wikishimi.com

تکاپو در بازار محصولات آروماتیکی

تکاپو در بازار محصولات آروماتیکی

افزایش قیمت نفت خام باعث رشد بهای ترکیبات آروماتیکی از جمله بنزن شد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: در هفته منتهی به 8 اکتبر 2021 ترکیبات آروماتیکی همگام با تغییرات بهای نفت هفته را صعودی به پایان رساندند.

 

اوج و فرودهای بازار بنزن آسیا

به گزارش مجله S&P Global Platts، بنزن FOB کره در روز 8 اکتبر با 28 دلار رشد به 961.33 دلار در تن رسید. قیمت بنزن CFR چین 1030 دلار در تن برآورد شد.

با پایان تعطیلات عمومی در بازار داخلی شرق چین، سیگنال‌های مثبتی در این بازار دیده شد و این سیگنال‌ها به بازار کره جنوبی نیز سرایت کرد، بنابراین شاهد نوسانات شدیدی در پیشنهادات خرید و فروش بودیم. قیمت پیشنهادی برای خرید بنزن FOB کره ماه نوامبر تا 960 دلار در تن نیز بالا رفت.

در شرق چین، تاجران رفته رفته با افزایش اخیر قیمت نفت کنار آمدند و تمایلشان به خرید با قیمت‌های جدید بیشتر شد.

منابع می‌گویند که موجودی بنزن در شرق چین هنوز پایین و نزدیک به 50 هزار تن بوده و بیش از دو هفته در این سطح قرار داشته است. با توجه به ازدحام بنادر و امکان به وجود آمدن مشکل دسترسی به محموله‌ها، فروشندگان محلی در مورد از دست دادن ذخایر خود تردید دارند و پیشنهادات فروش زیادی مطرح نشد.

 

تولوئن آسیا سایه به سایه نفت خام

قیمت تولوئن آسیا نیز همگام با صعودهای ترکیبات بالادستی بیش از 30 دلار افزایش یافت. بهای هر تن تولوئن FOB کره و CFR چین به ترتیب برابر با 817 و 830 دلار در هر تن تعیین شد.

با رسیدن قیمت نفت خام به 83.18 دلار در بشکه - با توجه به نگرانی‌های ناشی از عرضه که توسط وزارت انرژی ایالات متحده با ارائه گزارش‌هایی مبنی بر کاهش ذخایر استراتژیک برای کاهش قیمت بنزین مواجه شد، افزایش یافت - بازار تولوئن نیز رونق گرفت.

با بازگشت معامله‌گران چینی در 8 اکتبر شاهد افزایش قیمت داخلی بودیم.

این رشد قیمت‌ها باعث افزایش 10 دلاری FOB و CFR جنوب شرقی آسیا نیز شد.

 

بازار مختلط زایلین‌مخلوط آسیا

بازار زایلین‌مخلوط آسیا در مناطق مختلف وضعیت متفاوتی داشت، در چین صعودی بود، در کره جنوبی نزولی و در سایر مناطق ثابت.

در چین، قیمت حلال زایلن‌مخلوط با بازگشت معامله‌گران به بازار پس از یک هفته تعطیلات، افزایش یافت. تقاضا از جانب واحدهای شیمیایی به دلیل کاهش نرخ عملیاتی در پی سیاستی که توسط دولت چین با هدف کاهش انتشار کربن در این صنعت وضع شده بود، ضعیف بود. با این حال، تقاضای قوی برای بنزین از این بازار حمایت کرد.

همچنین، استفاده از منابع وارداتی به دلیل مشکلات احتمالی ازدحام بنادر همچنان یک چالش است.

زایلین‌مخلوط FOB کره با 34 دلار افت به 684 دلار در تن و CFR چین با حدود 15 دلار رشد به 743 دلار در تن رسیدند.

ویرا صنعت دقیق پارس

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب