wikishimi.com

اختلال در تامین متانول ایران

اختلال در تامین متانول ایران

انفجار خط لوله اکسیژن بین دو واحد پتروشیمی در عسلویه ایران در اواسط هفته، قیمت‌های داخلی چین و معاملات آتی متانول را افزایش داد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: در هفته منتهی به 28 می 2021، شواهد حاکی از رشد بازارهای متانول و منواتیلن‌گلایکول داخلی چین بود. مجله Platts گزارش می‌کند:

 

اختلال در تامین متانول ایران

به گزارش مجله S&P Global Platts، با تقویت بازار متانول داخلی چین در هفته منتهی به 28 می، متانول آسیا با رشد قیمت روبرو شد.

انفجار خط لوله اکسیژن بین دو واحد پتروشیمی در عسلویه ایران در اواسط هفته، قیمت‌های داخلی چین و معاملات آتی را افزایش داد.

با این حال، تا اواخر هفته قیمت متانول داخلی چین کاهشی شد، زیرا به نظر می‌رسید اختلال در عرضه متانول از ایران به چین محدود شده است. به گفته منابع، تعدادی از تولیدکنندگان متانول در عسلویه قرار است ظرف یک هفته تولید را از سر بگیرند.

با این وجود، منابع دیگر تردید داشتند که تولید متانول در ایران به این سرعت از سر گرفته شود و یک اورهال قریب‌الوقوع در واحدهای تولید متانول در خاورمیانه و جنوب شرقی آسیا، دیدگاه صعودی آنها نسبت به بازار متانول آسیا را برای ژوئن و جولای تقویت کرد.

در هند، قیمت‌های متانول محلی در 28 می به دلیل نگرانی در مورد تولید متانول ایران به 32 روپیه در کیلوگرم رسید.

در جنوب شرقی آسیا، در ماه ژوئن، در میان افزایش موارد ابتلا به کووید-19 در این منطقه، اصول اساسی نزولی بود. تقاضای MTBE، الفین‌ها و چسب و حلال در پایین‌دست نیز ضعیف است.

بهای متانول CFR کره جنوبی با 17 دلار رشد برابر با 381 دلار در هر تن ارزیابی شد. بهای هر تن متانول CFR چین به 314 دلار در تن رسید.

 

منواتیلن‌گلایکول در مسیر صعود

محموله‌های فوری مونواتیلن‌گلیکول داخلی چین با 55 یوان رشد به 4975 یوان در تن رسید. قیمت CFR چین نیز در این بازه زمانی 13 دلار افزایش یافت.

قیمت محموله‌های فیزیکی تحویل فوری نیز تا 4975 یوان در تن پیش رفت.

با این حال، چشم‌انداز همچنان نزولی است، زیرا انتظار می‌رود میزان تولید در روزهای آینده افزایش یابد. منابع تجاری خاطرنشان كردند كه یك تولیدكننده مهم در Zhoushan چین قصد دارد واحد جدید MEG خود را از 30 می راه‌اندازی كند.

در بازار آتی MEG، معاملات آتی سپتامبر 2021 در بورس کالای دالیان با 22 یوان در هر تن (0.45 درصد) رشد روی 4932 یوان در تن قرار گرفت.

محموله‌های 15-30 روز آینده مونواتیلن‌گلایکول CFR چین با حجم استاندارد 1000 تن برابر با 653 دلار در هر تن ارزیابی شد. هر تن مونواتیلن‌گلایکول CFR جنوب شرق آسیا نیز 663 دلار داد و ستد شد.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب