wikishimi.com

احتمال رشد تقاضا با افزایش بهای آزاد ارز

احتمال رشد تقاضا با افزایش بهای آزاد ارز

دلار در بازار آزاد با روند افزایشی همراه بوده، اما دلار نیمایی افزایش نرخ محدودی داشته است.

اختصاصی ویکی‌شیمی: رشد بهای آزاد ارز می‌تواند پتانسیلی برای رشد تقاضا در بازار محصولات پتروشیمیایی در هفته جاری در بورس کالا باشد آن‌هم در شرایطی که انتظار داریم روند عمومی نوسان قیمت‌های پایه در بازار پلیمرها افزایشی بوده ولی در بازار ترکیبات شیمیایی تلفیقی از رشد نرخ و افت قیمت‌ها به ثبت برسد. البته در خصوص قیمت‌های پایه پلیمرها نیز پتانسیل افت نرخ برخی گروه‌های کالایی خاص وجود دارد و تا زمانی که قیمت‌های پایه به صورت رسمی اعلام نشود ، تنها می‌توان به گمانه‌زنی از شرایط احتمالی اعلام قیمت‌های پایه پرداخت. در هر حال ورود بهای دلار آزاد به کانال 28 هزار تومانی خود سیگنال مهمی برای تحریک تقاضا و احتمال رشد رقابت برای خرید است.

در این باره مصاحبه کوتاهی با آقای احمد بیات مدیر کالایی کارگزاری نهایت‌نگر انجام دادیم تا شما را هم از طریق این مصاحبه در جریان وضعیت بازار دلار و ارز نیمایی و قیمت پایه محصولات شیمیایی و پلیمری قرار دهیم.

 

* با توجه به اینکه قیمت‌های جهانی ترکیبات شیمیایی نزولی یا ثابت بودند و وضعیت افزایشی دلار در بازار آزاد، قیمت پایه محصولات شیمیایی و پلیمری را چطور پیش‌بینی می‌کنید؟

دلار در بازار آزاد روند صعودی به خود گرفته است و دلار نیمایی هم روند نزولی نداشته و مختصری هم افزایشی بوده است. اما در خصوص قیمت‌های جهانی هم، بعضی از آنها نزولی و بعضی دیگر صعودی بوده‌اند. برای همین بنده فکر می‌کنم ترکیبی از افزایش و کاهش در قیمت‌های مختلف را شاهد باشیم و هم اینکه در کالاهای مختلف در قیمت‌های پایه این اتفاق متفاوت است.

ولی با این شرایط و وضعیتی که در دلار بازار آزاد وجود دارد، اگر روند همین‌طور ادامه داشته باشد، با این گپ قیمتی که بین دلار آزاد و دلار نیمایی اتفاق افتاده، در حال حاضر به بیش از 5 هزار تومان رسیده است، همین دلیل می‌تواند سبب افزایش تقاضا در بازار آزاد شود.

اگر تقاضا در بازار بیشتر شود، طبیعتا باید در قیمت‌ها هم تاثیرگذار باشد. یعنی قیمت‌های نهایی محصولات شیمیایی و پلیمری نسبت به قیمت‌های پایه این هفته رقابت‌های بیشتری نسبت به هفته قبل خواهند داشت.

همگی اینها البته به مقدار عرضه بستگی دارند. مثلا به فرض اینکه عرضه تغییر نکند قطعا تقاضا افزایشی خواهد بود. کلیات بحث در مورد محصولات شیمیایی و پلیمری و دلار در بازار آزاد و دلار نیمایی در حال حاضر در همین اندازه هستند.

 

ویرا صنعت دقیق پارس

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب