wikishimi.com

راهنمای بازیافت‌پذیری محصولات (بخش دوم: محصولات PP با کد شناسایی # 5)

راهنمای بازیافت‌پذیری محصولات (بخش دوم: محصولات PP  با کد شناسایی # 5)

در این مطلب سعی داریم چند جنبه مختلف محصولات PP که مورد تایید انجمن بازیافت‌کنندگان پلاستیک (APR) برای بازیافت آسان هستند را بررسی کنیم.

اختصاصی ویکی‌شیمی:  PP ( پلی‌پروپیلن) به دلیل متعادل نمودن ضربه، مقاومت گرمایی و شیمیایی، همراه با  تحمل سختی و ضربات از نزدیک، یکی از پرکاربردترین رزین‌های بسته بندی است.

PP  به راحتی در قالب تزریقی، قالب‌ دمشی یا ترموفرمینگ در بطری‌ها، قوطی، سطل، لوله فشار، سینی، وان یا درب استفاده می‌شود. برخلاف برخی از پلیمرهای دیگر، تطبیق پذیری PP این امکان را فراهم می‌کند تا تمام اجزای سازنده بسیاری از بسته‌بندی‌های PP (برچسب، بدنه و درب) از جنس خود PP  ساخته شوند. این عمل برای فرایند بازیافت بسیار مفید است.

خواص PP معمولاً در کنار سایر پلیمرها در یک بسته‌بندی چند لایه قرار می‌گیرد، یا خواص آن به کمک مواد رنگی، افزودنی و مواد پرکننده بهبود می‌یابد. در صورت هر اصلاح و افزودن مواد به  PP طبیعی در یک بسته‌بندی، باید تأثیر آن بر جریان بازیافت در نظر گرفته شود.

مواد موجود در بسته‌بندی که PP نیستند، یا باید به طور اقتصادی در فرآیند بازیافت از PP خارج شوند یا در استفاده‌های بعدی با PP بازیافت شده سازگار باشند.

در این شرایط مواد پرکننده معدنی یا مواد افزودنی که باعث می شوند چگالی کلی مخلوط بیشتر از 1.00 گردد، نگران‌کننده‌هستند. چگالی PP از 0.90 - 0.92 است که باعث می‌شود در آب شناور باشد. چگالی یک خاصیت مهم است زیرا معمولاً برای جدا کردن پلیمرها و از بین بردن آلاینده‌ها شناوری یا فرورفتگی ملاک قرار می‌گیرد.

براساس نکاتی که در راهنمای طراحی APR ذکر شده است ( مقاله قبلی)، راهنمای زیر بیشتر بر بسته‌بندی‌ها پس از مصرف مشتری متمرکز است، که معمولاً در سیستم‌های جمع‌آوری در حاشیه یک جریان جمع می‌شوند.دعلاوه بر این، این راهنما برای سایر وسایل خانه پس از مصرف مشتری مانند اسباب بازی نیز قابل استفاده خواهد بود.

PP  به طور گسترده‌ای در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد که پس از استفاده در صنعت منبع مهمی از PP هستند که جمع‌آوری و بازیافت می‌شوند.

 

راهنما طراحی APR تولیدکنندگان کالاهای مصرفی، بسته‌بندی‌های پلاستیکی و اجزای بطری را تشویق می‌کند تا با پروتکل‌های APR کار کنند تا تعیین کنند آیا تغییرات جدید در یک بسته‌بندی پلاستیکی که به طور منظم بازیافت می‌شود، بر روند بازیافت تأثیر منفی می‌گذارد یا خیر.

رنگ PP:

PP طبیعی ( عاری از رنگ):

مواد طبیعی ارزش بسیار زیادی در جریان بازیافت دارند زیرا می‌توانند پس از بازیافت کاربردهای متنوع‌تری داشته باشند. تمیز بودن مواد بسیار به صرفه‌تر از پاکسازی آن‌ها در جریان بازیافت است.

رنگ‌های شفاف و مات

PP معمولاً رنگی است بنابراین ظرفیت و بازار این مواد رنگی موجود است و پردازش آن اقتصادی است.

روشن‌کننده‌های نوری

مواد براق کننده نوری در فرآیند بازیافت حذف نمی‌شوند و می‌توانند برای استفاده‌های بعدی از PP بازیافتی، یک فلورسانس غیرقابل قبول ایجاد کنند. شناسایی مواد با این تأثیر منفی تا اواخر فرآیند بازیافت تقریبا امکان پذیر نیست. این امر باعث می‌شود مقدار زیادی هزینه اضافی برای مواد افزودنی که ارزش پایینی دارند، پرداخت می‌گردد.

در فرایند بازیافت رنگ‌های روشن به رنگ‌های تیره و سیاه ترجیح داده می‌شود. این به این معنی نیست که PP تیره قابل بازیافت نیست در حقیقت مشکل در مرتب سازی و فیزیک موجود در شناسایی پلیمر است. در حقیقت سیستم های رایج فرایند بازیافت قادر به شناسایی بسیاری از پلیمرهای تیره نیستند. نوآوری‌های جدید در رنگ سیاه و سیستم‌های مرتب‌سازی، در آینده بازیافت PP تیره را امکان‌پذیرتر خواهد کرد.

ابعاد محصول PP

مواردی که بیشتر ابعاد سه‌ بعدی دارند تا دو بعدی (CASS > 20)

در اوایل فرآیند مرتب‌سازی، موارد سه بعدی (ظروف) از موارد دو بعدی (کاغذی) جدا می‌شوند. مرتب کردن این کالاها و آلوده نشدن آن‌ها اهمیت بسیاری دارد. اکثر بطری‌های PP بیشتر "گرد" (3-(D  هستند تا "تخت" (2-D)، بنابراین به درستی مرتب می‌شوند.

مواردی با حجم برابر یا بیشتر از 7.5 لیتر (دو گالن):

ماشین آلات بازیافت، به ویژه تجهیزات مرتب‌سازی خودکار‌، برای پذیرش وسایل بزرگتر از دو گالن به اندازه کافی بزرگ نیستند. از آنجا که ظروف بزرگ باعث انسداد سیستم‌ها می‌شوند، معمولا از مرتب‌سازی دستی قبل از خط اتوماتیک برای حذف موارد بزرگ استفاده می‌کنند.

این اقلام در جریانی از ظروف سخت و حجیم بازیافت می‌شوند و به عنوان پلی اتیلن فروخته و فرآوری می‌شوند. زیرا اکثر اقلام سفت و سخت این فرایند از پلیمر پلی‌اتیلن تشکیل شده است. سایر پلیمرها از جمله PET یا تأثیر منفی دارند یا در اثر پردازش پلی‌اتیلن از بین می‌روند.

مواردی که اندازه آن‌ها در دو بعد کاملا بزرگتر از 5 سانتی متر (دو اینچ) است

کوچک بودن بیش از حد محصولات نیز می‌تواند در فرآیندهای معمول بازیافت مشکل‌ساز شود زیرا قطعات کوچک از جریان بازیافت جا می‌مانند. با آزمایشاتی می‌توان تأثیر اندازه و شکل یک ظرف را بر طبقه‌بندی تعیین کرد.

موارد که بیشتر2 بعدی هستند تا 3 بعدی ( CASS> 11 اما <20)

گذشته از اینکه برای جریان PP چنین بخشی وجود ندارد، این موارد مانند سینی‌ها یا فنجان‌های کوچک سازگاری با موارد "مسطح" ندارند و می‌توانند باعث آلودگی جریان کاغذ شوند. برای مرتب سازی مناسب، باید حداقل عمق این موارد دو اینچ باشد.

درب‌ها، آسترها و سیل‌کننده‌ها (seal)

درب‌هایی از جنس پلی‌پروپیلن

از آنجا که جنس درب و بدنه بسته یکسان است، بسته و درب طی فرایند بازیافت به راحتی پردازش می‌شوند. این باعث افزایش عملکرد بازیافت و کاهش ضایعات احتمالی می‌شود. APR این صنعت را تشویق می‌کند تا به صورت گسترده از بسته‌ها و درب‌هایی با پلیمر یکسان استفاده کنند.

درب‌های بدون آستر

به دلیل اندازه و ضخامت، بیشتر آسترها در فرآیند بازیافت از بین می‌روند، در نتیجه بازده فرایند کمی کاهش می‌یابد. درب‌های بدون آستر این مشکل را تجربه نمی‌کنند.

آسترهای EVA و TPE

 

EVA و TPE در آب شناور هستند و در فرآیند بازیافت جدا نمی‌شوند. با این حال‌، به دلیل سازگاری با PP و افزایش خواص آن، ترجیح داده می‌شوند.

درب و سیل‌های ساخته شده از پلیمرهایی با دانسیته بیشتر از 1 که در آب فرو می روند ( به طور خاص، PS ، سیلیکون، نایلون، استال، ترموست)

انتظار می‌رود سیلیکون، پلی استایرن، پلاستیک‌های ترموست، نایلون و استال در مخزن غرق شوند و در نتیجه از PP جدا گردند. آنها همچنین در فرآیند بازیافت به ماشین ‌آلات برش آسیب نمی ‌رسانند و مسدود نمی‌کنند.

 

ادامه دارد...

 

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب