wikishimi.com

بازار بنزن آسیا در سراشیبی

بازار بنزن آسیا در سراشیبی

این هفته بازار آروماتیک‌ها کمی از تب و تاب افتاد اما باز هم صعودی بود.

اختصاصی ویکی‌شیمی: به گزارش مجله تخصصی S&P Global Platts در روز 30 آپریل 2021، پس از دو هفته پررونق، اگرچه شاهد افت محسوسی در بازار اروماتیک‌ها نبودیم اما از رونق بازار - به خصوص برای بنزن و استایرن منومر- کم شد.

 

سراشیبی بازار بنزن آسیا

تعطیلی چندین بازار در شمال آسیا به مناسبت روز کارگر منجر به رکود شدید بازار شد. بازارهای ژاپن و چین تا 5 می بسته خواهند بود.

بیشتر تحرکات قیمت FOB کره در این هفته تحت تاثیر بازارهای DDP USG و CIF ARA صورت گرفت. عرضه محدود در آنجا تقاضا برای محموله‌های آسیایی را افزایش داد و محموله‌ها می‌توانند از اقیانوس آرام به سمت امریکا و از طریق کانال سوئز به اروپا انتقال یابند.

در حالی که انتظار می‌رفت رشد شاخص CIF ARA در این هفته نیز ادامه یابد، بازار شاهد افت بیش از 300 دلاری در سه روز پایانی هفته بود. با این حال، برخی ادعا کردند که از این سقوط قیمت شگفت‌زده نشدند زیرا این سطح از قیمت را بی‌اساس می‌دانستند. قیمت بنزن ایالات متحده نیز این هفته نزولی بود. بنابراین، روند کاهشی قیمت بنزن دور از انتظار نبود.

روز 30 آپریل، قیمت بنزن FOB کره برابر با 956.67 دلار در تن و قیمت CFR چین 980 دلار در تن برآورد شد.

 

رشد قیمت تولوئن آسیا به لطف بازار ایزومر زایلین‌مخلوط

همچنان بیشترین میزان تقاضا مربوط به منطقه شمال شرق آسیاست و بازارهای جنوب و جنوب شرق آسیا سردرگم و ضعیف می‌باشد.

به لطف افزایش قیمت ایزومر زایلین‌مخلوط در بازار داخلی چین شرقی، بازار تولوئن نیز رونق گرفت و قیمت‌های داخلی روند صعودی یافت.

به گفته منابع بازار، تولیدكنندگان اصلی پاراكسیلن در جنوب و شرق چین بیشتر زایلن‌مخلوط گرید ایزومر را جذب كرده‌اند و تولوئن اضافی باعث ایجاد تعادل در مقیاس عرضه و تقاضای چین می‌شود.

در کره جنوبی نیز بازار قوی بود.

روز جمعه، بهای هر تن تولوئن FOB کره و CFR چین به ترتیب برابر با 725 و 745 دلار در هر تن تعیین شد.

 

ثبات زایلین‌مخلوط علیرغم جو مثبت بازار

علیرغم بازار پر رونق آروماتیک‌ها و روند صعودی نفت خام، بازار زایلین‌مخلوط آسیا تغییر قابل توجهی نکرد و تمایل به خرید پایین بود.

به دلیل عدم اطمینان ناشی از موج جدید همه‌گیری ویروس کرونا در منطقه، قیمت حلال-MX در هند تا حد زیادی ثابت بود. هند شاهد افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا بوده و بسیاری از دولت‌های ایالتی را وادار به اعلام تعطیلی کسب و کارها، ممنوعیت تردد در شب و سایر اقدامات محدودکننده کرده است. به همین دلیل، برخلاف میل فروشندگان، قیمت‌ها ثابت ماند.

در جنوب شرقی آسیا نیز به دلیل ادامه ماه مبارک رمضان، فعالیت‌های تجاری اندک بود.

زایلن‌مخلوط CFR چین با 3 دلار کاهش نسبت به هفته قبل، به بهای 730 دلار در هر تن معامله شد، قیمت زایلن‌مخلوط FOB کره روی 705 دلار در تن ثابت ماند.

 

شیب ملایم بهای پارازایلین آسیا

قیمت پارازایلین آسیا بیشتر روزهای هفته با شیبی ملایم افزایش یافت و 25.5 دلار در تن گران‌تر از هفته قبل برآورد شد، قیمت پارازایلین CFR چین و تایوان، 874.33 دلار در هر تن و بهای پارازایلن FOB کره، 856.33 دلار در هر تن ارزیابی شد.

روند صعودی بازار در اخرین روز هفته با افتی ملایم روبرو شد که بیشتر به دلیل تعطیلی بازارهای چین و ژاپن بود.

ادامه یافتن حاشیه ضعیف PTA پایین‌دست چین مانعی برای افزایش شدید PX بود. چند تولیدکننده اصلی PTA اعلام کردند میزان تولید این ترکیب را در ماه می بین 50-65 درصد کاهش خواهند داد که باعث مثبت شدن آینده بازار PTA چین شد و متعاقبا بر بازار پارازایلین نیز اثر مثبت خواهد گذاشت.

احتمالا در هفته‌های آینده تعادل مناسبی بین عرضه و تقاضای پارازایلین وجود خواهد داشت.

 

روند متفاوت استایرن منومر

برخلاف سایر محصولات آروماتیکی، استایرن منومر گرچه هفته را صعودی آغاز کرد اما در ادامه دچار افت قیمت شد، بهای هر تن استایرن FOB کره و CFR چین به ترتیب برابر با 1199 و 1219 دلار در هر تن تعیین شد.

این روند نزولی بیشتر از کاهش تقاضا در آستانه تعطیلات 5 روزه کارگر و کاهش نرخ تولید واحدهای پایین‌دست نشات گرفته است.

رشد قیمت استایرن که عمدتا ناشی از بازار خوب چین بود، پس از یک هفته نوسانی فروکش کرد و قیمت استایرن داخلی چین از 10 هزار یوان در 20 آپریل به 9700 یوان در 30 آپریل کاهش یافت.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب