wikishimi.com

ظرفیت تولید جهانی بایوپلاستیک‌ها در سال‌های 2020-2025

ظرفیت تولید جهانی بایوپلاستیک‌ها در سال‌های 2020-2025

طی 5 سال آینده، تمایل بازار به تولید مواد زیست‌ تخریب‌پذیر بیشتر از مواد زیست پایه خواهد بود . که در این میان درصد رشد ظرفیت تولید PLA و PHA بیشتر از سایر مواد است.

اختصاصی ویکی‌شیمی: بایوپلاستیک‌ها حدود یک درصد از تولید سالانه پلاستیک، یعنی بیش از 368 میلیون تن را به خود اختصاص داده‌اند. اما با افزایش تقاضا و وجود کاربردها و محصولات پیچیده و متنوع، بازار این مواد به طور مداوم در حال رشد و تغییر است. ظرفیت تولید جهانی بایوپلاستیک‌ها از حدود 2.11 میلیون تن در سال 2020 به تقریباً 2.87 میلیون تن در سال 2025 افزایش خواهد یافت.

 

ظرفیت تولید جهانی بایوپلاستیک‌ها در سال‌های 2020-2025

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با توجه به نمودار بالا سهم و میزان رشد مواد زیست تخریب‌پذیر بیشتر از مواد بایوپلاستیک با پایه زیستی است.

 

توسعه و تنوع مواد

مهمترین بایوپلاستیک‌هایی که به صورت تجاری در دسترس هستند، شامل: پلی‌اتیلن فورانوات (PEF) ، پلی‌پروپیلن با پایه زیستی (PP) و همچنین پلی‌هیدروکسی‌آلکانوات (PHA) و پلی‌لاکتیک اسید (PLA) می‌شوند که ظرفیت تولید آن‌ها در 5 سال آینده افزایش یافته و متنوع خواهد شد.

 با توجه به نمودار در مورد مواد زیست تخریب‌پذیر در سال 2020 ظرفیت تولید PLA و مواد زیست‌ تخریب‌پذیر با منشا نشاسته برابر بوده است و بعد از این دو PBAT در رتبه سوم ظرفیت تولید قرار دارد. اما پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد در سال 2025 ظرفیت تولید PHA افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد و از 1.7% به 11.5%  از کل حجم تولید بایوپلاستیک‌ها میرسد و همچنین PLA  در رتبه اول قرار خواهد گرفت و همچنان مانند سال‌های اخیر ظرفیت تولید این ماده افزایش خواهد یافت. نکته جالب توجه این است که پیش‌بینی شده در 5 سال آینده ظرفیت تولید مواد زیست ‌تخریب‌پذیر با منشا نشاسته کاهش پیدا خواهد کرد و از 18.7% به  13.8% میرسد و همچنین ظرفیت تولید PBAT تغییر چندانی نداشته و تنها 0.3% رشد خواهد داشت.

این امر نشان می‌دهد طی 5 سال آینده در مورد مواد زیست تخریب‌پذیر، کارخانه‌های زیادی در سراسر جهان در زمینه تولید PHA  و PLA افتتاح خواهند شد که نشان دهنده  تمایل بازار به این دو ماده است.

 

ظرفیت تولید جهانی بایوپلاستیک در سال 2020 (بر اساس نوع ماده)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ظرفیت تولید جهانی بایوپلاستیک در سال 2025 (بر اساس نوع ماده)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کاربردها و بازار بایوپلاستیک‌ها

بایوپلاستیک‌ها برای انواع مختلفی از کاربردها، از بسته‌بندی و محصولات مصرفی تا الکترونیک، خودرو و منسوجات مورد استفاده قرار می‌گیرند. بسته‌بندی با 47 درصد (0.99 میلیون تن) از کل بازار در سال 2020 بزرگترین بخش بازار برای بایوپلاستیک‌ها را به خود اختصاص داده است.

ظرفیت تولید جهانی بایوپلاستیک‌ها در سال 2020 (بر اساس بخش‌های بازار)

 

 

سهم  استفاده از زمین‌  برای بایوپلاستیک‌ها حدود 0.02 درصد از سطح زمین‌های کشاورزی در جهان تخمین زده شده است.

زمین مورد استفاده برای پرورش مواد اولیه تجدیدپذیر برای تولید بایوپلاستیک‌ها در سال 2020 تقریباً 0.70 میلیون هکتار تخمین زده شده است. این مقدار کمتر از 0.02 درصد از مساحت کل زمین‌های کشاورزی  در سراسر جهان یعنی حدود  4.7 میلیارد هکتار را تشکیل می‌دهد. علی‌رغم رشد بازار، سهم استفاده از زمین برای بایوپلاستیک‌ها  تا سال 2025 اندکی افزایش را نشان می‌دهد یعنی حدود 0.02 درصد رشد خواهد داشت. این امر بار دیگر نشان می‌دهد که هیچ رقابتی  برای تولید مواد غذایی  و مواد اولیه بایوپلاستیک‌ها وجود ندارد.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب