wikishimi.com

شفافیت معاملات، نیاز امروز صادرات محصولات پتروشیمی

شفافیت معاملات، نیاز امروز صادرات محصولات پتروشیمی

در شرایط این روزهای کشور و تحریم‌هایی که تمام صنعت نفت و گاز و پتروشیمی کشور را تحت تاثیر خود قرار داده‌اند، نیاز امروز ما شفافیت معاملات صادراتی محصولات پتروشیمی و نیز استانداردسازی حداکثری برای رفع مشکلات تحریم برای خریداران خارجی می‌باشد که در این راستا هر چه برای نیل به این اهداف تلاش بیشتری داشته باشیم، به روان‌سازی و جذب مشتریان بیشتری در شرایط فعلی کمک بسیار خواهد شد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: با علی مقیمی مدیر بازرگانی پیشگامان فلات قاره گفتگویی انجام دادیم تا شما هم در جریان وضعیت بازار پتروشیمی و صادرات آن و خریداران خارجی قرار بگیرید.

 

* صادرات محصولات پتروشیمی چه دشواری‌هایی دارد؟

صادرات محصولات پتروشیمی در درجه اول نیاز به رجیستری در پتروشیمی‌های خصوصی و دولتی دارد که هر یک طبق دستورالعمل‌های واحد بازرگانی خود، مدارکی را برای ثبت مشتری جدید درخواست می‌نمایند. لذا چنانچه شرکتی درخواست خرید از چند پتروشیمی را داشته باشد، می‌بایست این بروکراسی را طی نماید که مشمول مرور زمان است. چند گرید از کالاهای پتروشیمی هم در بورس کالای ایران عرضه می‌شود که استقبال خوبی هم از این سبک عرضه شد.

مشکل اصلی در صادرات محصولات پتروشیمی، عدم تداوم و ثبات عرضه در محصولات درخواستی مشتریان و عدم وجود سیاست فروش بلندمدت است. بدلیل وجود تحریم‌هایی که در سال‌های اخیر فشار بسیاری به صنایع کشور وارد نموده است، پتروشیمی‌ها ملزم به رعایت اولویت فروش محصولات خود به بازار داخل هستند فلذا در بعضی مواقع مواردی برای عرضه صادراتی نخواهد بود و لذا پتروشیمی‌ها هم جز موارد خاص زیر تعهد فروش بلند مدت نمی‌روند. از سوی دیگر مشتریانی که در کشورهای مختلف به دنبال خرید این مواد هستند، می‌خواهند که قیمت ثابت بر اساس نشریه‌های بین‌المللی و نیز کمیت ماهانه را با پتروشیمی تثبیت نمایند تا بتوانند به برنامه‌ریزی‌های تولید و فروش خود بر اساس تامین مواد اولیه تعهد شده از عرضه‌کننده‌ها بپردازند که این موضوع در مورد کالاهای پتروشیمی ایران با شرایط فعلی امکان‌پذیر نیست و بازاریابی و فروش این کالاها را بسیار سخت نموده است.

مسئله دیگری هم که وجود دارد اینست که علیرغم رجیستر شدن در پتروشیمی‌ها، آفرهایی زیر قیمت رسمی اعلام شده در بازار وجود دارد که این مورد، باعث ایجاد عدم وجود شرایط یکسان برای شرکت‌های رجیستر شده در بازاریابی و فروش محصولات می‌شود.

ضمنا سیستم فروش پتروشیمی‌ها برای بازارهای هدف چین و هند، معمولا بصورت مزایده است که برای خیلی از مشتریان، شرکت در این نوع مزایده‌ها قابل پذیرش نیست و به دنبال این هستند که فروشنده نرخ فروش خود را اعلام نماید.

 

* بازگشت ارز حاصل از صادرات چگونه است؟

از نظر بازگشت ارز حاصل از صادرات، کلیه مراحل اظهار و تعهدات ارزی با شرکت‌های پتروشیمی است فلذا شرکت خریدار، بابت این موضوع تعهد بازگشت ارز ندارد.

 

* خریداران خارجی چه محدودیت‌هایی را برای خرید از ایران در نظر می‌گیرند؟

بسیاری از مشتریان از شرایط پرداخت پتروشیمی‌ها که علیرغم وجود تحریم، تمام وجه معامله را بصورت نقد می‌گیرند ناراضی هستند چرا که معمولا این کالاها بصورت LC  در توسط پتروشیمی‌ها بفروش می‌رسند و خریداران انتظار دارند که شرکت‌های پتروشیمی خودشان این موضوع را برای خریداران خارجی رفع نمایند. ضمنا اینکه با توجه به مشکلات تحریم‌ها، شماره حساب اعلام شده در پروفرمای (پیش فاکتور) صادر شده توسط پتروشیمی‌ها، به نام شرکت پتروشیمی نیست و حساب‌های صرافی می‌باشد و لذا خیلی از شرکت‌ها امکان انجام این معاملات را نخواهند داشت.

بخاطر شرایط ذکر شده، عملا شرکت‌های خارجی تمایل زیادی به ورود به فضای خرید مستقیم از پتروشیمی‌ها نیستند و معمولا از طریق شرکت‌های واسطه‌ای که ایرانیان در کشورهای ترکیه و امارات متحده عربی و ... تاسیس نموده‌اند، معامله و به مشتریان و توزیع کنندگان منطقه‌ای در کشورهای هدف ارسال می‌شود.

ضمنا اینکه خریداران بخاطر مسائل تحریم، تمایل دارند که مدارک محموله‌ها اسمی از ایران نداشته باشد و از آنجائیکه بعد از انجام معامله سوئیچ اسناد به کشورهای عربی انجام می‌پذیرد، برای خریداران محصولات بویژه مقاصدی که حمل دریایی نیاز باشد، این مورد بسیار سوال و شک ایجاد می‌کند.

 

* بهبود روابط سیاسی با جهان چه میزان در رشد صادرات محصولات پتروشیمیایی موثر خواهد بود؟

بهبود شرایط سیاسی با جهان، بسیار در رشد صادرات محصولات پتروشیمی و نیز در قیمت فروش آنها اثر گذار خواهد بود. در حال حاضر قیمت‌های فروش اعلام شده بخاطر پوشش ریسک تحریم‌ها و نیز هزینه‌های انجام معاملات از مسیر صرافی‌ها، کمتر از قیمت واقعی می‌باشد فلذا با بهتر شدن شرایط سیاسی و رفع تحریم‌های بانکی و صنعت پتروشیمی و باز شدن سوئیفت، تقاضا را برای خرید از پتروشیمی‌ها بالا برده و حجم معاملات و قیمت‌های فروش را بالا خواهد برد.

 

* بهترین بازار جهانی برای کدام محموله‌های صادراتی ایران است؟

در حال حاضر بهترین خریداران محصولات پتروشیمی ما کشورهای چین و ترکیه هستند. چینی‌ها به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده و ترکیه هم به عنوان مصرف‌کننده و هم به عنوان مسیر صادرات مجدد به اروپای غربی و آفریقا، بزرگترین واردکنندگان این محصولات از کشور ایران هستند.

در یک جمع‌بندی می‌توان گفت که موانع اصلی صادرات مواد پتروشیمی اکثرا مربوط به تحریم‌ها می‌باشند که در صورت تعدیل یا رفع آنها غالب مشکل صادرات این محصولات بر طرف خواهد شد ولی در مورد شیوه فروش می‌توان با توجه به تجربه موفق صادرات این محصولات از طریق بورس کالای ایران در ماه گذشته و معاملات PVC روی این سیستم معاملات، این محصولات را روی تابلوی بورس عرضه نمود و با توجه به ساز و کار شفاف این سیستم معاملاتی از طریق مزایده و اینکه کالاها امکان رقابت سالم برای خریداران در زمان اوج تقاضا را دارند، در مجموع منافع سهامداران شرکت‌های پتروشیمی بیشتر تامین می‌شود و نیز خریداران نیز صرفا یکبار مراحل رجیستری در بورس کالا را طی می‌کنند و نیازی به انجام این پروسه برای تمام شرکتهای پتروشیمی نخواهند داشت. ضمنا نرخ‌ها کاملا شفاف و قابل استناد برای خریدار و فروشنده خواهد بود که این مکانیزم در شرایط فعلی می‌تواند به وضعیت فعلی عرضه و فروش صادراتی محصولات پتروشیمی کمک نماید.

ویرا صنعت دقیق پارس

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب