wikishimi.com

سیگنال دلار 28 هزار تومانی به بازار پتروشیمی‌ها

سیگنال دلار 28 هزار تومانی به بازار پتروشیمی‌ها

در چند روز گذشته شاهد افزایش قیمت آزاد دلار و کاهش بهای ارز نیمایی بوده‌ایم که امکان رشد قیمت محصولات پتروشیمی را در بر دارد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: تکانه‌های افزایشی بهای دلار آزاد در کنار افت قیمت‌های جهانی همچنین روند نزولی بهای نیمایی ارز موجب شده تا یک جریان کاهشی را در قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمیایی شاهد باشیم که اثر آن را بر کلیت بازار بر جای خواهد گذاشت.

در این مورد در گفت و گویی با احمد بیات، مدیر کالایی کارگزاری نهایت‌نگر به آخرین وضعیت بازار پرداختیم.

 

* قیمت‌های پایه کاهش شده، این روند نزولی ادامه خواهد داشت و بازار در هفته‌ جاری چگونه خواهد بود؟

در شرایطی کاهش قیمت‌ها تحت تاثیر قیمت‌های جهانی قرار گرفته‌اند که هم نفت و هم اغلب محصولات پتروشیمی روند افزایشی چند هفته گذشته‌شان متوقف شده است و در این هفته و البته از هفته گذشته روند نزولی در بعضی از کالاها آغاز شده است. در این هفته هم شاهد این بودیم که در برخی از کالاها این اتفاق رخ داده و قیمت‌های جهانی آنها کاهش یافته‌اند.

از طرف دیگر نیز دلار نیمایی هم اگرچه کم نوسان بود ولی به هر حال کاهشی بوده است. اما به نظر می‌رسد دلار نیمایی با شیب کم روندی نزولی را تجربه می‌کند. البته دلار در بازار آزاد ( یا همان دلار بازار آزاد ) افزایشی بوده است.

این در حالی است که آن چیزی که قیمت پایه را تعیین می‌کند حاصلضرب قیمت جهانی و دلار نیمایی بوده و به هر حال به نظر می‌رسد که این روند کاهشی ادامه‌دار باشد. اگرچه قیمت‌های جهانی چندان قابل پیش‌بینی نخواهند بود، اما شرایط فعلی نشان می‌دهد که در هفته‌های آتی نیز اغلب کالاها با کاهش قیمت مواجه خواهند بود.

 

* با توجه به افت عرضه‌ها آیا شاهد رقابت برای خرید بودیم؟

تا زمانی که انتظارات کاهشی باشد طبیعتا تقاضا خیلی زیاد نخواهد بود. اگرچه دلار بازار آزاد خود می‌تواند عاملی محرک برای تقاضا باشد مخصوصاً اگر دلار در بازار به مبلغ بالای 28 هزار تومان برسد. البته این عدد را ما در روزهای گذشته شاهد بودیم که به رقم 28 هزار تومان نزدیک شد اما امروز مجددا با کمی افت مواجه شدیم. به هر حال با بالا رفتن دلار بازار آزاد که خود به نوعی محرک است، اما همچنان انتظارات در بازار قیمت‌های جهانی کاهشی خواهد بود.

بنابراین تقاضا از ناحیه قیمت‌های جهانی زیاد نمی‌تواند تحریک شود. اگرچه تقاضا برای قیمت‌ کالاهای مصرفی همچنان وجود دارد و البته بخشی از تقاضا که همیشه باید مواد اولیه کارخانجات را تامین کنند، همواره وجود دارند و اگر عرضه به همین منوال رو به کاهش پیش رود، می‌تواند باعث رقابت شود که این رقابت برای تقاضای مصرف خواهد بود نه برای دپو و انبار کردن کالا.

 

* دورنمای تقاضا چگونه است؟

به نظرم مهم‌‌ترین عاملی که می‌تواند موثر باشد، دلار بازار آزاد است. اگر این بحث‌های سیاسی و اخبار برجام و مذاکرات به نتیجه نرسند طبعا دلار افزایشی خواهد شد و معمولا با افزایش قیمت دلار تقاضا نیز افزایش خواهد یافت.

در نهایت می‌توانیم به این نتیجه برسیم که تقریبا در چند هفته گذشته قیمت‌های جهانی افزایش داشته است. در برخی از اقلام استثنایی که اگر بخواهیم از آنها نام ببریم مثل محصولات شیمیایی، سود کاستیک طی دو ماه گذشته تقریبا قیمت‌شان به سه برابر (سود کاستیک) افزایش پیدا کرده است. این افزایش‌های مداوم طی یکی دو ماه گذشته در قیمت‌های جهانی، بازار را بسیار تحت تاثیر خود قرار داده، اما از اینجا به بعد یعنی از یکی دو هفته گذشته به نظر می‌رسد که قیمت‌های جهانی هم دیگر خیال افزایش نرخ را نداشته باشند.

اگرچه این فقط در محصولات پتروشیمی نبوده و در بسیاری از کالاهای صنعتی از جمله آلومینیوم نیز شاهد کاهش قیمت قابل توجهی در قیمت جهانی آن بوده‌ایم.

بالاخره به نظر می‌رسد آنچه که این روزها اهالی بازار در حال رصد کردن آن هستند و اهمیت قابل توجه داشته و خواهد داشت؛ قیمت جهانی محصولات خواهد بود و معاملات آن با نوسانات بسیار زیادی روبه‌رو بوده است.

از طرف دیگر نیز بحث‌های سیاسی که مربوط به برجام و مذاکرات آن است که اثر خود را بر روی قیمت دلار می‌گذارند و این دو را اگر در کنار هم قرار دهیم شاهد این خواهیم بود که اگر دلار افزایشی باشد و قیمت جهانی همچنان روند کاهشی را بخواهد داشته باشد در مجموع می‌توانند یکدیگر را پوشش دهند.

یعنی ما باعث کاهش نوسانی خواهیم بود که البته صحبت‌هایی که گفته شده مربوط به دلار بازار آزاد می‌باشد.

اما دلار نیمایی هم که نوساناتش در چند ماه اخیر بسیار ناچیز شده که به حدود 23 تا 23 هزار و 500 تومان در حال نوسان است و تاثیر بسیار قابل توجهی در قیمت‌های پایه نداشته است و اصل قضیه که بازار آزاد را تحریک و تحت تاثیر قرار می‌دهد دلار بازار آزاد است و دلار نیمایی تاثیر چندانی بر آن ندارد و اگر قیمت دلار بازار آزاد افزایش پیدا کند باعث افزایش تقاضا خواهد شد.

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب