wikishimi.com

رشد استایرن به پشتوانه بالادستی‌ها

رشد استایرن به پشتوانه بالادستی‌ها

بعد از طی شدن یک دوره‌ی سکون در معاملات، به نظرمی‌رسد در بازار استایرن اتفاقات جدیدی درحال رخ دادن است.

اختصاصی ویکی‌شیمی: استایرن منومر آسیایی در هفته گذشته، صعود قیمتی را تجربه کرد که عموما ناشی از بازار مواد اولیه در صنایع بالادستی بوده است. در روز 8 اکتبر، قیمت استایرن منومر آسیایی در بازارها به طور میانگین حدود 35 دلار افزایش یافت؛  FOBکره جنوبی به هزار و 250 دلار و CFR چین به هزار و 270 دلار در هر تن رسید. افزایش هفتگی این قیمت‌ها حدود 48 دلار در تن بود.

قیمت بنزن CFR چین با افزایش 33 دلاری به هزار و 30 دلار در هر تن رسید و قیمت اتیلن CFR شمال شرق آسیا نیز با رشد 15 دلاری، هزار و 150 دلار شد. افزایش قیمت نفت خام نیز در رونق بازار استایرن نقش داشته است. روز 8 اکتبر قیمت هر بشکه نفت خام به 18/83 دلار در هر بشکه رسید که نسبت به معاملات روز قبل از آن افزایش بیش از 3 دلاری را نشان می‌داد.

بعد از طی شدن یک دوره­‌ی سکون در معاملات، به نظرمی‌رسد در بازار استایرن اتفاقات جدیدی درحال رخ دادن است. زیرا در جریان معاملات 8 اکتبر، بیشتر سرمایه‌­گذاران چینی بتازگی از تعطیلات هفته طلایی بازگشته‌اند و این امر می‌تواند روند معاملات در بازارهای کامودیتی را تغییر دهد. در همین حال، بحث­‌ها پیرامون بازارهای داخلی معاملات نیز به پشتوانه خوش‌بینی‌­ها درباره آینده بازار در بورس کالا دالیان داغ‌تر شده است. در بازار چین شرقی، قیمت استایرن 265 یوان افزایش یافته و به 9 هزار و 535 یوان به ازای هر تن رسیده است. این رقم اگر بر حسب نرخ برابری واردات به دلار تبدیل شود، عدد هزار و 280 دلار به ازای هر تن به دست می‌­آید.

در جنوب شرقی آسیا، تقاضای تایلند برای این کامودیتی در هفته منتهی به 8 اکتبر اندکی افزایش داشته است.

قیمت استایرن در هند نیز همسو با رشد بازار آسیا و همزمان با بالا رفتن قیمت نفت در این کشور افزایشی شده است. با این وجود قیمت‌ها در بازارهای داخلی این منطقه در هفته متنهی به 8 اکتبر اندکی کاهشی بوده است. استایرن در بندر کاندلا حدود 101 روپیه در هر کیلوگرم فروخته شد در حالی که در هفته گذشته قیمت این محصول در این بندر 103 روپیه به ازای هر کیلوگرم بوده است.

مانند روال گذشته، بعد از افزایش قیمت استایرن منومر و صعود قیمت­ نفت خام برنت، قیمت پلی‌استایرن نیز افزایشی شده است.

قیمت نفت خام برنت در پایان معاملات روز 6 اکتبر به قیمت 6/82 دلار در هر بشکه رسید و این امر نیز موجب افزایش قیمت‌ها در محصولات پتروشیمی شده بود. قیمت استایرن منومر در هفته منتهی به 6 اکتبر، افزایش 26  دلاری را تجربه کرد و به هزار و 232 دلار به ازای هر تن رسید.

ویرا صنعت دقیق پارس

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب