wikishimi.com

مداخله بی‌سابقه چین در بازار جهانی نفت

مداخله بی‌سابقه چین در بازار جهانی نفت

چین در یک اقدام بی‌سابقه در بازار جهانی نفت مداخله کرد و ذخایر خود را برای اولین‌بار با هدف کاهش قیمت این محصول استراتژیک، به‌فروش رسانده است. به‌گزارش شبکه خبری الجزیره، این اقدام در پی افزایش هزینه‌های انرژی در چین، نه‌تنها برای نفت بلکه برای زغال‌سنگ و گاز طبیعی، و کمبود برق در برخی استان‌ها که برخی از کارخانه‌ها را مجبور به‌کاهش تولید کرده، صورت گرفته است.

ویکی‌شیمی: 

بر اساس این گزارش، تورم در چین نیز به‌سرعت در حال افزایش است و این موضوع یک دردسر سیاسی برای پکن است. قیمت نفت نیز افت کرده است.

اداره ملی غذا و ذخایر استراتژیک چین پنج‌شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کشور از ذخایر عظیم نفت خود برای «کاهش فشار افزایش قیمت مواد اولیه» استفاده کرده است. این اداره جزئیات بیشتری ارائه نکرد اما منابع آگاه اعلام کردند که این بیانیه به‌میلیون‌ها بشکه نفت که دولت در اواسط‌ ماه ژوئیه برای فروش ارائه کرده است، اشاره می‌کند. به گفته آژانس ذخیره‌سازی چین، گردش «عادی» نفت‌خام در ذخایر دولتی این کشور «یک راه مهم برای ایفای نقش ذخایر در ایجاد تعادل در بازار است» و نشان می‌دهد که ممکن است به‌فروش بشکه‌های نفت خود ادامه دهد. این آژانس همچنین گفت که عرضه «نفت‌خام ذخیره ملی» به ‌بازار از طریق مزایده «عرضه و تقاضای بازار داخلی را بهتر تثبیت می‌کند». چین بزرگ‌ترین واردکننده نفت در جهان است و در دهه گذشته ذخیره عظیمی از این کالای استراتژیک را ایجاد کرده است. این ذخیره با ذخایر استراتژیک نفت موسوم به‌SPR‌‌ که در ایالات‌متحده و اروپا نگهداری می‌شود و فقط هنگام قطع‌شدن عرضه و جنگ استفاده می‌شود، متفاوت است. با این حال، چین اعلام کرده است که مایل است از ذخایر خود برای تاثیرگذاری بر بازار استفاده کند. باب مک‌نالی، مشاور ارشد سابق سیاست کاخ‌سفید که اکنون مدیریت گروه راپیدان‌انرژی، یک شرکت مشاوره‌ای در واشنگتن را برعهده دارد، می‌گوید کاملا واضح است که اقدام چین برای استفاده از ذخایر خود به‌منظور کاهش قیمت نفت برای پالایشگاه‌های داخلی است. این بیانیه پس از آن منتشر شد که تورم درب کارخانه چین به‌بالاترین حد خود در ۱۳ سال گذشته رسید و تنها یک‌ماه پس از آن که کاخ‌سفید به‌طور علنی از اوپک درخواست کرد نفت بیشتری را در میان افزایش قیمت بنزین در آمریکا تولید کند. روی هم رفته، اقدامات پکن و واشنگتن نشان می‌دهد که دو مصرف‌کننده بزرگ انرژی جهان یعنی چین و آمریکا، بشکه‌ای ۷۰ تا ۷۵ دلار را خط قرمز قیمت نفت می‌دانند.

منبع: دنیای اقتصاد

ویرا صنعت دقیق پارس

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب