wikishimi.com

متغیرهای پیش‌بینی قیمت‌های پایه کاهشی‌اند

متغیرهای پیش‌بینی قیمت‌های پایه کاهشی‌اند

قیمت‌های پایه محصولات شیمیایی این هفته چگونه خواهد شد

اختصاصی‌ویکی‌شیمی:  قیمت‌های پایه امروز توسط دفتر صنایع پایین‌دستی درحالی اعلام خواهد شد که کاهش محدودتر دلار نیمایی به نسبت هفته پیش در کنار افت محسوس بیشتر گروه‌های شیمیایی، شرایط را برای افت نرخ پایه اکثر ترکیبات فراهم نموده است.

بهای ارز از هفته سوم اردیبهشت که فاز صعودی گرفت، هر هفته منجر به محدودتر شدن بیشتر فضای کاهشی میانگین هفتگی دلار نیمایی گشت، تا جایی که در هفته جاری به کمترین میزان خود در یک ماه گذشته رسید و عملا انتظار می‌رود عملکرد خنثی‌ای در تعیین قیمت‌ها داشته باشد.

میانگین هفتگی دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در روز یکشنبه  2 خرداد ماه 204.872 ریال بود و طی روزهای گذشته با 970 ریال کاهش به 203.902 ریال در تاریخ یکشنبه 9 خرداد رسید که نشان از کاهشی حدود 0.47 درصد دارد.

در کنار کاهش محدود میانگین هفتگی دلار نیمایی، قیمت‌های جهانی بسیاری از ترکیبات شیمیایی هم تحت تاثیر جو منفی بازار و در جهت تعدیل بیشتر با افت نرخ همراه شدند. این کاهش قیمت گروه‌های شیمیایی در حالی رخ داد که بهای نفت در پایان هفته رشد بیش از 4 درصدی را ثبت کرد و متصور بودیم که به عنوان موثرترین فاکتور تعیین نرخ‌های جهانی، محصولات شیمیایی را همسو با خود پیش ببرد، اما این اتفاق نیافتاد.

به هر حال با توجه به افت هر دو اهرم کشف قیمت‌های پایه، پیش‌بینی می‌شود که اکثر گروه‌های شیمیایی با افت بهای پایه خود توسط دفتر صنایع پایین‌دستی همراه باشند و چهره‌ای قرمز پوش بر لیست قیمت‌های پایه حکفرما باشد.

البته باید اشاره کنیم که در میان افت اکثر ترکیبات، متانول را باید جدا نمود که با رشد در نرخ جهانی خود شرایط متفاوتی را در کنار اندک گروه‌های دیگر سپری ‌می‌کند.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب