wikishimi.com

روشن کننده‌های نوری

روشن کننده‌های نوری

روشن کننده‌های نوری (Optical Brighteners) که اصطلاحا در بازار مواد شیمیایی ایران به آن "سفید چشمی" نیز می‌گویند، رنگدانه‌هایی هستند که پرتو فرابنفش و بخشی از نور مرئی با طول موج 370-340 نانومتر را جذب می‌نمایند و بخش آبی نور با طول موج 470-420 نانومتر را از خود ساطع می‌سازند. این گروه از افزودنی‌ها باعث بهبود رنگ و سفیدتر نمودن ظاهر مصنوع و شفاف و براق‌تر شدن آن می‌شوند.

اختصاصی ویکی‌شیمی: در واقع رنگدانه‌های OB  با افزایش انعکاس نور آبی از سطح مصنوع، زردی رنگ را در آن کاهش می‌دهند. این روشن کننده‌های نوری در پلاستیک‌های مهندسی همچون پلی‌یورتان‌های ترموپلاستیک، پی‌وی‌سی، همو و کوپلیمرهای استایرین و پلی‌اولفین‌ها کاربرد گسترده‌ای دارند.

 

در صنایع پلاستیک، عمدتا از  OB و OB-1 به عنوان دو روشن کننده نوری استفاده می‌گردد. این دو روشن کننده نوری معمولا در کنار سایر رنگدانه‌ها به کار می‌روند تا رنگی با شفافیت و یا سفیدی مورد نظر از آن به دست آید. علیرغم تشابه اسمی این دو نوع روشن کننده، تفاوت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد که در این مقاله بدان می‌پردازیم.

 

- تفاوت در ساختمان شیمیایی

 

روشن‌کننده نوری

فرمول شیمیایی

نام شیمیایی

OB

C26H26N2O2S

2,5-Bis(5-tert-butyl-2-benzoxazolyl)thiophen

OB-1

C28H18N2O2

2.2’-(4.4’-diphenolvinyl) dibenzoxazol

 

 

 تفاوت در ظاهر

روشن کننده نوری OB، پودری به رنگ زرد بسیار روشن است، در حالیکه OB-1 در دو رنگ سبز و زرد موجود است، که معمولا در صنعت پلاستیک از نوع سبز آن استفاده می‌شود.

 

- تفاوت در نقطه ذوب

روشن کننده نوری OB دارای نقطه ذوب 203-196 درجه سانتی‌گراد و نوع OB-1 دارای نقطه ذوب 360-355 درجه سانتی‌گراد می‌باشند. در میان این رنگدانه‌ها، OB-1 بالاترین مقاومت را به دماهای بالا دارد.

 

 

- کاربرد

روشن کننده نوری OB می‌تواند در ترموپلاستیک‌هایی همچون PVC، PE، PP، ABS، PC استفاده شود. این رنگدانه دارای مقاومت حرارتی خوب می‌باشد، در عین حالی که مقاومتش در برابر نور نیز بسیار خوب است.  روشن کننده نوری OB در الیاف، رنگ‌ها، پوشش‌ها، کاغذهای عکاسی با کیفیت و جوهرهای ضد جعل نیز می‌تواند مورد مصرف واقع شود. انتقال و پراکندگی نور توسط آن و مقاومتش در برابر تغییرات آب و هوایی، تاثیر بسزایی در افزایش براقیت در پلاستیک‌های شفاف دارد.

روشن کننده نوری OB-1 نوع جدیدی از این دسته از روشن کننده‌های نوری است که برای پلاستیک‌هایی همچون PE، PVC،  ABS، PC و سایر انواع آنها مناسب می‌باشد. میزان مصرف کم، سازگاری بسیار زیاد و قابلیت پراکندگی خوب این رنگدانه، از مزایای آن است. این روشن کننده نوری را می‌توان در هنگام پلیمریزاسیون و یا پس از آن به سیستم اضافه نمود. روشن کننده نوری OB-1، سفیدی بسیار خوبی به محصول می‌بخشد، در عین حالی که مقاومت حرارت و جوی بسیار عالی در آن ایجاد می‌کند. این ماده سمی نیست و از آن می‌توان در سفید نمودن پلاستیک‌های مصرفی در ظروف بسته‌بندی غذا و اسباب بازی‌ها استفاده نمود.  

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب