wikishimi.com

تقویت بازار پلی‌پروپیلن آسیا با پشتوانه رشد بهای نفت خام

تقویت بازار پلی‌پروپیلن آسیا با پشتوانه رشد بهای نفت خام

رسیدن قیمت نفت خام به بالای 80 دلار موجب داغ شدن بازار پلی‌پروپیلن آسیا شد. ضمن آنکه نگرانی از تاثیر محدودیت بر مصرف برق چین بر عرضه پلی‌پروپیلن‌های تولیدشده از زغال‌سنگ و درآمد عملیاتی در پایین‌دست زنجیره تولید همچنان ادامه دارد.

به گزارش ویکی‌شیمی قیمت پلی‌پروپیلن در بازارهای آسیایی در هفته منتهی به 9 اکتبر به پشتوانه رشد قیمتهای بالادست و افزایش بهای تمام شده تولیدات و رشد قیمت مواد اولیه آن افزایش یافت، با این حال به دلیل تعطیلات پیشین از 1 تا 7 اکتبر بازار این کالا در چین آرام بود.
قیمت نفت خام برنت برای تحویل در ماه دسامبر در روز 6 اکتبر، حدود 5.3 درصد افزایش یافت و به 82.60 دلار در هر بشکه رسید و بسیاری از کارشناسان همین رشد قیمت نفت و افزایش بهای نفتا را علت گران شدن پلی‌پروپیلن‌ها موسوم به PP دانستند.
نگرانی از تاثیر محدودیت مصرف برق چین بر عرضه PP تولیدی از زغال‌سنگ و سودآوری حاصل از تولید مصنوعات پلی‌پروپیلنی در زنجیره ارزش همچنان ادامه دارد.
بازار PP در جنوب شرقی آسیا به دلیل قیمت‌های بالای چین و پیشنهادات فروش بالا افزایش یافت، با این حال هنوز تقاضا به طور کامل بهبود نیافته است. برخی از فروشندگان پیشنهادات خود را تا 1300 دلار در تن یا بالاتر افزایش دادند، اما پذیرش این نرخ توسط خریداران چندان گسترده نبود؛ زیرا هنوز برای گفتن اینکه آیا تقاضای PP وجود دارد زود است. بازار در اندونزی و تایلند فعالانه‌تر از ویتنام عمل کرده است.
این در حالی بود که پیشنهادات فروش از مبدأ خاورمیانه نسبت به ماه گذشته افزایشی بود اما حجم عرضه محدودی را شاهد بودیم. 
البته در جنوب آسیا با فرا رسیدن فصل تعطیلات در هند، انتظار رشد مسافرت و تقویت مقطعی صنعت گردشگری و پیش‌بینی کاهش عرضه منجر به افزایش تقاضای PP در این کشور شده است.
فصل برداشت برخی از محصولات کشاورزی مورد استفاده در تولید کیسه‌های رافیا ( پارچه‌ای ) در پاکستان نیز تقاضا را افزایش داده است. تولیدکنندگان خاورمیانه تمایل زیادی به فروش به پاکستان داشته‌اند زیرا سودآوری بهتری نسبت به هند دارد. بر خلاف هند، پاکستان کاملاً به واردات PP وابسته است.

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب