wikishimi.com

اعلام قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی-26 اردیبهشت

اعلام قیمت پایه محصولات پتروشیمیایی-26 اردیبهشت

ریزش آزاد محصولات شیمیایی

اختصاصی ویکی‌شیمی:  قیمت پایه محصولات شیمیایی امروز (یکشنبه)، با دلار نیمایی میانگین ماهانه 207 و  793 ریال و کاهش 12هزار و 118 ریالی (5.51درصد)، برای عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا تا 2 خرداد ماه 1400 اعلام شد.

ریزش شدید دلار نیمایی توانست تا حد زیادی رشد بهای جهانی اکثر گروه‌های شیمیایی را پوشش دهد و آن را همسو با خود پیش ببرد. دلار نیمایی در شرایطی این میزان افت را تجربه نمود که در بازار آزاد و صرافی شاهد بازگشت دلار به نوار صعودی هستیم و این واگرایی بین این دو نرخ ارز می‌تواند منجر به ادامه روند سطح تقاضای پایین در معاملات بورس کالا گردد. به نظر می‌رسد  افت بهای دلار نیمایی در هفته‌های آتی محدودتر شود و قیمت‌های جهانی در محاسبه قیمت‌ها بیشتر خودنمایی کنند. البته باید اشاره نمود که دفتر صنایع پایین دستی در محاسبه نرخ قیمت‌های پایه از دلار نیمایی روزگذشته استفاده نمود و این نشان از تاثیر پذیری کمتر قیمت‌ها از ریزش نرخ نیمایی ارز داشت که حدود 135 تومان گرانتر از امروز بود.

از نکات جالب لیست نرخ‌های پایه این هفته ریزش 1.7 درصدی استایرن منومری بود که بیشترین رشد بهای جهانی را در میان محصولات شیمیایی ثبت کرد و با رقم بی سابقه بالای هزار و 300 دلار مواجه شد.

این هفته 4 ترکیب در میان سیل گروه‌های کاهشی، با رشد بها همراه شدند که دو اتیل هگزانول با رشد نزدیک به 5 درصدی که نشان از دخالت دفتر در محاسبه نرخ آن در شرایطی که به گفته روابط عمومی پتروشیمی شارند تا دو هفته آتی هم به دلیل نقص فنی عرضه نخواهد شد، دارد.

در میان ترکیبات کاهشی هم اسید استیک با افت بیش از 9 درصدی همراه شد و بیشترین کاهش قیمت را ثبت کرد. پس از آن اسید ترفتالیک که جز معدود ترکیبات کاهشی نرخ‌های جهانی بود در جایگاه دوم ایستاد. این ترکیب همانطور که بارها در مورد آن گفته شد از ابتدای امسال در بورس کالا دیگر عرضه نشده است.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب