wikishimi.com

Eco Leather /چرم طبیعی دوستدار محیط زیست

Eco Leather /چرم طبیعی دوستدار محیط زیست

در جهت کاهش مضرات تولید چرم ، چرمی طبیعی ولی سازگار با محیط زیست به نام Eco leather تولید و به بازار عرضه شده است که تاریخچه آن به سال 1998 میلادی بازمیگردد.

اختصاصی ویکی‌شیمی: صنعت تولید چرم طبیعی، از صنایع آسیب رسان به محیط زیست است، چه از جهت مصرف انرژی بسیار بالا و چه از نظر مصرف مواد شیمیایی بسیار قوی و مضر، که از طریق پساب‌های این صنعت وارد محیط زیست می‌شوند. چرم حاصله از این فرآیند نیز به نوبه خود آلوده کننده است، زیرا مواد شیمیایی مصرفی در دباغی به همراه برخی از موادی که برای پرداخت نهایی چرم مورد استفاده قرار می‌گیرند در آن باقی می‌مانند و وجودشان برای  مصرف کننده مصنوعات حاصله از این زیان‌آور است. مهم‌ترین این مواد: کروم، فرمالدئید، رنگ‌های آزو و پنتاکلروفنل(PCP)، که ماده‌ای ضد قارچ است، می‌باشند.در جهت کاهش این مضرات، چرمی طبیعی ولی سازگار با محیط زیست به نام Eco leather تولید و به بازار عرضه شده است که تاریخچه آن به سال 1998 میلادی بازمیگردد. زمانی که چین در تلاش بود  به سازمان تجارت جهانی (WTO) بپیوندد و از شروط پیوستن به این سازمان، استفاده از روش‌های تولید مطابق با استانداردهای جهانی در صنایع بزرگ این کشور، از جمله صنعت تولید چرم طبیعی بود که می‌بایست با استانداردهای جهانی مطابقت داشته باشد. اجرای این شرط در صنعت چرم طبیعی، باعث شد که چین چرم طبیعی Eco Leather را به  بازار عرضه نماید.

 

چرم Eco Leather  توسط فرآیند دوستدار محیط زیست ، تولید می شود؛ فرآیندی که عاری از مواد شیمیایی مضر و پساب‌های صنعتی آسیب رسان به محیط زیست است. چرم‌های حاصل از چنین فرآیندی برای مصرف‌کننده آن نیز در طولانی مدت ایمن‌تر هستند. در برخی از استانداردهای تولید این نوع چرم، تنها مواد شیمیایی مصرفی می‌بایست سازگار با محیط زیست باشند، اما در برخی دیگر، استانداردهای تولید بر مبنای استفاده از مواد طبیعی در فرآیند هستند.

مزایای اصلی Eco Leather برای محیط زیست و مصرف کننده به شرح زیر است:

_کم شدن میزان مصرف مواد شیمیایی؛ میزان مصرف مواد شیمیایی قوی در تولید این چرم بسیار محدود شده است.

_مصرف کم انرژی؛  فرآیندهای تولید این چرم در جهت بهینه‌سازی و کاهش مصرف انرژی طراحی گردیده‌اند.

_استفاده از مواد طبیعی؛ در برخی از فرآیندهای تولید این نوع چرم تنها از مواد طبیعی استفاده می‌شود که می‌تواند شامل رنگ‌های طبیعی، مواد گیاهی برای دباغی و صمغ‌های گیاهی برای پرداخت نهایی چرم باشد.

_کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی؛ در فرآیند تولید Eco Leather سعی بر فائق آمدن بر معضلات آلودگی هوا و آلودگی صوتی در تولید چرم طبیعی به روال مرسوم گردیده است.

اولین استانداردهای محیط زیستی برای این چرم طبیعی در سال 2001 میلادی برای چین تدوین شد، که آن مقدمه‌ای بر تدوین استانداردهای به روزتر از جانب سازمان‌ها و کشورهای دیگر به مرور زمان گردید. برخی از این استانداردها عبارتند از،

_ICEC(Institute of Quality Certification for the Leather Sector) ؛ این سازمان که در سال 1994 میلادی در میلان ایتالیا پایه گذاری شده است و تنها انستیتوی جهانی برای استاندارد صنعت چرم طبیعی است.

_OEKO-TEX ؛ اتحادیه‌ای پایه گذاری شده در سال 1992، که متشکل از 18 سازمان تحقیقاتی و آزمایشگاهی مستقل فعال در زمینه اکولوژی چرم، در اروپا و ژاپن می‌باشد.

_IVN(The International Association of Natural Textiles) ؛ انجمنی متشکل از بیش از 100 شرکت چرم سازی و نساجی تابع قوانین زیست محیطی  که در سال 1989 پایه گذاری شده است.

_Blue Angle ؛ سازمانی محیط زیستی در آلمان که وظیفه‌اش محافظت از مصرف کننده و محیط زیست می‌باشد.

_LWG Protocol ؛ گروهی متشکل از صنعتگران چرم که در سال 2005 در کشور انگلستان تشکیل شده است. هدف از تشکیل این گروه تنظیم شیوه نامه‌هایی برای بهبود فرآیند تولید چرم مصنوعی در جهان می‌باشد.

 

چرم طبیعی Eco Leather دوامی مشابه چرم طبیعی متداول را دارد و در صورت نگهداری صحیح از آن، طول عمر بسیار بالایی دارد. این چرم در ساخت انواع مصنوعات چرمی از قبیل کیف، کفش، کمربند، کلاه، کیف پول، چمدان و.... استفاده می‌شود.

 

 

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب