wikishimi.com

تناقضات نانوشته قانون قیر تهاتری

تناقضات نانوشته قانون قیر تهاتری

طبق قوانین بالادستی، مقررات و ضوابط، پالایشگاه‌ها ملزم به عرضه وکیوم باتوم در بورس کالا هستند.

اختصاصی ویکی‌شیمی: به دلیل توجه نکردن به جزئیات اجرایی جهت جاری کردن قانون قیر تهاتری در کشور، این قانون و دستورالعمل‌هایش هنوز به آن روالی که باید تمام جوانب و منافع ملی کشور در اولویت آن قرار بگیرد و دیده شود، دست نیافته است.

در این زمینه به گفت و گویی با محسن ورزشکار کارشناس صنعت قیر در بازار پرداخته‌ایم.

* آخرین وضعیت قانون قیر تهاتری چگونه است؟

پس از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی بند (ز) تبصره یک ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور به دستگاه‌های اجرایی در پایان شهریور ماه، دستگاه‌های اجرایی در حال تنظیم تفاهم‌نامه با شرکت‌های قیرساز بودند که مجدداً نرخ و نحوه تسویه حساب دستگاه‌ها با شرکت‌های قیرساز مورد توجه نمایندگان محترم مجلس قرار گرفت. براساس آخرین توافقات انجام شده ظاهراً قرار بر این شده که شرکت‌های قیرساز در قبال تحویل هر 80 تن قیر به دستگاه‌های اجرایی، 100 تن وکیوم باتوم از ایشان دریافت کنند و نرخ قیر نیز به میزان 8 میلیون و 550 هزار تومان به ازای هر تن بدون لحاظ کردن ارزش افزوده ثابت فرض شود.

بنابراین به نظر می‌رسد به‌دلیل عدم توجه کافی به جزئیات اجرایی مورد نیاز جهت جاری‌سازی موضوع قیر تهاتری در کشور، این قانون هنوز به دستورالعمل و روالی که تمام ابعاد و جوانب آن دیده شده و منافع ملی کشور در اولویت اول آن باشد، دست نیافته است.

*  میزان و رقم مورد بحث در قانون قیر تهاتری چه میزان است؟

اگر فرض را بر این بگذاریم که 15هزار میلیارد تومان بودجه در نظر گرفته شده در متن قانون صرف خرید قیر شود و اگر قیمت قیر را 8،550،000 تومان و با احتساب ارزش افزوده 9،319،500 تومان در نظر بگیریم، بودجه تعیین شده تقریبا معادل 1 میلیون و 640 هزار تن قیر خواهد شد.

* در خبرها آمده بود که قانون قیر تهاتری اجرایی شده است. ساز و کار اجرایی شدن آن چطور خواهد بود؟

یکی دیگر از موضوعات اجرایی مهم در این زمینه ساز و کار تحویل وکیوم باتوم دستگاه‌های اجرایی به شرکت‌های قیرساز است، چرا که از یک طرف براساس قوانین بالادستی، پالایشگاه‌ها ملزم به عرضه وکیوم باتوم در بورس کالا هستند و عرضه محصول در بورس کالا نیز قوانین و ضوابط خاص خود را دارد به نحوی که نمی‌توان انحصاری برای خریداران قائل شد و از سویی دیگر اجرایی شدن این دستورالعمل از طریق بورس کالا نیازمند انجام عرضه‌های اختصاصی است که آن نیز با مکانیزم‌های بورس مغایرت دارد.

بنابراین مشاهده می‌شود اجرای صحیح این قانون نیازمند توجه دقیق به نکات و جزئیاتی است که متاسفانه در دستورالعمل‌های اجرایی در نظر گرفته نمی‌شود.

 

ویرا بسپار

مهمترین مطالب