wikishimi.com

هفته پر تلاطم محصولات آروماتیکی

هفته پر تلاطم محصولات آروماتیکی

ترکیبات آروماتیکی که در یک ماه اخیر تقریبا در مسیر صعودی در حال حرکت بودند، این هفته با نوسانات شدیدی همراه شدند.

اختصاصی ویکی‌شیمی: در هفته منتهی به 23 جولای 2021 بنزن و تولوئن همگام با تغییرات بهای نفت دچار نوسان شدند و هفته را صعودی به پایان رساندند.

 

بنزن آسیا همراه با نفت نوسان کرد

به گزارش مجله S&P Global Platts، بنزن FOB کره با 16.67 دلار رشد هفتگی به 1060 دلار در تن رسید.

در میان نوسانات قیمت نفت و اصول بازار، قیمت‌ها در طول هفته بی‌ثبات بود. گذشته از تاثیرپذیری از بازارهای مجاور، توازن عرضه و تقاضای FOB کره در مجموع سالم بود و پیشنهادات خرید برای ماه سپتامبر در مسیر صعودی قرار داشت.

در جبهه تقاضا، قیمت بنزن خلیج ایالات متحده به بالاترین مقدار از ماه می رسیده است. با در نظر گرفتن اختلاف قیمت بین FOB کره و DDP USG در ماه آینده، آربیتراژ کره و آمریکا از نظر تئوری بسته باقی مانده است، با این حال پیشنهاداتی با تخفیف 13 دلاری از سمت FOB کره برای ماه اکتبر مطرح شده است.

این احتمال وجود دارد که برخی از معامله‌گران نسبت به بهبود قیمت در قیمت‌گذاری ماه آینده امیدوار باشند. شاخص‌های شناور FOB کره و CFR چین برای ماه سپتامبر نیز نشان از همین موضوع دارند.

در شرق چین، عرضه و تقاضا در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و در انتظار به روزرسانی وضعیت فاز 2 پتروشیمی ژجیانگ است.

روز 23 جولای، قیمت بنزن CFR چین 1068 دلار در تن برآورد شد.

 

تولوئن آسیا سایه به سایه بنزن و پارازایلین

بازار تولوئن آسیا همچنان از بازارهای مجاور نیرو می‌گیرد و احتمال تجارت با مناطق دیگر نیز وجود دارد. این روند افزایشی در بازار بنزن و پارازایلین نیز دیده شد.

در شرق چین نیز تولوئن روی مسیر صعودی قرار دارد و عرضه نیمه دوم ماه آگوست در حدود 5880-5900 یوان در تن مذاکره شده است. با این حال، هیچ پیشنهاد فروشی مطرح نشد.

منابع بازار اظهار داشتند که تقاضا برای تولوئن با توجه به وضعیت فعلی پارازایلین و بنزن احتمالاً ادامه خواهد یافت.

اطلاعات منتشر شده در 21 جولای توسط اداره اطلاعات انرژی ایالات متحده نشان داد كه تقاضای بنزین آمریكا در هفته منتهی به 16 جولای 200 هزار بشكه در روز افزایش یافته و به 9.3 میلیون بشكه در روز رسیده، در حالی كه نرخ بهره‌برداری از پالایشگاه USAC با 4 درصد كاهش به 4/80 درصد رسیده است. رشد قیمت امریکا بسیار شدیدتر از شرق دور است که می‌تواند واکنشی به تقاضای بنزین باشد و به رشد تولوئن آسیا کمک کرده است.

از جبهه آسیای جنوب شرقی انتظار می‌رود که عرضه در اواسط ماه آگوست، زمانی که تولید برخی از تولیدکنندگان از سر گرفته شود، دوباره متعادل گردد. با این حال، اکثر منابع منطقه را کم‌رونق توصیف کردند.

بهای هر تن تولوئن FOB کره و CFR چین به ترتیب برابر با 767 و 780 دلار در هر تن تعیین شد.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب