wikishimi.com

دلار لیدر بازار محصولات شیمیایی

دلار لیدر بازار محصولات شیمیایی

افت قیمت دلار به کاهش تقاضا منتهی شده است

اختصاصی ویکی‌شیمی: در این خصوص احمد بیات کارشناس بازار محصولات پتروشیمی در خصوص وضعیت معاملات ترکیبات شیمیایی در شهریورماه تاکنون عنوان داشت: معاملات محصولات شیمیایی همچون سایر گروه‌های کالایی تابع قیمت‌های جهانی بوده و مؤلفه دیگری که از آنها تبعیت می‌کند بهای نیمایی ارز است. از ابتدای شهریور ماه دلار نیمایی دچار تغییراتی بود اما با یک روند کند یا کم شتاب نوسان کرده بنابراین نوسان قیمت‌های جهانی وزن اصلی تغییر قیمت را به خود اختصاص می‌دهد آن هم در شرایطی که قیمت‌های جهانی تغییرات قابل توجهی داشته است. این در حالی است که در  برهه‌ای از زمان‌ قیمت‌های پایه از دلار نیمایی بیشتر تاثیر پذیرفته و باید به این نکته نیز توجه کرد. بنابراین تجمیع هر دو مورد را در بازارهای مختلف و زمان‌های متفاوت باید مورد توجه قرار داد و هر زمان آن را به صورت مستقل ارزیابی کرد. از طرف دیگر نکته دیگری که اثرگذار است بهای دلار در بازار آزاد بود. تقریباً از ابتدای شهریور دلار نیمایی هم دچار تغییراتی بوده است.
وی در ادامه افزود: از طرف دیگر دلار در بازار آزاد از وقتی که فاصله قابل توجهی با دلار نیمایی پیدا می‌کند باعث می‌شود تقاضا در بازار زیاد شود که تقریباً مصادف است با یکی دو ماه اخیر که دلار آزاد با شتاب رشد زیادی همراه بوده که حتی قیمت بالای 28 هزار تومان را هم با خود به همراه داشته است. این باعث شد که تقاضا در بورس افزایش یابد و طبیعتاً افزایش تقاضا با افزایش قیمت در بسیاری از کالاها دیده شود. البته از یکی دو هفته اخیر روند افزایش قیمتی دلار در بازار آزاد روند معکوس به خود گرفت و  تقاضا را مجدداً با کاهش مواجه کرد. آن چیزی که اثرگذار است روند کاهشی قیمت نیمایی دلار است که باید دید تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.
این کارشناس بازار در خصوص اوضاع روزهای اخیر عنوان داشت: در نهایت می‌توان گفت با افت بهای آزاد ارز؛ تقاضا کاهش یافته و کلاً در یکی دو هفته اخیر روند کاهشی به خود گرفته است. باید به این نکته نیز توجه کرد که قاعدتاً اگر دلار کاهش پیدا کند تقاضا نیز نزولی خواهد شد.

ویرا صنعت دقیق پارس

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب