wikishimi.com

قیمت‌های عمده فروشی روانکار-فروردین 1400

قیمت‌های عمده فروشی روانکار-فروردین 1400

تغییر معادلات بازار همزمان با ثبات قیمت لوبکات

اختصاصی ویکی‌شیمی: گزارش‌های میدانی ویکی‌شیمی بیانگر آن است که با توجه به چشم انداز بازگشت به توافقات هسته‌ای از سوی طرف‌های برجامی و به تبع آن روند کاهشی نرخ ارز، عطش خرید محصولات روغن موتور چهار تولید کننده اصلی که در سال گذشته وجود داشت کمی فروکش کرده است. از طرفی بعد از آنکه نرخ هر کیلوگرم لوبکات در نیمه اول فروردین ماه به بالای 10 هزار تومان رسید و رکورد تاریخی را برای خود ثبت نمود، شاهد کاهش 10 درصدی آن در نیمه دوم فروردین‌ماه بودیم که بدلیل کاهش جهانی قیمت نفت و همچنین کاهش نرخ میانگین دلار نیمایی بود. این کاهش نرخ نیز انگیزه خرید بیش از تقاضای بازار را در بین توزیع کنندگان کاهش داده است.

در این بین، شرکت نفت سپاهان با ارائه طرح پیش فروش خود در پایان سال جاری، اقدام به تحویل محصولات خود از ابتدای هفته دوم سال جدید نمود که به نوعی اتفاقی نو در شبکه توزیع روانکارها می‌باشد. در سال‌های گذشته عموما توزیع چندانی در فروردین‌ماه توسط تولیدکنندگان اصلی صورت نمی‌گرفت و بعضا منجر به از بین رفتن تعادل عرضه و تقاضا در ابتدای سال می‌گردید. امسال نیز سه شرکت دیگر همان روال گذشته را ادامه دادند که سبب گردید حجم قابل توجهی از محصولات اسپیدی روانه بازار شده و حتی در برخی از نقاط کشور جایگزین کالاهای مشابه خود در برندهای دیگر شود.

به اذعان کارشناسان این صنعت، سمت و سوی بازار روانکارها در سال 1400 متفاوت از سال گذشته خواهد بود و پیش بینی می‌گردد شاهد ورود مجدد برندهای بخش خصوصی به بازار خواهیم بود. اگر چنین پیش بینی محقق گردد، فرآیند فروش تولیدکنندگان اصلی به سادگی ماه‌های گذشته نخواهد بود و بایستی با کمک ابزارهای بازاریابی و فروش سعی نمایند بازار جذب شده در سال گذشته را حفظ نمایند. البته بنظر می‌رسد تا زمانی که مجوز افزایش قیمت مجدد روغن‌های موتوری از سوی سازمان‌های نظارتی صادر نگردد، امکان رقابت بخش خصوصی با تولیدکنندگان اصلی فراهم نباشد.

لیست زیر میانگین آخرین قیمت عمده فروشی در سطح استان‌های منتخب کشور در هفته سوم فروردین ماه را نشان می‌دهد که از طریق تیم تحقیقات بازار ویکی‌شیمی استخراج شده است. براساس اطلاعات حاصله، بنظر می‌رسد چهار تولیدکننده اصلی قیمت محصولات صنعتی خود را از ابتدای امسال افزایش داده‌اند.

 

ویرا صنعت دقیق پارس

پیکنیک برند

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب