wikishimi.com

چشم‌‏انداز انرژی در سه سناریو

چشم‌‏انداز انرژی در سه سناریو

کنفرانس تغییرات اقلیمی COP۲۶ حدود یک‌ماه دیگر در گلاسکوی اسکاتلند برگزار می‌شود و آژانس بین‌المللی انرژی گزارشی برای تاکید بر نیاز به سرمایه‌‌گذاری سه‌برابری در انرژی‌های نو ارائه داده و تحت سه سناریو وضعیت انرژی‌های تجدیدپذیر و همینطور تقاضای فسیلی‌ها از جمله نفت را بررسی کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد: اگر جهان امیدوار است با تغییرات اقلیمی به شکل موثرتری مقابله کند و بازارهای انرژی پرنوسان را تحت‌کنترل دربیاورد، سرمایه‌‌گذاری در انرژی پاک باید تا پایان دهه جاری سه برابر شود.

به گزارش «ایسنا» آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد جهان به حد کافی برای تامین نیازهای انرژی آتی خود سرمایه‌‌گذاری نمی‌کند. هزینه مربوط به گذار انرژی به‌تدریج افزایش پیدا می‌کند اما همچنان بسیار پایین‌تر از میزان ضروری برای تامین تقاضای رو به رشد برای خدمات انرژی به شکل پایدار مانده است.

سیگنال‌ها و دستورالعمل‌های واضح از سوی سیاستگذاران ضروری هستند. اگر مسیر پیش‌رو با نیات خوب هموار نشود، در این صورت حرکت در این مسیر پردست‌انداز خواهد بود. این دیده‌بان مستقر در پاریس اوایل امسال گزارش سالانه «دورنمای انرژی جهان» را برای راهنمایی کنفرانس تغییرات اقلیمی COP۲۶ سازمان‌ملل‌متحد که کمتر از یک‌ماه دیگر برگزار می‌شود، منتشر کرد. آژانس بین‌المللی انرژی این کنفرانس را که در گلاسکوی اسکاتلند برگزار می‌شود، نخستین آزمون آمادگی کشورها برای دادن تعهدات جدید و بلندپروازانه تحت توافق ۲۰۱۵ پاریس و فرصتی برای فراهم‌کردن یک سیگنال کاملا واضح خواند که گذار به انرژی پاک در سراسر جهان را تسریع می‌کند. قیمت‌های انرژی در هفته‌های اخیر به رکورد بالایی افزایش پیدا کرده و قیمت نفت و گاز طبیعی به بالاترین رکورد چند سال اخیر صعود کرده است و کمبود گسترده انرژی آسیا، اروپا و آمریکا را فراگرفته است. تقاضا برای سوخت فسیلی با کاهش محدودیت‌‌هایی که برای مقابله با شیوع کووید-۱۹ وضع شده بود، رو به بهبود است.

آژانس بین‌المللی انرژی هشدار داد تجدیدپذیر‌هایی مانند نیروی خورشیدی، نیروی بادی و برق آبی به‌همراه بیوانرژی باید سهم بزرگ‌تری در بهبود سرمایه‌‌گذاری در انرژی در دوران پساکرونایی داشته باشند. تجدیدپذیرها بیش از دوسوم از سرمایه‌‌گذاری در ظرفیت نیروی جدید در سال‌جاری را به خود اختصاص می‌دهند اما رشد قابل‌ملاحظه استفاده از زغال‌سنگ و نفت باعث دومین افزایش سالانه بزرگ انتشار دی‌اکسید‌کربن شده است.

طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، گذار انرژی سریع‌تر مصرف‌کنندگان را در آینده بهتر حمایت می‌کند، زیرا در سناریوی بلندپروزانه «صفر شدن انتشار آلایندگی (NZE) تا سال ۲۰۵۰، شوک قیمت کالا هزینه‌های مصرف‌کنندگان را در مقایسه با سناریوی محافظه‌کارانه‌تر «سیاست‌های اعلام‌شده (STEPS) » ۳۰‌درصد کمتر بالا می‌برد. سوخت‌های فسیلی زغال‌سنگ، گاز طبیعی و نفت حدود ۸۰‌درصد از عرضه انرژی جهان در سال۲۰۲۰ را تشکیل دادند و سهم تجدیدپذیرها تنها ۱۲‌درصد بود.

تحت سناریوی «صفرشدن انتشار آلایندگی»، برای اینکه افزایش دما در حدود ۵/ ۱درجه نگه داشته شود، باید مصرف سوخت‌های فسیلی تا اواسط قرن جاری به کمتر از یک‌چهارم و تجدیدپذیرها به بیش از دو سوم برسد. اگر جهان در مسیر فعلی که در سناریوی «سیاست‌های اعلام شده» تشریح شده است، حرکت کند دمای هوا تا سال ۲۱۰۰ افزایش ۶/ ۲درجه خواهد داشت.

بر اساس گزارش رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی در همه سناریوهای خود پیک تقاضا برای نفت را پیش‌بینی می‌کند. در سناریوی «سیاست‌های اعلام‌شده»، تقاضا برای نفت کاهش بسیار تدریجی داشته و در اواسط دهه ۲۰۳۰ به اوج می‌رسد اما در سناریوی «صفر‌شدن انتشار آلایندگی» تقاضا برای نفت ظرف مدت یک‌دهه یکنواخت شده و تا سال ۲۰۵۰ حدود سه‌چهارم کاهش پیدا می‌کند.

همچنین در این سناریو گفته شده است تقاضای کمتر برای سوخت‌های فسیلی و رشد سوخت‌های پاک‌تر، توسعه میادین جدید نفت و گاز را پس از سال ۲۰۲۱ غیرضروری می‌کند.

با این حال آژانس بین‌المللی انرژی در دو سناریوی محافظه‌کارانه خود اعلام کرده که میادین نفتی جدید ضروری خواهند بود و توصیه‌‌هایی برای خنثی‌کردن تاثیرات اقلیمی آنها مانند کاهش استفاده از متان ارائه کرده است.

 

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب