wikishimi.com

رشد 6 درصدی بازار ترموپلاستیک‌ها در یک دهه آینده

رشد 6 درصدی بازار ترموپلاستیک‌ها در یک دهه آینده

عوامل اصلی تأثیرگذار در این رشد، سلطه ترموپلاستیک مهندسی در بسیاری از صنایع استفاده نهایی مانند بسته‌بندی و خودرو است.

اختصاصی ویکی‌شیمی: پیش‌بینی می‌شود ارزش بازار جهانی ترموپلاستیک مهندسی تا سال 2021 به 259 میلیارد دلار برسد و با CAGR (نرخ رشد مرکب سالانه) حدود 6 درصد در دوره 2021 تا 2031 توسعه یابد.

در سال 2020، ترموپلاستیک‌های مهندسی تقریباً 20 درصد از سهم بازار جهانی پلاستیک را در اختیار داشتند. همچنین در سال 2020، آمریکای شمالی و اروپا بیش از نیمی از درآمد بازار جهانی ترموپلاستیک مهندسی را به خود اختصاص داده‌اند.

عوامل اصلی تأثیرگذار در این رشد، سلطه ترموپلاستیک مهندسی در بسیاری از صنایع استفاده نهایی مانند بسته‌بندی و خودرو، و در دسترس بودن پلاستیک‌های زیستی به عنوان منبع جایگزین غیرنفتی برای صنایع ترموپلاستیک است.

علت افزایش تقاضا برای پلاستیک‌های با کارایی بالا، مجموع خواصی - مانند چگالی کم، سهولت پردازش و هزینه پایین - است که به صورت یکجا ارائه می‌دهند. پردازش ترموپلاستیک از بسته‌بندی‌های خاص با نرخ تولید کم گرفته تا تولید انبوه از نظر اقتصادی مناسب است. تقاضا برای بسته‌بندی‌های سبک ضد آب، تقاضای بسته‌بندی‌های کاغذی را کاهش داده و به بازار بسته‌بندی‌های ترموپلاستیکی دامن زده است.

 

تاثیر پایداری

پلاستیک‌ها به دلیل عملکرد استثنایی‌شان کاربردهای فراوانی - بیش از 30 درصد کل مواد اولیه - در صنعت بسته‌بندی دارند. بسته‌بندی‌های پلاستیکی معمولا شامل ترموپلاستیک‌هایی از جمله پلی‌اتیلن (PE)، پلی‌وینیل‌کلراید (PVC)، پلی‌پروپیلن (PP) و سایر موارد هستند. با این حال، سالانه حدود 80 درصد از بسته‌بندی‌های پلاستیکی دور انداخته می‌شود، که این موضوع تقاضا برای ترموپلاستیک‌های قابل بازیافت از طریق نوآوری‌های اقتصاد دایره‌ای را افزایش می‌دهد.

به دلیل اختلاف در چگالی پلاستیک‌ها، شناورسازی می‌تواند روشی برای جداسازی پلاستیک‌ها با چگالی و بارهای متفاوت باشد. شناسایی الکترومغناطیسی روش دیگری برای جداسازی مخلوط پلاستیک است. به عنوان مثال، از اسکن کلر برای جدا کردن PET از PVC استفاده می‌شود.

بنابراین، معرفی روش‌هایی برای جداسازی PET از زباله‌های بسته‌بندی پلاستیکی، می‌تواند فرصتی برای تولیدکنندگان ترموپلاستیک باشد. بعلاوه، استفاده روزافزون از ترموپلاستیک در جابجایی مایعات، تجهیزات پزشکی و لوازم کشاورزی احتمالاً تقاضای قابل‌توجهی برای ترموپلاستیک مهندسی ایجاد می‌کند و تولیدکنندگان را قادر می‌سازد تا ظرفیت تولید خود را در آینده نزدیک گسترش دهند.

نکات برجسته بازار خودرو و پزشکی

افزایش ضایعات پلاستیکی به دلیل افزایش روزافزون تقاضای این مواد در صنعت خودرو، بازار را به سمت ترموپلاستیک مهندسی قابل بازیافت سوق می‌دهد، زیرا مردم اکنون نسبت به زندگی پایدار آگاه‌ترند. بازارهای نوظهور، به ویژه بازارهای بزرگی مانند هند و چین، پتانسیل قابل توجهی برای گسترش بازار ترموپلاستیک مهندسی دارند. با افزایش جمعیت سالمندان و هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی در این کشورها، بخش بیشتری از جمعیت جهان خواستار مراقبت‌های بهداشتی و درمانی بهتر با سیستم‌های پیشرفته هستند. این به نوبه خود باعث ایجاد تقاضا برای پلیمرهای پزشکی شده است. معمولاً رزین‌هایی مانند PE ، PP ، PVC ، PS و PET در کاربردهای پزشکی استفاده می‌شوند.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب