wikishimi.com

تقاضای متزلزل زایلین‌مخلوط آسیا

تقاضای متزلزل زایلین‌مخلوط آسیا

روند نزولی قیمت محصولات آروماتیکی با سرعت بیشتری ادامه یافت.

اختصاصی ویکی‌شیمی: روند نزولی هفته‌های اخیر محصولات آروماتیکی در روز 28 می 2021 به دلیل جو منفی بازار با شدت بیشتری ادامه یافت.

 

تزلزل تقاضای زایلین‌مخلوط آسیا

در حالی که تقاضا در هند در حال تثبیت است، در مناطق دیگر شروع به تزلزل کرد.

زایلین‌مخلوط FOB کره و CFR چین با حدود 20 دلار افت قیمت نسبت به هفته قبل به ترتیب به 719 و 742 دلار در تن رسیدند.

در هند، قیمت حلال MX به دلیل عدم اطمینان ناشی از تعطیلی بازارها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ثابت ماند. تقاضای مواد در این منطقه همچنان پایین است. یک توزیع‌کننده محلی گفت که تقاضا در بخش کلیدی رنگ حدود 50 درصد کاهش یافته است. با این حال، در صورتی که هند محدودیت‌ها را از 1 ژوئن کاهش دهد تقاضا برای حلال-MX ممکن است افزایش یابد.

در چین، از آنجا که نوسانات در بازار محلی آروماتیک‌ها خریداران را به حاشیه رانده است، بهبود اولیه تمایل به خرید شروع به کاهش کرد.

در جنوب شرقی آسیا، اوضاع ویروس کرونا به شدت تقاضا را با مشکل روبرو کرد و هیچ نشانه‌ای از بهبود دیده نشد. تامین‌کنندگان جنوب شرقی آسیا تقاضای ویتنام، مالزی، اندونزی و اکثر مناطق را ضعیف ارزیابی کردند.

 

بازار پارازایلین تحت تاثیر کاهش تقاضای PTA

پارازایلین آسیا این هفته را با رشد 12 دلاری پشت سر گذاشت، قیمت پارازایلین CFR چین و تایوان، 844.67 دلار در هر تن و بهای پارازایلن FOB کره، 826.67 دلار در هر تن ارزیابی شد.

برخی از منابع پیش‌بینی می‌کنند که بازار در کوتاه‌مدت، به خصوص ماه جولای، ضعیف شود، زیرا از فشار عرضه با کاهش تقاضای اسیدترفتالیک‌خالص در پایین‌دست کاسته می‌شود.

به تاخیر افتادن راه‌اندازی مجدد تأسیسات PTA چینی، نرخ کلی تولید را به دلیل حاشیه ضعیف کاهش داد و می‌تواند تقاضای PX را نیز کاهش دهد.

منابع گفتند با نزدیک شدن به زمان راه‌اندازی فاز دو واحد PX پتروشیمی ژجیانگ و واحد PTA پتروشیمی Yisheng در نینگبو، عدم اطمینان در مورد جهت بازار برای ماه‌‌های بعدی افزایش می‌یابد.

اختلاف بین PX و نفتای CFR فیزیکی ژاپن به پایین‌ترین سطح در دو ماهه اخیر یعنی 229.42 دلار در تن کاهش یافت.

 

افت 59 دلاری استایرن منومر

استایرن منومر CFR چین با 59 دلار افت هفتگی به 1215 دلار در تن رسید.

نقدینگی در اواخر هفته افزایش یافت، زیرا معامله‌گران سعی داشتند کالاهای ژوئن و جولای را قبل از پایان یافتن ماه می به فروش برسانند.

پیشنهادات فروش حاکی از آن است که به واسطه کمبود موجودی، تقاضای بیشتری برای کالاهایی که تاریخ تحویل سریع‌تری دارند وجود دارد. این کمبود به علت رشد قیمت جهانی استایرن رخ داد.

همزمان، اخباری از صادرات استایرن از چین نیز شنیده شد، زیرا ظرفیت‌های این کشور همچنان در حال رشد است که باعث ایجاد ثبات بالقوه در جریان بار FOB چین می‌شود.

در همین حال، قیمت استایرن در هند تحت تأثیر افت هفتگی بازارهای آسیا و تداوم ضعف تقاضا کاهش یافت.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب