wikishimi.com

اصلاح قیمت پلی‌پروپیلن چین

اصلاح قیمت پلی‌پروپیلن چین

این هفته قیمت PP چین کاهش یافت و منجر به ابهام در آینده بازار پلی‌پروپیلن آسیا شد.

به گزارش ویکی‌شیمی به نقل از مجله S&P Global Platts، رویکرد بازار پلی‌پروپیلن آسیا در مناطق مختلف با هم متفاوت بود.

در حالی که تاجران به دقت افت قیمت PP در چین را زیر نظر داشتند، بسیاری از فروشندگان بر قیمت‌های خود ثابت‌قدم بودند و تلاش کردند از بازار نقدی دور بمانند.

در چین، قیمت نقدی داخلی PP به میزان 700 یوان کاهش یافت و روی 8550 یوان در تن ایستاد که معادل ارزش برابری واردات 1083 دلار در هر تن بود. کارشناسان این سقوط ناگهانی قیمت را ناشی از آینده نزولی بازار PP، نیاز به اصلاح قیمت پس از افزایش‌های اخیر و همچنین افزایش سهام نسبت دادند.

اگرچه کل ذخایر PP و PE تولیدکنندگان بزرگ چینی در محدوده قابل کنترل 770 هزار تن باقی ماند اما برخی از توزیع‌کنندگان و تاجرانی که حجم زیادی از محموله‌های PP در اختیار داشتند، تحت فشار برای فروش قرار داشتند.

اصول حال حاضر بازار PP چین نسبتاً متعادل است، با این حال تاجران نیم‌نگاهی به شروع به کار استارت‌آپ‌های جدید در ماه نوامبر و دسامبر دارند زیرا انتظار می‌رود میزان عرضه تا پایان سال افزایش یابد.

با وجود کاهش اخیر قیمت PP داخلی چین، خرید فیزیکی نقدی در این بازار فعالانه ادامه دارد.

قیمت‌های رقابتی PP چین، چاره‌ای به جز فاصله گرفتن از بازار چین برای تامین‌کنندگان خارجی نگذاشت و منجر به شکاف گسترده بین قیمت‌های پیشنهادی خرید و فروش و کاهش معاملات نقدی بر اساس CFR چین شد. قیمت فروش گرید همو PP چین در محدوده 1200-1250 دلار در تن نوسان داشت که بسیار گران‌تر از محموله‌های داخلی چین بود.

در عوض، دریچه‌های صادرات آربیتراژ برای محموله‌های چینی به آسیای جنوب شرقی و آسیای جنوبی باز بود. در آسیای جنوب شرقی، چند معامله به قیمت 1310 تا 1345 دلار در هر تن CFR آسیای جنوب شرقی برای گرید PP رافیا با مبدا چین منعقد شد و برخی مذاکرات تا 1290 دلار در تن پایین آمد. به نظر می‌رسد مشتریان این منطقه عجله‌ای برای خرید ندارند و منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند.

 

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب