wikishimi.com

قیمت‌های پایه محصولات شیمیایی این هفته چگونه خواهد شد

قیمت‌های پایه محصولات شیمیایی این هفته چگونه خواهد شد

باید انتظار غلبه دلار بر نرخ‌های جهانی را داشته باشیم؟

اختصاصی ویکی‌شیمی: قیمت‌های پایه امروز توسط دفتر صنایع پایین دستی درحالی اعلام خواهد شد که ریزش دلار صرافی، دلار نیمایی را هم همسو با خود در مسیر کاهشی قرار داده است.

میانگین هفتگی دلار نیمایی برای محاسبه قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی در روز یکشنبه  5 اردیبهشت ماه 231.326 ریال بود و طی روزهای گذشته با 2.608 ریال کاهش به 228.718 ریال در تاریخ یکشنبه 12 اردیبهشت رسید که نشان از کاهشی حدود 1.12 درصد دارد.

فاکتور دیگر در کشف قیمت‌های پایه، این هفته تحت تاثیر بازارهای کالایی دیگر و نوسانات نرخ نفت که در پی گسترش ویروس کرونا در سطح جهان به ویژه جنوب آسیا با افت جدی تقاضای سوخت همراه بوده است، در اکثر گروه‌های شیمیایی از رونق چند هفته اخیر خود فاصله گرفت و یا در مسیر کاهشی قدم برداشت و یا اینکه با رشد محدود همراه شد. این روند می‌تواند سنگینی بار دلار نیمایی را بر قیمت‌های جهانی سوار کند و منجر به تبعیت بیشتر قیمت‌ها از افت 1.2درصدی دلار شود. هر چند بازهم در مورد برخی ترکیبات مانند زایلن و اسید ترفتالیک به جهت رشد بیشتر در سطح جهان در هفته پیش با تردید می‌توان سخن گفت.

همچنین از نکات مهم این هفته می‌توان به افت مجدد استایرن منومر در بورس کالا اشاره نمود که می‌تواند علاوه بر کنترل معاملات خود در هفته جاری، به جهت حاشیه سود بالاتر منجر به تعدیل بازار پلی استایرن هم گردد که به نظر می‌رسد با افزایش قیمت جهانی خود درهفته پیش، از مسیر کاهشی دورتر باشد.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب