wikishimi.com

بنزن به زیر هزار دلار کشیده شد

بنزن به زیر هزار دلار کشیده شد

روند نزولی قیمت محصولات آروماتیکی با سرعت بیشتری ادامه یافت.

اختصاصی ویکی‌شیمی: روند نزولی هفته‌های اخیر محصولات آروماتیکی در روز 28 می 2021 به دلیل جو منفی بازار با شدت بیشتری ادامه یافت.

 

بازار بنزن آسیا در سراشیبی

به گزارش مجله S&P Global Platts، شاخص بنزن FOB کره طی هفته گذشته 28 دلار در تن کاهش یافت. علیرغم فضای سنگین حاکم بر بازار، قیمت قراردادهای در حال مذاکره اندکی روند صعودی به خود گرفت.

با بازگشایی مجدد پالایشگاه Exxon که مهمترین تغییر بازار بود، عرضه بیش از حد در بازار اروپا در ماه می قیمت‌ها را تحت فشار قرار داد. منابع گفتند که افزایش حجم واردات نیز در احساسات نزولی نقش داشته است.

ENEOS ژاپن بنزن CP ژوئن خود را 1000 دلار در تن CFR آسیا قیمت‌گذاری کرد. ENEOS تنها شرکتی است که CP خود را برای بنزن در آسیا دارد، که در آن محموله می‌فروشد. قیمت‌گذاری 5 دلار بالاتر از توافق ماه می بود که این برخلاف روند CP در مناطق دیگر است. این شرکت علت اصلی این قیمت‌گذاری را تقاضای قوی برای مشتقات بنزن در پی بهبود اقتصادی جهان و موجودی بسیار کم بنزن و استایرن اعلام کرد. موجودی بنزن و استایرن در شرق چین در پایین‌ترین سطح در چند سال گذشته است.

قیمت‌گذاری بالاتر در ایالات متحده و اروپا باعث انحراف محموله‌ها از چین و هدایت آن به سمت این مناطق شده است.

روز 28 می، قیمت بنزن FOB کره برابر با 925 دلار در تن و قیمت CFR چین 957 دلار در تن برآورد شد.

 

تقاضای شکننده بازار تولوئن

تقاضای شکننده منجر به عدم علاقه به خرید در بازار تولوئن آسیا شد و بحث‌های تجاری روز 28 می به بن‌بست رسید.

اوضاع بد بازار تولوئن آسیا مستقیما از ضعف قیمت بنزن نشات گرفته است که پس از دو هفته مقاومت سرانجام به زیر 1000 دلار سقوط کرد.

تعادل عرضه و تقاضا در شمال شرقی آسیا در هم پیچیده است، زیرا به نظر می‌رسد تمایلی به خرید در چین وجود ندارد.

در جنوب شرقی آسیا، تقاضا حتی پس از پایان یافتن تعطیلات هاری‌رایا نیز ناچیز باقی ماند. خریداران منطقه گفتند كه مصرف‌كنندگان به مدتی زمان نیاز دارند تا خود را با فعالیتهای معمول وفق دهند و دوباره اقدام به پركردن مواد كنند، اگرچه به نظر می‌رسد گسترش کووید-19 در برخی از کشورها تقاضا را بیشتر از کشورهای دیگر تحت‌تاثیر قرار داده است.

بهای هر تن تولوئن FOB کره و CFR چین به ترتیب برابر با 740 و 762 دلار در هر تن تعیین شد.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب