wikishimi.com

آغاز توسعه اولین کوره برقی کراکینگ بخار در جهان

آغاز توسعه اولین کوره برقی کراکینگ بخار در جهان

کوره کراکینگ‌ها یکی از بزرگ‌ترین منابع انتشار CO2 در کل زنجیره ارزش پتروشیمی است. این فناوری جهش‌یافته نقطه عطفی در مسیر صنعت شیمیایی با آلایندگی کم خواهد بود.

اختصاصی ویکی‌شیمی:

شرکت‌هایBASF ، SABIC و Linde توافق‌نامه مشترکی برای توسعه و رونمایی از کوره‌های کراکینگ بخار برقی منعقد کردند.

این شرکت‌ها پیش از این نیز بر روی مفاهیمی جهت استفاده از برق تجدیدپذیر به جای گاز سوخت فسیلی که معمولاً برای فرآیند گرمایش استفاده می‌شود، کار کرده‌اند. با این رویکرد ابتکاری و با تمرکز بر یکی از فرایندهای اصلی صنایع پتروشیمی، طرفین تلاش می‌کنند تا یک راه‌حل امیدوارکننده برای کمک به کاهش انتشار CO2 در صنایع شیمیایی ارائه دهند.

نقش اصلی در تولید مواد شیمیایی اساسی به عهده کراکینگ‌های بخار می‌باشد و برای تجزیه هیدروکربن‌ها به الفین‌ها و آروماتیک‌ها به مقدار قابل توجهی انرژی نیاز دارند. این واکنش معمولا در دمای حدود 850 درجه سانتیگراد در کوره کراکینگ‌ها انجام و در حال حاضر این دما با استفاده از سوزاندن سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود. این پروژه با هدف کاهش تولید CO2 با تأمین انرژی فرآیند با انرژی الکتریکی انجام خواهد شد. با استفاده از برق منابع تجدیدپذیر، فناوری جدید این امکان را دارد که انتشار CO2 را تا 90 درصد کاهش دهد.

BASF و SABIC، اطلاعات و مالکیت معنوی گسترده خود در زمینه توسعه فرآیندهای شیمیایی همراه با تجارب و دانش دیرینه خود در زمینه استفاده از کراکینگ‌های بخار به همراه دارند و Linde با دارایی نواندیشی، تخصص در زمینه توسعه و ساخت کوره کراکینگ بخار و پیشبرد صنعت آینده همکاری می‌کند.

کوره کراکینگ‌ها یکی از بزرگ‌ترین منابع انتشار CO2 در کل زنجیره ارزش پتروشیمی است. این فناوری جهش‌یافته نقطه عطفی در مسیر صنعت شیمیایی با آلایندگی کم خواهد بود.

این پروژه بخشی از برنامه تحقیق و توسعه مدیریت کربن BASF است که این شرکت قصد دارد با آن میزان انتشار CO2 خود را پیش از سال 2030 به میزان قابل توجهی کاهش دهد. یوسف ال‌بنیان، نایب رئیس و مدیر عامل SABIC گفت: " نوآوری و همکاری باعث پیشرفت صنعت ما می‌شود و به ما این امکان را می‌دهد تا راه‌حل‌های مهمی برای چالش‌های فوری جهانی مانند بهره‌وری موثر از منابع و کاهش CO2 ارائه دهیم. این توافق‌نامه، دانش فنی و تمرکز عملی عمیقی را گرد هم آورده است که می‌تواند به انتقال فرآیندهای پرانرژی به فرآیندهای کم‌کربن کمک کند. این طرح برجسته بخشی از چشم‌انداز بلندمدت SABIC و استراتژی تغییر آب و هوای این شرکت را تشکیل می‌دهد. "

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب