نوسانات نفت کار خودش را کرد

قیمت‌های جهانی محصولات شیمیایی- 21 می 2021

قیمت‌های جهانی محصولات شیمیایی- 21 می 2021

افت محسوس اکثر گروه‌های شیمیایی

اختصاصی ویکی‌شیمی: در هفته منتهی به 21 مه اکثر ترکیبات شیمیایی با افت نرخ‌همراه شدند. در حالی که در چند هفته گذشته با ثبت روندهای مثبت کامودیتی‌ها، محصولات شیمیایی هم با رشد بها همراه شده بودند و این انتظار وجود داشت که در صورت پایداری قیمت نفت و نواسانات مثبت آن این مسیر ادامه یابد، اما شاهد بودیم که این روند علاوه بر توقف، در مسیر کاهشی هم قدم برداشت.

شاید بتوان عمده دلیل این افت نرخ محصولات شیمیایی در سطح جهان را عقب‌گرد نرخ نفت خام در هفته گذشته دانست. در هر صورت شیمیایی‌ها تحت تاثیر مستقیم مسیر طلای سیاه قرار دارند و با هر تغییر در روند آن، این گروه‌ها هم همسو با این تغییر می‌شوند.

به هر حال در هفته‌ای که چهره‌ای قرمزپوش بر لیست نرخ‌های جهانی حاکم بود، شاهد رشد بهای بیش از 4 درصدی بوتادین در میان افت مابقی الفین‌ها بود.همچنین استایرن منومر هم به پیشتازی خود ادامه داد و حدود 1.15 درصد افزایش قیمت را در هفته‌ای که به پایان رسید، ثبت کرد.

همچنین در میان لیست بلندبالای کاهشی‌ها، بنزن با ریزش حدود 5 درصدی همراه شد و بیش از تمام ترکیبات افت نرخ داشت. همچنین متانول و اتیلن هم در رتبه‌های بعدی قرار گرفتند.

 

مهمترین مطالب