بگیرد و موانع صادرات را از بین ببریم و نکته بعدی هم این است که برای نقدینگی جامعه باید تلاش و برنامه‌ریزی شود که از سمت دلالی به سمت تولید و اشتغال پیش بروند.

پس همین عوامل سبب می‌شوند تا شغل‌هایی که پیشران لکوموتیو است، می‌تواند اشتغال بیشتری ایجاد کند، مثل  پتروشیمی‌ها، خودروسازی و مسکن که همگی اینها می‌توانند رفاه و اشتغال ما را بیش از پیش فعال کرده و ظرفیت‌های خوبی را در کشور به وجود بیاورند.

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب