wikishimi.com

گواهی سپرده؛ ابزاری کارا در رشد بهای فرآورده‌ها

گواهی سپرده؛ ابزاری کارا در رشد بهای فرآورده‌ها

احتمال رشد بهای فرآورده‌های نفتی وجود دارد

اختصاصی ویکی شیمی: قراردادهای گواهی سپرده کالایی که تشابه بسیاری به معاملات قبض انبار دارد؛ در بورس کالا در حال قدرت گرفتن است. این مطلب در صورتی که به بازار فرآورده‌ها، قیر یا محصولات پتروشیمیایی تسری یابد تغییری عمیق را در ساز و کارهای معاملاتی به همراه خواهد داشت آن هم در شرایطی که پتانسیل رشد قیمت‌ها وجود دارد. در این خصوص در مصاحبه‌ای با محمد امیری مدیر کالایی کارگزاری آگاه ترتیب دادیم که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

* در گذشته بحث‌هایی پیرامون راه‌اندازی قراردادهای گواهی سپرده کالایی قیر مطرح کردیم. آخرین وضعیت این قراردادها چگونه است؟

تا به حال چیزی در مورد مخازن یا انباری بابت رجیستر کردن ( پذیرش ) توسط بورس کالا مشاهده نشده که قیر را به صورت گواهی سپرده کالایی بتوان در بازار سرمایه معامله کرد. بنابراین نمیتوان در خصوص ویژگی‌های آن اظهارنظر قاطعی داشت.

 

* راه‌اندازی این شیوه معاملاتی چه الزاماتی دارد؟

در گام اول باید تولیدکننده قیر، مطابق با استانداردهای تعیین شده در بورس کالا انبار یا مخازن خود را در بورس کالا رجیستر کند.

نکته دیگر این که باید به بحث اطلاع‌رسانی روی آورد تا افراد مختلف نسبت به راه‌اندازی این شیوه معاملات اطلاعات کافی داشته باشند.

گام سوم اینکه آیا معاملات قیر، قابلیت معاملات مستمر در بازار بورس را دارد یا خیر و  می‌توان با تعیین تکلیف مالیات بر ارزش افزوده در معاملات گواهی سپرده کالایی آنها را مورد بحث و بررسی قرار داد.

این 3 گام را می‌توان زیرساخت‌های اصلی معاملات گواهی سپرده قیر در بورس کالای ایران مورد بحث و بررسی قرار داد.

 

* در حوزه محصولات پتروشیمیایی به نظر شما کدام کالا پتانسیل راه‌اندازی این قراردادها را بیشتر دارد؟

گواهی سپرده کالایی یک ابزار معاملاتی است. ما اول باید بتوانیم شرایط معاملات گواهی سپرده کالایی‌ را که در بالا به آن اشاره کردیم، ایجاد کنیم و بعد محصولات استانداردپذیری که هزینه نگهداری و انبارداری آنهایی که به صرفه‌تر است را مهیا سازیم. همچنین کالاهایی که دارای مزایا و محدودیت‌هایی مانند وابستگی به بهین‌یاب را ندارند در اولویت قرار دهیم.

 

* آخرین وضعیت بازار فرآورده‌ها و محصولات پتروشیمیایی چگونه است؟    

به دلیل اینکه بازار پتروشیمی و فرآورده‌های نفتی و قیمت‌های جهانی در این  حوزه نفتی در ماه جاری رو به افزایش بوده، پیش‌بینی می‌شود قیمت‌های این فرآورده‌ها در ماه آینده رو به بالا باشد و تقاضا برای محصولات نفتی نسبت به سایر محصولات پتروشیمی بیشتر شود. در محصولات پتروشیمی اکثراً ما با مازاد عرضه محصولات صنعتی روبه‌رو بوده‌ایم. این به خاطر شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و  عدم افزایش قیمت دلار در کوتاه مدت پیش‌بینی می‌شود.

ویرا صنعت دقیق پارس

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب