wikishimi.com

آروماتیک‌ها، پا به پای نفت در نوسان بودند

آروماتیک‌ها، پا به پای نفت در نوسان بودند

این هفته قیمت محصولات آروماتیکی کاملا سایه به سایه نفت حرکت کرد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: در هفته منتهی به 9 جولای 2021، بهای محصولات آروماتیکی همراه با نفت بالا و پایین رفت و برای بیشتر ترکیبات در نهایت نسبت به یک هفته قبل افزایشی بود.

 

بهبود تقاضای زایلین‌مخلوط در هند

به گزارش مجله S&P Global Platts، در بازار زایلین‌مخلوط آسیا در هفته منتهی به 9 جولای تغییرات خاصی دیده نشد، برخی از شاخص‌ها اندکی بهبود یافتند اما دیگران در رکود باقی ماندند.

به گفته منابع، بهبود تقاضای ناشی از گشایش اقتصاد و کاهش محدودیت‌های تردد در مناطقی از هند است، از بازار حلال-MX هند پشتیبانی می‌کند. با این حال این سوال مطرح است که این بهبود تقاضا پایدار است یا گذرا. برخی ادعا می‌کنند که "بهبود" عمده‌ای در تقاضا وجود ندارد و این افزایش به دلیل نوسانات اخیر در قیمت نفتا و نفت خام است. شاخص CFR هند با 7 دلار رشد به 790 دلار در تن رسید.

در طی فرآیند MOC، آخرین پیشنهاد برای کالاهای FOB کره در نیمه اول ماه آگوست به قیمت 715 دلار در هر تن شنیده شد.

در چین، ذخایر حلال-MX در طول هفته اندکی کاهش یافت اما بالای مرز 10 هزار تن باقی ماند. در معاملات داخلی نیز اثری از رشد قیمت‌ها دیده نشد.

زایلین‌مخلوط FOB کره و CFR چین با حدود 5 دلار افت قیمت نسبت به هفته قبل به ترتیب به 718 و 745 دلار در تن رسیدند.

 

بازار پرتلاطم پارازایلین آسیا

قیمت پارازایلین آسیا همراه با نوسانات بازارهای مجاور دائما در طول هفته در حال بالا و پایین رفتن بود.

بازار پارازایلین هفته را صعودی آغاز کرد، در ادامه نزولی شد و در پایان هفته مجددا با افزایش قیمت مواجه شد و در نهایت با 13.59 دلار در تن رشد بها هفته را به پایان رساند. قیمت پارازایلین CFR چین و تایوان، 935.42 دلار در هر تن و بهای پارازایلن FOB کره، 916.42 دلار در هر تن ارزیابی شد.

متوسط هفتگی اختلاف قیمت بین پارازایلین و نفتای CFR ژاپن برابر با 254.20 دلار در تن برآورد شد که اندکی بیشتر از هفته قبل است.

عمده تحرکات قیمت PX تحت تاثیر تغییرات قیمت نفت خام صورت گرفت.

در همین حال، منابع بازار افزودند که بازار همچنان نظاره‌گر وضعیت راه‌اندازی قریب‌الوقوع فاز 2 مجتمع آروماتیکی پتروشیمی ژجیانگ است.

 

دوباره افت قیمت استایرن منومر

قیمت استایرن منومر آسیا که در اواسط هفته دچار افت شدید شده بود، اگرچه در ادامه تا حدی بازیابی شد اما در نهایت 20 دلار کمتر از هفته گذشته برآورد شد و قیمت FOB کره و CFR چین به ترتیب به 1215 و 1235 دلار در تن رسید.

این حرکت V شکل در بازار بنزن در بالادست نیز مشاهده شد که یکی از عوامل اصلی حاکم بر جهت‌گیری استایرن تلقی می‌شود.

مذاکرات به سمت محموله‌های ماه آگوست متمایل بود و پیشنهادات خرید و فروش محموله‌های ماه آگوست در سطح بالاتر و با اشتیاق بیشتری مطرح شدند.

نظرات متفاوتی در مورد آینده بازار وجود دارد اما بیشتر منابع بر ضعیف بودن بازار استایرن در مقایسه با بنزن اتفاق نظر داشتند. حاشیه‌های منفی همچنان بر تولیدکنندگان مستقل فشار می‌آورد و بازار استایرن را ضعیف می‌کند.

با این حال، این امکان وجود دارد که تعطیلی واحدها د کرر جنوبی تاثیر مثثبتی بر بازار استایرن بگذارد.

 

ویرا صنعت دقیق پارس

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب