wikishimi.com

باز هم بازار متزلزل الفین‌ها

باز هم بازار متزلزل الفین‌ها

بازار ترکیبات الفینی که برای دو هفته روند مثبتی به خود گرفته بود، این هفته بار دیگر با عدم تمایل خریداران روبرو شد.

 

اختصاصی ویکی‌شیمی: در هفته منتهی به 30 آپریل 2021، بازار محصولات الفینی که در هفته‌های اخیر اندکی بهبود یافته بود، باز هم با بحران روبرو شد. مجله تحلیلی S&P Global Platts گزارش می‌کند:

 

ثبات قیمت اتیلن آسیا

تعطیلات ملی باعث خلوت شدن بازار لحظه‌ای اتیلن آسیا شد. هفته طلایی ژاپن از 29 آپریل آغاز شد، تایوانی‌ها به تعطیلات عمومی رفتند و چین تعطیلات پنج‌روزه کارگر را از اول ماه مه آغاز کرد. بیشتر منابع تجاری از 6 ماه می به بازار برمی‌گردند.

چشم‌انداز بازار برای روزهای بعد از تعطیلات در هم پیچیده بود. بسیاری از تاجران به وضعیت کراکر Eneos پس از کاهش نرخ عملیاتی آن به دلیل مسائل فنی چشم دوخته‌اند. اگر نیاز به خاموش کردن کامل این واحد باشد، بازار به سرعت صعودی خواهد شد.

از سویی دیگر، باریک شدن حاشیه پایین‌دست میزان تقاضا را تحت فشار قرار می‌دهد. قیمت داخلی اکسیداتیلن چین در یک روز 700 یوان کاهش یافت و به 7700 یوان در تن رسید.

در پایین‌دست، قیمت استایرن و MEG هر دو نزولی بود.

بهای هر تن اتیلن CFR شمال شرق آسیا و CFR جنوب شرق آسیا به ترتیب روی 1105 و 1050 دلار در هر تن ثابت باقی ماند.

 

کمبود عرضه پروپیلن آسیا ادامه دارد

این هفته قیمت پروپیلن CFR چین به دلیل افت شدید قیمت پلی‌پروپیلن، 25 دلار کاهش یافت.

سقوط قیمت پروپیلن شاندونگ موجب افت تقاضای واردات شده است. قیمت پروپیلن شاندونگ در تاریخ 30 آوریل 7925 یوان در تن بود، که 625 یوان در هر تن کمتر از هفته گذشته می‌باشد.

حتی اگر خریداران چینی نیز تمایل به خرید بار داشته باشند، تعداد محموله‌های در دسترس کره و ژاپن محدود است.

راه‌اندازی دو واحد جدید پلی‌پروپیلن در کره جنوبی باعث افزایش تقاضا برای ماده اولیه پروپیلن و کاهش مواد در بازار شده است.

بهای پروپیلن CFR چین و FOB کره برابر با 1075 دلار در هر تن ارزیابی شد.

 

روزهای تیره  و تار بوتادین

رکود بازار بوتادین در هفته‌های اخیر باعث شد تا اکثر تاجران از فعالیت‌های تجاری فاصله گرفته و در انتظار روشن شدن وضعیت بازار باقی بمانند. همین موضوع باعث ثبات تقریبی قیمت‌ها در طول هفته شد.

نیمه تعطیل شدن هند به دلیل افزایش شمار مبتلایان به کرونا نیز منجر به کاهش بیشتر سود معاملات شد.

بیشتر خریداران محموله‌های مورد نیاز خود در ماه می را خریداری کرده‌اند و عجله‌ای برای خرید بار برای ماه ژوئن ندارند زیرا انتظار می‌رود قیمت‌ها در ماه‌های آینده به دلیل افزایش تولید نزولی شود.

قیمت بوتادین CFR چین و FOB کره به ترتیب برابر با 950 و 940 دلار در هر تن ارزیابی شد.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب