wikishimi.com

صادرات 2.5 میلیون بشکه در روز در انتظار ایران

صادرات 2.5 میلیون بشکه در روز در انتظار ایران

با ادامه مذاکرات وین ، ایران انتظار دارد پس از حذف تحریم‌های ایالات متحده 2.5 میلیون بشکه در روز صادرات داشته باشد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: ایران تصور می‌کند تا سومین دور مذاکرات میان تهران و برخی از امضا کنندگان توافق هسته‌ای که در وین در میان امیدهای لغو تحریم‌های نفتی واشنگتن از تهران انجام می‌پذیرد، منجر به این گردد که بتواند تا 2.5 میلیون بشکه در روز نفت خام صادر کند.

ایران، یکی از اعضای اوپک که صادرات نفت آن از زمان اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا در سال 2018 کاهش یافته است، در ماه آوریل گفتگوهای غیرمستقیم با ایالات متحده در وین را به امید پیوستن واشنگتن به توافق هسته‌ای برنامه جامع اقدام مشترک 2015 آغاز کرده است. دور سوم مذاکرات بین اعضای باقیمانده توافق هسته ای - ایران ، روسیه ، چین ، فرانسه ، انگلیس و آلمان - در اول ماه مه به پایان رسید و انتظار می رود در پایان این هفته مجدد از سر گرفته شود. توافق 2015 از تحریم‌های بخش نفت ایران در ازای محدودیت در فعالیت‌های هسته‌ای آن چشم‌پوشی کرد.

صادرات ایران از زمان انتخابات ریاست جمهوری جوزف بایدن در نوامبر ایالات متحده ، که وعده داده بود برای تغییر مسیر سیاست ایالات متحده در قبال تهران ، که با تحریم‌های رئیس جمهور پیشین دونالد ترامپ سخت تر شد ، افزایش چشمگیری داشته است.

S&P Global Platts Analytics برآورد کرده است که صادرات نفت خام و میعانات ایران در چهار ماهه اول سال 2021 به طور متوسط 825،000 بشکه در روز است، در حالی که در نیمه سوم سال 2020 این رقم 420،000 بشکه در روز بوده است.

توافق نامه تحریم‌های نفتی

به گفته Platts Analytics ، در گام‌های مثبت مذاکرات هسته‌ای در هفته گذشته به یک جدول زمانی برای سرعت بخشیدن به رفع مروری تحریم‌ها اشاره شده است.

Platts Analytics در یادداشت اخیر خود گفت: "پیش بینی می‌شود که در چارچوب یک توافق تا تابستان بسیاری از تحریم‌های ایران تا پایان سال 2021 رفع گردند.

به گفته Platts Analytics ، گفتگوهای بین ایالات متحده و ایران در زمینه رفع تحریم‌ها می‌تواند به معنای تولید نفت خام تا دسامبر 2021به میزان 2.95 میلیون بشکه در روز برای ایران باشد.

تحریم‌های ایالات متحده تولید نفت خام ایران را که به طور متوسط ​​2.3 میلیون بشکه در روز در مارس بود ، مطابق آخرین نظرسنجی پلتس در مورد تولید اوپک ، با مشکل روبرو کرده است. این در حالی است که در تابستان گذشته کمترین میزان 30 سال گذشته یعنی 1.90 میلیون بشکه  برای این رخ داد.

مذاکره کننده ارشد ایران برای توافق هسته‌ای نشان داد که توافق ضمنی برای لغو کلیه تحریم‌های آمریکا از جمله نفت وجود دارد. تهران قبل از انعقاد معامله اصرار دارد که همه تحریم‌های ایالات متحده را برداشته شود.

عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران به نقل از خبرگزاری دولتی ایرنا گفت: "ما اصرار داریم که تحریم‌های انرژی ایران یا صنعت خودرو ، بیمه و بنادر برداشته شود و در این مورد نیز توافق صورت خواهد گرفت."

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب