wikishimi.com

قیمت های جهانی محصولات شیمیایی- 25 ژوئن 2021

 قیمت های جهانی محصولات شیمیایی-  25 ژوئن 2021

نفت 76 دلاری جریان بازار را تغییر داد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: داده‌های موجود حکایت از این دارد که در هفته منتهی به 25 ژوئن، اکثر ترکیبات همسو با افزایش بهای نفت تغییر جهت دادند و به مسیر صعودی بازگشتند.

بهای نفت برنت که هم‌اکنون در کانال 76 دلاری به سر می‌برد، به گفته بسیار از تحلیلگران تا فتح قله‌های بالاتر راه طولانی در پیش ندارد. بهای معاملات نفت برنت از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون ۴۴ درصد رشد کرده که تحت‌تاثیر اجرای برنامه‌های واکسیناسیون و افزایش رفت و آمد و بهبود تقاضا برای سوخت است.  بازارهای جهانی سال میلادی گذشته که شیوع ویروس کرونا باعث ریزش قیمت‌ها شده بود، یکی از آشفته‌ترین سال‌ها را در تاریخ خود تجربه کردند. اما جاده‌ها در اروپا و آمریکا دوباره پر از خودرو شده و آمریکایی‌های بیشتری به سفر می‌روند. اگرچه این امر باعث بالاتر رفتن قیمت‌ها در کوتاه‌مدت می‌شود اما‌ گذار انرژی به معنای آن است که مصرف نفت ممکن است روند یکنواختی پیدا کرده و در بلندمدت احتمالا کاهش پیدا کند. اما به هرحال سیاست‌های اوپک با کاهش عرضه،  نفت رامی‌تواند با رشد بهای بیشتری نیز همراه سازد. با توجه به این که طلای سیاه به عنوان اصلی‌ترین فاکتور غیر مستقیم در تعیین نرخ محصولات پتروشیمیایی در جهان محسوب می‌شود و  با بهایی که نفت در آن حرکت می‌کند و نفتا به عنوان اصلی ترین خوراک پتروشیمی‌ها را هم با خود همسو نموده است، توانسته به تدریج و پس از 3 ماه نرخ‌های جهانی رااز فاز کاهشی جدا سازد و منجر به رشد قیمت آن‌ها گردد.

با توجه به این که نفت فعلا راه صعودی را در پیش گرفته است و به گفته بسیاری از تحلیلگران کانال‌های بالاتر را هم فتح خواهد کرد، به زودی شاهد ادامه رشد بهای قیمت‌های جهانی محصولات شیمیایی خواهیم بود و در این میان اتیلن و پروپیلن از جمله الفین‌هایی هستند که فعلا با این مسیر همراه نشده‌اند. که در مورد این دو ترکیب نیز در کوتاه مدت در صورت بازگشت تقاضا در کنار رشد بهای نفت، شاهد همسو شدن این دو ترکیب با دیگر گروه‌های شیمیایی خواهیم بود.

مهمترین مطالب