wikishimi.com

قیمت بی‌سابقه بوتادین در سه سال گذشته

قیمت بی‌سابقه بوتادین در سه سال گذشته

روند افزایشی الفین‌ها این هفته نیز ادامه یافت، در این میان شتاب اتیلن بیشتر از دو ترکیب دیگر بود.

اختصاصی ویکی‌شیمی: محصولات الفینی که از هفته قبل مسیر صعودی را در پیش گرفته بودند، در هفته منتهی به 9 جولای 2021 نیز با رشد قیمت مواجه شدند.

 

ثبات قیمت اتیلن آسیا

به گزارش مجله S&P Global Platts، بهای هر تن اتیلن CFR شمال شرق آسیا روی 980 دلار در تن و قیمت CFR جنوب شرق آسیا 930 دلار در هر تن ثابت باقی ماند.

در طول هفته دو معامله به ارزش 970 دلار در تن FOB منعقد شد که یکی FOB کره و دیگری FOB چین بود. به گفته تاجران، 970 دلار در تن FOB شمال شرقی آسیا باید برابر با بیش از 1000 دلار در تن CFR شمال شرق آسیا باشد اما خریداران به دلیل حاشیه ضعیف پایین‌دست قادر به خرید با چنین سطحی نیستند.

در بازار داخلی چین، قیمت محموله‌های فوری اتیلن با 100 یوان رشد روزانه به 7100 یوان در تن چین شرقی رسید که معادل با 958.5 دلار در هر تن بر اساس برابری واردات است.

به دلیل ناپایدار بودن قیمت‌های بالادستی و عدم اطمینان از حاشیه پایین‌دست، قیمت‌های شناور در مقایسه با قیمت‌های ثابت ترجیح داده می‌شوند.

در پایین‌دست، قیمت استایرن منومر و MEG هر دو صعودی بود.

 

حرکت پروپیلن روی لبه مرز

قیمت لحظه‌ای پروپیلن آسیا در هفته منتهی به 9 جولای به دلیل سودآوری بازار پلی‌پروپیلن در پایین‌دست افزایش یافت، اما فعالیت‌های معاملاتی همچنان ضعیف باقی ماند.

بیشتر خریداران به کاهش قیمت‌ها امید بسته بودند زیرا پیش‌بینی می‌کردند كه بعد از به وجود آمدن ظرفیت‌های جدید، عرضه خالص افزایش یابد. به نظر می‌رسد با توجه به اینکه خریداران آسیایی به اندازه کافی تحت پوشش قراردادهای مدت‌دار هستند، متقاعد کردن آن‌ها برای پذیرش قیمتهای بالاتری که تولیدکنندگان در نظر داشتند دشوار خواهد بود.

بیشتر قراردادها بر اساس قیمت‌های شناور منعقد شد، زیرا هنوز فاصله زیادی بین قیمت خرید و فروش وجود دارد.

افزایش عرضه در آسیا را می‌توان با ارسال محموله به امریکا و اروپا تعدیل کرد.

بهای پروپیلن CFR چین و FOB کره به ترتیب برابر با 1010 و 980 دلار در هر تن ارزیابی شد.

 

گام‌های بلند بوتادین آسیا

کمبود عرضه جهانی منجر به رشد 20 تا 30 دلار هر تن بوتادین آسیا در روز 9 جولای شد. شاخص‌های CFR چین و FOB کره به بالاترین مقدار خود از سپتامبر 2018 تاکنون رسیده‌اند.

تأمین‌کنندگان آسیایی - به ویژه در کره - در حال حاضر به دنبال بازار ایالات متحده هستند که بهترین بازار جهانی است. قیمت بوتادین CIF USG در حدود 1900 دلار در هر تن است که بدان معناست که محموله‌های لحظه‌ای با قیمت 1450 تا 1500 دلار در هر تن FOB کره می‌توانند به راحتی از کره به ایالات متحده منتقل شود.

بازار داخلی چین نیز در این هفته 900 یوان افزایش یافت و به 10300 یوان در تن رسید.

قیمت بوتادین CFR چین و FOB کره برابر با 1350 و 1400 دلار در هر تن ارزیابی شد.

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب