wikishimi.com

بازار پلاستیک و ضایعات آن در ایالات متحده

بازار پلاستیک و ضایعات آن در ایالات متحده

علیرغم افزایش تقاضا برای پلاستیک بکر، رشد بازار محصولات بازیافتی از محصولات بکر پیشی گرفته و بر بازار آن سایه انداخته است.

اختصاصی ویکی‌شیمی: تقاضا و قیمت تعدادی از گریدهای ضایعات پلاستیک و پلاستیک‌های بازیافتی در حال افزایش است و کاهش عرضه ناشی از مشکلات تولید به آن دامن می‌زند.

یک تولیدکننده در غرب ایالات متحده گفت: " وضعیت فعلی چالش‌برانگیز است اما بهتر از 3-4 سال گذشته می‌باشد. به دلیل تأمین ناکافی و تقاضای فزاینده PET بازیافتی (rPET) توسط صاحبان برندها، قیمت بطری بطور قابل توجهی افزایش یافته است. افزایش قیمت‌ها لازم بود اما نه به این سرعت."

قیمت PET عمده - همانند پلی‌پروپیلن (PP) - در سه ماهه اول امسال بیش از دو برابر شده است. تقاضای خوب باعث رشد قیمت‌ها شده است. قیمت HDPE بکر در اواسط ژوئن تنها 30 درصد بالاتر از قیمت ضایعات بطری نوشیدنی بود که این می‌تواند بازار HDPE بکر را به خطر بیندازد.

حجم PET وارد شده به سیستم بازیافت شهرداری‌ها در سال گذشته 40 درصد افزایش یافته است. این ترکیب در سال 2019 حدود 4 درصد از مواد وارد شده به جریان بازیافت را تشکیل می‌داد که در سال 2020 به 5.5 درصد رسید و این رشد در سال جاری نیز قطعا ادامه خواهد داشت.

پلاستیک‌های بازیافتی در ایالات متحده در سطح محلی و همچنین در سطح کشور به فروش می‌رسد. قیمت‌گذاری صادراتی با قیمت‌گذاری داخلی قابل رقابت است، اما مشکلات مربوط به حمل و نقل تاجران را متحمل مسائل زیادی می‌کند. تقاضای داخلی برای پلاستیک بازیافتی در این کشور خوب است و بازیافت‌کنندگان را از صادرات به کشورهایی مانند چین تا حدی بی‌نیازمی‌کند.

در حالی که میزان تولید PET بازیافتی رو به افزایش است، مشکل فعلی بازیافت‌کنندگان در امریکا کمبود نیروی کار است و همین موضوع ممکن است رشد بازار را به تاخیر بیندازد.

تقاضای بالای PET احتمالا طی 6 تا 8 ماه آینده نیز ادامه یابد. تقاضای rPET صرف‌نظر از تغییرات بازار PET بکر در حال افزایش است. ممکن است با افزایش دسترسی به PET بکر در آینده و تعهد برندها به استفاده از rPET، تقاضای پلاستیک بکر اندکی کاهش یابد. در واقع تقاضا تغییری نخواهد کرد و مساله تغییر عرضه است.

 

مهمترین مطالب