wikishimi.com

قیمت‌های پایه محصولات شیمیایی این هفته چگونه خواهد شد

قیمت‌های پایه محصولات شیمیایی این هفته چگونه خواهد شد

قدرت بیشتر دلار در جهت تعیین نرخ‌های پایه

اختصاصی ویکی‌شیمی: قیمت‌های پایه امروز توسط دفتر صنایع پایین دستی درحالی اعلام خواهد شد که ریزش دلار صرافی میتواند از قدرت بیشتری به نسبت افزایش نرخ‌های جهانی برای تعیین قیمت‌های پایه برخوردار باشد.

افت دلار از ابتدای هفته گذشته با رسیدن اخبار مثبت پیرامون مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکا برای بازگشت به برجام با شتاب بیشتری حرکت کرد و هر چه تا انتهای هفته پیش رفتیم این افت قیمت محسوس‌تر شدو تاثیر خود را به خوبی در معاملات بورس کالا هم گذاشت. دلار نیمایی هم به تبعیت از دلار صرافی طی یک هفته گذشته بیشترین افت نرخ را در چند ماه گذشته ثبت کرده است.

میانگین هفتگی دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در روز یکشنبه  12 اردیبهشت ماه 228.718 ریال بود و طی روزهای گذشته با 8.807 ریال کاهش به 219.911 ریال در تاریخ یکشنبه 19 اردیبهشت رسید که نشان از کاهشی حدود 3.85 درصد دارد.

این افت نرخ می‌تواند تا حدی زیادی مسیر نرخ‌های پایه را به سمت مسیر نزولی هدایت کند و رشد قیمت‌های جهانی اکثر گروه‌های شیمیایی را پوشش دهد.

فاکتور دیگر در کشف قیمت‌های پایه، این هفته با رشد بهای نفت در اکثر گروه‌ها با افزایش قیمت همراه شد. به دنبال تقویت خوش‌بینی‌ها نسبت به ترمیم اقتصاد جهانی، قیمت‌های نفت برای دومین هفته متوالی صعود کرد اما تحت تاثیر کندی رشد اشتغال در آمریکا و وضعیت شیوع کرونا در هند بازه معاملاتی محدودی را دنبال کردند. شمار دکل‌های حفاری آمریکای شمالی طی هفته‌های اخیر به طور مستمر رشد کرده و از طرفی بحران کرونای هند ممکن است از تقاضا برای مایعات نفتی کم کند و توازن بازار را به‌هم زده و باعث ایجاد دوباره اشباع ذخایر شود. به هرحال با رشد بهای نفت و به تبع آن افزایش بسیاری از گروه‌های شیمیایی هفته به اتمام رسید. هر چند این رشد بها می‌تواند در تقابل با دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه قرار بگیرد، اما ریزش 3.85 دلار، قدرتمند به نظر میرسد و میتواند تاحد زیادی، افزایش قیمت‌های جهانی را خنثی کند.

به هر حال پیش بینی می‌کنیم غیر از یکی دو ترکیب از جمله بنزن که رشد چشمگیری در سطح جهان داشتند، عمده ترکیبات با افت بها همراه شوند و چهره لیست هفته قرمز پوش باشد.

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب