wikishimi.com

تکانه‌های دلار مسیر معاملات را تغییر می‌دهد

تکانه‌های دلار مسیر معاملات را تغییر می‌دهد

آشتی خریداران با بورس کالا

اختصاصی ویکی‌شیمی: در سه هفته گذشته و از ابتدای هفته سوم اردیبهشت‌ماه با ریزش سنگین نرخ دلار شاهد بودیم که حجم معاملات به شکل محسوسی کاهش یافته است. حال با ورود دلار به کانال 23 هزار تومانی، شرایط برای بهبود سطح تقاضا فراهم شده است.

ابتدای هفته سوم اردیبهشت ماه بود که در پی اخبار منتشره مثبت پیرامون نرخ دلار، ریزش شدید در این بازار رخ داد و همین اتفاق توانست فاصله زیادی میان تولیدکنندگان و بورس کالا ایجاد کند ومنجر به افت جدی حجم تقاضا و معاملات شود. افت دلار باعث لمس کانال 20 هزار تومانی هم شد که پایین ترین رقم در سه ماهه گذشته بود. از ابتدای هفته اخیر با آرام شدن بازار و انتشار کمتر اخبار پیرامون مذاکرات، مشاهده کردیم که دلار کم کم در مسیر افزایش قیمت قرار گرفت و در هفته جاری شتاب آن بیشتر هم شد، تا جایی که روز گذشته مجدد به کانال 23 هزار تومانی برگشت. از آنجا که تکانه‌های بهای ارز در بازار آزاد با وقفه کوتاه‌مدت در سامانه نیما منعکس می‌شود، به رغم رشد بهای آزاد ارز در هفته گذشته، هنوز نرخ نیمایی آن تحت تاثیر جریان کاهشی نوسان می‌کند ولی باید اشاره نمود که فضای محدودتری را نسبت به روزهای اخیر شامل می‌شود.

در کنار این موضوع در بررسی بازارهای جهانی باید گفت که اولین قدم‌ها برای عبور از رکود چند هفته اخیر که در پی گسترش ویروس کرونا و افت جدی تقاضا و به همراه آن نوسانات منفی نفت خام و نفتا، رخ داده بود؛ برداشته شد و سرآغاز بهبود تقاضا در سطح جهان و رشد بهای ترکیبات شیمیایی شکل گرفت و شاهد بودیم که در بسیاری از نقاط جهان افزایش قیمت صورت گرفت. این رشد بها در اثر تکانه های مثبت بازار نفتا به تبعیت از بازار نفت خام اتفاق افتاد.

حال با توجه به رشد نرخ های جهانی و درکنار آن فضای کمتر برای افت میانگین هفتگی دلار نیمایی، این انتظار از معاملات روز جاری می‌رود که در سطح بالاتری از تقاضا و داد و ستد سپری شود.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب