wikishimi.com

عدم تاثیرگذاری دلار نیمایی در اعلام قیمت‌های پایه

عدم تاثیرگذاری دلار نیمایی در اعلام قیمت‌های پایه

قیمت‌های پایه روز جاری تحت تاثیر نرخ‌های جهانی محاسبه و اعلام خواهد شد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: قیمت‌های پایه امروز توسط دفتر صنایع پایین‌دستی درحالی اعلام خواهد شد که کاهش بسیار بسیار اندک دلار نیمایی به نسبت هفته پیش در کنار افت نسبی بیشتر گروه‌های شیمیایی، شرایط را برای کاهش نرخ پایه اکثر ترکیبات فراهم نموده است.

بهای ارز از هفته سوم اردیبهشت که فاز صعودی گرفت، هر هفته منجر به محدودتر شدن بیشتر فضای کاهشی میانگین هفتگی دلار نیمایی گشت، تا جایی که در هفته جاری به کمترین میزان خود در یک ماه گذشته رسید و عملا انتظار می‌رود عملکرد خنثی‌ای در تعیین قیمت‌ها داشته باشد.

میانگین هفتگی دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در روز دوشنبه 17 خرداد ماه 203.271 ریال بود و طی روزهای گذشته با 5 ریال کاهش به 203.266 ریال در تاریخ یکشنبه 23 خرداد رسید که نشان از کاهشی حدود 0.002 درصد دارد.

در کنار کاهش محدود میانگین هفتگی دلار نیمایی، قیمت‌های جهانی بسیاری از ترکیبات شیمیایی هم تحت تاثیر جو منفی بازار و در جهت تعدیل بیشتر با افت نرخ همراه شدند. این کاهش قیمت گروه‌های شیمیایی در حالی رخ داد که بهای نفت به عنوان اصلی ترین فاکتور تاثیرگذار بر نرخ محصولات شیمیایی، سه‌شنبه هفته گذشته پس از دو سال به بالاترین سطح قیمتی خودرسید.طلای سیاه در هر دو شاخص جهانی روز سه‌شنبه هفته گذشته با قیمت‌هایی بسته شد که بیش از دو سال آنها را ندیده بود.

به هر حال با توجه به افت هر دو اهرم کشف قیمت‌های پایه، پیش‌بینی می‌شود که اکثر گروه‌های شیمیایی با افت بهای پایه خود توسط دفتر صنایع پایین‌دستی همراه باشند و چهره‌ای قرمز پوش بر لیست قیمت‌های پایه حکفرما باشد که در این میان شانس الفین‌ها و استایرن برای ریزش سنگین بیش از بقیه است

البته باید اشاره کنیم که در میان افت اکثر ترکیبات، متانول با رشد نسبی در برخی مناطق امکان رشد بها را در اعلام قیمت‌های امروز در کنار برخی ترکیبات دیگر داراست.

مهمترین مطالب