wikishimi.com

تراژدی قیمت پی‌وی‌سی در شش ماهه دوم سال 1399 در بورس کالا

تراژدی قیمت پی‌وی‌سی در شش ماهه دوم سال 1399 در بورس کالا

قیمت های پایه عرضه شده PVC E6834 توسط پتروشیمی اروند به بورس کالا، از نابسامانی‌ها و روند بسیار متشنجی در طی شش ماهه دوم سال 1399 برخوردار بود.

اختصاصی ویکی‌شیمی:همانگونه که می‌دانیم، محاسبه قیمت‌های پایه دربورس، بر اساس دو فاکتور قیمت جهانی کالا، اعلام شده توسط دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی، و میانگین قیمت دلار نیمایی صورت می‌گیرد، اما متاسفانه در طی شش ماهه دوم سال 1399 به نظر رسید که در  بسیاری موارد قیمت پایه PVC E6834 از این مبنا پیروی نکرده است.

در سه ماهه اول نیمه دوم سال 99 قیمت جهانی پی‌وی‌سی امولسیون، علیرغم گزارش‌های بازار جهانی مبنی بر افزایش شدید قیمت، تنها 1.7 درصد رشد داشت که در مقایسه با رشد 13.6 درصدی قیمت داخلی در مدت مشابه بسیار ناچیز به شمار می‌آمد. به علت فرارسیدن تعطیلات سال نوی میلادی امکان دسترسی به قیمت‌های جهانی مواد پتروشیمی میسر نشد ، لذا از جانب بورس مقرر گردید که قیمت پایه محصولات از تغییر قیمت دلار نیمایی تبعیت کند، بطوریکه در 15 دی ماه قیمت پایه به رقم 360283 ریال/کیلوگرم رسید که معادل رشد 36 درصدی از مهر ماه 1399 بود. این در حالی بود که در مدت زمان مشابه قیمت جهانی ارائه  شده توسط دفتر صنایع پایین دستی 12.9 درصد و میانگین قیمت دلار نیمایی 8 درصد افزایش یافته بودند. طبیعتا این رشد بی قاعده قیمت پایه در بورس، صدمه جبران ناپذیری را برای صنایع پایین دستی این محصول پتروشیمی به ارمغان  آورد. طبق روال همیشگی بازارجهانی،  با نزدیک شدن به سال نوی میلادی و تعطیلات پیش رو، میزان تقاضای جهانی پلیمرها افت نموده و بازار باسیر نزولی قیمت‌های جهانی مواجه می‌گردد، که این امر در مورد قیمت اغلب پلیمرهای عرضه شده در بورس نیز صدق می‌نمود، اما انگار قیمت پی‌وی‌سی امولسیون پتروشیمی اروند، که تولید کننده یکه تاز این کالا در ایران است، کاملا خود را از این روال مستثنی ساخته و همچنان به افزایش نجومی خود ادامه می‌داد.

رشد مثبت میانگین ماهانه قیمت دلار نیمایی و در مقابل آن، افت قیمت هفتگی آن از اواخر دی‌ماه 1399، کمیته تنظیم بازار در بورس را برآن داشت که مبنای محاسبه قیمت‌های پایه را  از 6 بهمن‌ماه، از قیمت میانگین ماهانه دلار نیمایی، به میانگین هفتگی آن تغییر دهد. این امر باعث گردید که قیمت پی‌وی‌سی امولسیون اروند به قیمت متوسطی در  حدود 310000ریال/کیلوگرم برسد که باعث روی آوری فعالان صنعت پی‌وی‌سی به بورس کالا شد. اما این روند دیری نپایید و نابسامانی قیمت ارز در بازار آزاد و همچنین روند صعودی میانگین هفتگی دلار نیمایی باز هم به افزایش قیمتهای این کالا دامن زد.

رشد قیمت نفت و همچنین سرمای بی سابقه در آمریکا و توقف تولید بسیاری از کارخانجات این منطقه که باعث برهم خوردن بازار عرضه مواد پتروشیمیایی شده بود ، قیمت جهانی پی‌وی‌سی امولسیون را نیز تحت تاثیر قرار داد، و بنا بر قیمت جهانی  اعلام شده توسط دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی ، قیمت جهانی پی‌وی‌سی امولسیون نیز به دلایل فوق و همچنین بالا رفتن قیمت اتیلن، مجددا روند افزایشی به خود گرفت که در نتیجه آن، علیرغم افت قیمت میانگین دلار نیمایی، قیمت پی‌وی‌سی امولسیون تا 20 اسفند ماه از رشد متوسط بسیار بالایی حدود 15.4 درصد برخوردار شد( به طور متوسط 200 دلار در هر هفته). اما در آخرین هفته کاری سال 1399، قیمت جهانی اعلام شده برای پی‌وی‌سی امولسیون، توسط دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی از رشد نجومیش کاسته شد  و  با  0.44 درصد افزایش، 1821 دلار/تن  اعلام گردید.  به موازات آن،

PVC E6834 پتروشیمی اروند با قیمت پایه 422133 ریال/کیلوگرم در اوایل هفته آخر اسفند به بورس عرضه گردید که افتی 1.87 درصدی، معادل 5530 ریال، را از خود نشان می‌داد.

در تاریخ 24 اسفند این محصول با میزان عرضه همیشگی یعنی 451 تن وارد معاملات بورس شده، اما از اقبال ناچیز و بسیار نادر برخوردار گردیده است. حجمی از  معامله، معادل تنها 24 درصد از میزان عرضه، که در تاریخچه شش ماهه معاملات این محصول بی سابقه می‌باشد.

در کل می‌توان گفت که در 6 ماه گذشته، رشد افسار گسیخته و 60 درصدی قیمت PVC E6834 در بورس، منجر به تجربیات بسیار ناخوشایند خریداران و مصرف کنندگان این کالا در طی این بازه زمانی گردیده است. تراژدی که  باعث ضرردهی کلان این گروه از فعالان صنعت شده و در موارد بسیاری نیز به بسته شدن واحدهای تولیدی و بیکاری هزاران نفر انجامیده است ، آنهم در سالی که با عنوان حمایت از تولید داخلی نامگذاری گردیده است.

اکنون که به روزهای پایانی سال رسیده‌ایم، در هفته جاری و حتی هفته گذشته شاهد آن بوده‌ایم که تمایل به خرید در بازار بورس به طور چشمگیری کاهش یافته است چرا که قیمت‌ها بسیار بالاست. ضمن آنکه  پیش بینی می‌شود با  بازگشت تولید‌کنندگان آمریکایی و ورود کالایشان به بازار، قیمت‌های جهانی افت خواهند نمود که طبیعتا می‌بایست در افت قیمت‌های پایه بورس نیز تاثیر گذار باشد. این امر می تواند یک دلیل دیگر برای محتاط شدن متقاضیان این کالا در خرید از بورس در مدت مذکور باشد.

در پایان اشاره‌ای به نظر کارشناسان بازار پی‌وی‌سی می‌نماییم. آنان معتقدند نرخ پی‌وی‌سی در ایران برای تولیدکنندگان داخلی واقعی نیست و نیاز به بازنگری دارد. به گفته این گروه از کارشناسان،  نرخ پی‌وی‌سی باید با توجه به ترکیب کلر که در تهیه پی‌وی‌سی حدودا 54 درصد و اتیلن که 45 درصد است، تعیین شود و نرخ‌های جهانی پی‌وی‌سی نمی‌تواند معیار درستی برای بازار داخلی باشد، ضمن آنکه  شرایط بازار داخلی ایران با بازارهای جهانی کاملا متفاوت است. از سوی دیگر نحوه عرضه محصولات نیز در بورس کالا شرایط را برای ورود دلالان و واسطه‌ها مهیا کرده و سبب شده تا نرخ‌ها در بازار داخلی ایران برای تولیدکننده واقعی و خریداران نهایی  بسیارگران باشد.

کانگورو

ویرا صنعت دقیق پارس

کارگزاری نهایت نگر

مهمترین مطالب