wikishimi.com

آیا تا به حال با مشکل تامین رزین مواجه شده‌اید؟

آیا تا به حال با مشکل تامین رزین مواجه شده‌اید؟

هنگام مواجه با کمبود مواد، گزینه‌های جایگزینی براساس ویژگی‌های مواد مورد نظر و عملکرد قطعات تولید شده در دسترس شما هستند.

اختصاصی ویکی‌شیمی: در سالی که گذشت، هیچ بخشی از صنعت پلاستیک نبوده است که از اختلال در زنجیره تامین در امان مانده باشد. اگرچه روزنه امیدی در انتهای راهروی تاریک کرونا دیده می‌شود اما حل کامل این معضل جهانی زمان خواهد برد. این اختلال با حوادثی مشابه انسداد اخیر کانال سوئز و کمبود کانتینر شدت بیشتری هم می‌گرفت.

این اختلالات باعث کمبود قابل توجه مواد، افزایش قیمتها و یا حتی توقف کامل تولید قطعات پلاستیکی شده است. خوشبختانه، نوآوری‌های فوق‌العاده‌ای که در زمینه توسعه مواد صورت گرفته است، گزینه‌هایی را در اختیار تولیدکنندگانی که در جستجوی گزینه‌های جایگزین برای رزین‌های معمول هستند، قرار می‌دهد.

هنگام مواجه با کمبود مواد، گزینه‌های جایگزینی براساس ویژگی‌های مواد مورد نظر و عملکرد قطعات تولید شده در دسترس هستند. پلاستیکهای کمتر شناخته شده می‌توانند به عنوان جایگزینی برای پلاستیک‌های متداول مانند اکریلونیتریل‌بوتادین‌استایرن (ABS)، پلی‌کربنات (PC) و پلی‌پروپیلن (PP) استفاده شوند.

 

پلی‌سولفون (PSU)

این رزین یک ترموپلاستیک آمورف، شفاف و کهربایی روشن است و پایداری ذوب خوبی از خود نشان می‌دهد که ساخت آن را با روش‌های معمول پردازش گرمانرم امکان‌پذیر می‌کند. PSU همچنین دارای خصوصیات مکانیکی، الکتریکی و ترموفیزیکی برجسته و همچنین پایداری شیمیایی و هیدرولیتیکی عالی است. گرد هم آمدن این ویژگی‌ها در کنار هم باعث شده تا این رزین برای اجزایی که در معرض بخار و آب گرم قرار می‌گیرند، مانند اجزای لوله‌کشی، قطعات پلاستیکی قابل استریل برای وسایل پزشکی و غشاهای تصفیه آب، جداسازی گاز و غیره، مناسب باشد.

 

پلی‌فتالیمید (PPA)

پلی‌آمیدهای نیمهآروماتیکی مانند PPA اغلب جایگزینی مقرون به صرفه برای آرامیدهای آروماتیکی و گران‌قیمت هستند.  PPAبا ترکیبی از گروه‌های آروماتیکی و آلیفاتیکی، میزان جذب رطوبت را تا حد زیادی کاهش می‌دهد، که منجر به تغییرات ابعادی اندک و خواص پایدارتر می‌شود. این ماده برای محصولاتی مناسب است که برای مدت طولانی در معرض مواد شیمیایی سخت و دما بالا قرار می‌گیرند. بنابراین، کاربردهای متداول این مواد قطعات موتور، پمپ‌های خنک‌کننده، پدهای یاتاقان، تشدیدکننده‌ها و موارد دیگر است.

 

پلی‌فنیلن‌سولفید (PPS)

PPS دارای نقطه ذوب بسیار بالا و حلالیت ضعیف است. PPS به دلیل ساختار حلقوی آروماتیکی از مقاومت گرمایی و شیمیایی برجسته، پایداری ابعادی خوب و مقاومت کششی و ساختاری بالایی برخوردار است. همچنین، قطعات ساخته شده با PPS دارای قابلیت پیشگیرنده شعله و خصوصیات الکتریکی استثنایی هستند. کاربردهای متداول آن شامل قطعات الکتریکی و الکترونیکی و قطعات مکانیکی در اتومبیل و مهندسی دقیق است.

 

اکسیدپلی‌فنیلن (PPO)

PPO در عین استحکام کششی و ضربه‌ای عالی، مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر مواد شیمیایی از جمله آب و بخار دارد. با این حال، به ترک‌خوردگی استرس حساس است و به دلیل دمای گذار شیشهای بالا، در پردازش مذاب مشکل ایجاد می‌کند. به همین دلیل، جهت استفاده در برنامه‌های کاربردی در صنعت خودرو و الکترونیک از جمله قطعات پمپ، پروانه‌های فن، پشتیبانی از کاتالیزور و موارد دیگر، این رزین اغلب با پلی‌استایرن مقاوم (HIPS) مخلوط می‌شود.

 

پلی‌استایرن سندیوتاکتیک (SPS)

این پلاستیک جایگزین که اغلب با نام Xarec شناخته می‌شود، اولین رزین پلی‌استایرن سندیوتاکتیک (SPS) است. ساختار نوآورانه این رزین، قابلیت‌های مختلفی را که بسیاری در پی آن هستند، به ارمغان می‌آورد. SPS در برابر هیدرولیز و گرما مقاوم است. در برابر خوردگی توسط اسیدها و مواد قلیایی مختلف، از جمله روغن اتومبیل و ضد یخ مقاوم شیمیایی دارد. همچنین، وزن مخصوص کم آن، وزن و هزینه قطعات را کاهش می‌دهد. SPS برای اجزای الکترونیکی وسایل نقلیه الکتریکی هیبریدی و همچنین لوازم خانگی روزمره مناسب است. علاوه بر این، با محیط زیست سازگار است.

 

مشکل تامین مواد – به ویژه زمانی که قطعات قالب‌گیری برای پلاستیکی خاص طراحی شده باشد - می‌تواند بسیار ناامیدکننده و دردسرساز باشد. این مواد می‌تواند در هنگام ایجاد شکاف تامین به یاری شما بیایند.

ویرا صنعت دقیق پارس

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب