wikishimi.com

بهای نفت، خیال عقب‌نشینی ندارد

بهای نفت، خیال عقب‌نشینی ندارد

نظرسنجی رویترز نشان داد قیمت نفت تا پایان امسال تحت‌تاثیر محدود شدن عرضه و قیمت بالاتر گاز، نزدیک ۸۰ دلار خواهد ماند. در نظرسنجی رویترز از ۴۱ تحلیلگر و اقتصاددان پیش‌بینی شد میانگین قیمت هر بشکه نفت‌برنت در سال ۲۰۲۱ به ۷۰ دلار و ۸۹ سنت می‌رسد که بالاترین پیش‌بینی برای قیمت این سال از آوریل۲۰۱۹ است.

با این حال قیمت کمتر از ۱۰۰دلار است که بعضی از تولیدکنندگان و تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌‌‌اند اما نزدیک به میانگین قیمت ۶۹ دلار و ۵۲ سنت است که نفت از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون داشته است.پیش‌بینی می‌شود میانگین قیمت هر بشکه نفت در سه ماهه چهارم امسال به ۸۰دلار و ۹۲ سنت و در سه ماهه نخست سال آینده به ۷۸ دلار و ۷۴ سنت می‌رسد.

متئو شروود، اقتصاددان جهانی در واحد اکونومیک اینتلیجنس دراین‌باره گفت: عوامل اصلی تاثیرگذار بر قیمت‌های نفت همچنین با کمبود انرژی در اروپا و سوئیچ از گاز طبیعی به مشتقات نفت مرتبط خواهند بود. بااین حال این وضعیت بحرانی ممکن است از اواسط سال ۲۰۲۲ تسهیل شود زیرا آمریکا با تولید نفت بیشتر، واکنش نشان خواهد داد.تحلیلگران در نظرسنجی رویترز میانگین قیمت هر بشکه نفت آمریکا را ۶۸ دلار و ۶۲ سنت پیش‌بینی کردند که بالاترین پیش‌بینی برای قیمت سال‌۲۰۲۱ از مارس سال‌۲۰۱۷ است. میانگین وست‌تگزاس‌اینترمدییت در سه ماهه جاری به ۷۸ دلار و ۶ سنت و در سه ماهه نخست سال آینده به ۷۵ دلار و ۶۸ سنت می‌رسد. تحلیلگران برآورد می‌کنند تقاضای جهانی برای سوخت امسال ۵ تا ۶ میلیون بشکه در روز رشد کند. هر دو شاخص قیمت نفت تحت‌تاثیر ادامه محدودیت عرضه در سراسر جهان و همزمان شدن آن با بهبود تقاضا به سطح پیش از شیوع پاندمی کووید، در بالاترین رکورد چند سال اخیر معامله می‌شوند. احیای تقاضا افزایش قیمت‌های زغال‌سنگ و گاز طبیعی را هم به‌دنبال داشته است. با وجود محدودیت‌‌‌های عرضه، تحلیلگران درباره اینکه آیا اوپک‌پلاس برنامه افزایش تدریجی تولید به میزان ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز را تغییر خواهد داد، اختلاف‌نظر دارند. جان پزی، رئیس شرکت استراتاس ادوایزرز اظهار کرد: اوپک‌پلاس از قیمت حدود ۸۰ دلار راضی است و این گروه وضعیت بازار را رصد کرده و زمانی که ایجاب کند، به عرضه اضافه می‌کند زیرا نمی‌‌‌خواهد قیمت‌ها افزایش پیدا کند یا سهم بازارشان را از دست بدهند. بر اساس گزارش رویترز، ظهور واریانت‌‌‌های بیشتر کووید، توافق هسته‌‌‌ای ایران و واکنش بانک‌‌‌های مرکزی به تورم رو به رشد که تحت‌تاثیر افزایش قیمت‌های انرژی بوده است، عوامل تاثیرگذار مهمی در ماه‌های آینده خواهند بود.

 

منبع: دنیای اقتصاد

پیکنیک برند

ویرا بسپار

مهمترین مطالب